Podłogi 3D to zdecydowanie pomysł dla odważnych, ale jesteśmy pewni, że takich wśród naszych czytelników nie brakuje! W końcu parkiet, nawet najpiękniejszy, to nie to samo co… ogromnych rozmiarów zdjęcie przedstawiające, co tylko sobie wymarzymy. A właśnie takie mamy możliwości, jeśli zdecydujemy się położyć w swoim domu podłogi żywiczne 3D. Albo niekoniecznie w domu – posadzka żywiczna 3D to rozwiązanie chętnie stosowane również w miejscach użyteczności publicznej, jak choćby w restauracjach i klubach, gdzie przyciągnięcie uwagi klienta to być albo nie być. Jeśli trójwymiar to nasz cel, ale niekoniecznie nam po drodze z podłogą z żywicy 3D, do wyboru mamy także szklane płytki podłogowe 3D. Ale po kolei.
Podłogi 3D z żywicy
Taka posadzka powstaje najczęściej z żywicy epoksydowej, dzięki której można tworzyć kolorowe posadzki dekoracyjne. Podłoga epoksydowa 3D ma wysoką odporność na ścieranie i dobrą przyczepność do podłoża, jest też odporna na chemikalia i łatwo utrzymać ją w czystości, stąd jej częsta obecność w restauracjach, biurach, a nawet przedszkolach czy szpitalach. Tego typu posadzka może być matowa lub błyszcząca. Podłogi żywiczne 3D mogą też mieć walory antypoślizgowe.
Do wyboru są też m.in. posadzki z żywicy poliuretanowej, również bardzo wytrzymałe –.odporne na ścieranie i czynniki chemiczne. Są też odporne na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu można je kłaść na zewnątrz, chociażby na tarasach.
Przygotowanie podłoża dla podłogi 3D polega na jego oczyszczeniu i zagruntowaniu. Efekt 3D osiąga się, zalewając żywicą dużych rozmiarów zdjęcie lub grafikę. Do wykończenia służy bezbarwny lakier. Tyle, jeśli chodzi o techniczną stronę przedsięwzięcia – brzmi dość prosto, prawda? Zabawa zaczyna się, gdy przystępujemy do wybierania grafiki. Tu bowiem posadzki żywiczne 3D mają nieograniczone możliwości!


Podłoga 3D – przepaść, rzeka, a może kamienie?
Dzięki podłogom 3D wnętrze zdecydowanie nabiera niepowtarzalnego charakteru, a sama posadzka żywiczna 3D zapewnia użytkownikom niezapomniane wrażenia. W końcu czy często zdarza Wam się chodzić po rwącym strumieniu, ukwieconej łące czy piaszczystej plaży… z tym że we wnętrzach?
Jeśli chodzi o to, co będzie przedstawiała podłoga, to ogranicza nas tu tylko nasza wyobraźnia. W pokoju dziecięcym podłogę mogą stworzyć gigantyczne klocki lego. W kuchni mogą to być uspokajające kwiaty albo kolorowe esy-floresy. W przedpokoju – zalane żywicą jednogroszówki lub – według wyszukiwarek internetowych bardzo popularny motyw – przerażająca przepaść. Choć tu warto sprawę dwa razy przemyśleć, jeśli nie chcemy naszych gości przyprawić o zawał, bo efekt jest naprawdę realistyczny. Podłoga 3D z pewnością jednak w tym miejscu wywrze wrażenie na naszych gościach, którzy dopiero co przekroczyli progi naszego domu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, jeśli w łazience chcemy mieć pod stopami kamienistą (a mimo to bardzo przyjemną w dotyku!) ścieżkę. A właśnie, skoro już mowa o łazience…
Podłoga 3D do łazienki – żywica, szkło czy płytki podłogowe 3D?
To właśnie w tym pomieszczeniu podłogi 3D najczęściej znajdują zastosowanie, choć bywają też wybierane do kuchni, a nawet salonu. W tym ostatnim z pewnością pomagają zaintrygować gości, w kuchni uatrakcyjniają przygotowywanie posiłków, a w łazience… Cóż, mogą wyczarować nawet klimat niczym z górskiego SPA.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym bohaterze z innego wymiaru – szklanej podłodze 3D, oferującej równie realistyczne i wyjątkowe efekty. Powstaje ona z pomocą wydruku wielkoformatowego lub nadruku na szkle. Całość zostaje przykryta szkłem hartowanym. Szklana podłoga, podobnie jak żywiczna, może zostać pokryta dowolnym zdjęciem czy grafiką. Do wyboru są też nieco bardziej tradycyjne płytki podłogowe 3D, które nie zapewniają już tak ekstremalnych wrażeń jak podłoga 3D z żywicy, ale za to oferują najczęściej eleganckie geometryczne wzory z efektem głębi.


A może rekin pod stopami?
Przyznajemy, podłogi 3D to propozycja dla wyjątkowo odważnych. Efekt trójwymiarowości jest bardzo spektakularny, łatwo więc przesadzić. Dlatego wybierając zdjęcie lub grafikę na tego typu posadzkę, dobrze przemyślmy swoją decyzję oraz weźmy pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Z pewnością w przedpokoju sprawdzi się nieco bardziej szalony motyw (chociażby wspomniana przyprawiająca o ciarki przepaść), ale w łazience już raczej przyda się widok przynoszący nam ukojenie po długim dniu, więc tu lepiej mogą wypaść raczej spokojne fale niż zdjęcie dna oceanu z rekinami (a są i takie pomysły…). Ale tak naprawdę, to jeśli chodzi o podłogi 3D, pewne jest jedno – sky is the limit!

Fot.: 3dworx4u