MAGAZIF: Czym jest jest Figelo?
Krzysztof Wnęk (Figelo): Figelo to domowe zestawy zabawowo-gimnastyczne dla dzieci w wieku od 1 do około 11 lat, dzięki którym dzieci bawiąc się, rozwijają sprawność ruchową, a tym samym zdrowiej rosną.

domowy plac zabaw Figelo drabinka ze zjeżdżalnią
Figelo
domowy plac zabaw drabinki i domek
Figelo

To duży rozstrzał wiekowy. Czy to jest jeden produkt dla maluchów i nastolatków?
Zestaw „rośnie”, tj. może być rozbudowywany razem ze wzrastaniem użytkowników lub – jak w naszym przypadku, gdy jest rodzeństwo w różnym wieku – aby każde dziecko mogło z tego korzystać. Wersja podstawowa z drabinką, przeplotnią, zjeżdżalnią, huśtawką i namiotem jest dedykowana dla najmłodszych użytkowników. Z własnego doświadczenia wiemy jednak, że dzieci bardzo szybko oswajają się z gimnastyką i chcą dodatkowych akcesoriów, takich jak ścianki do wspinaczki, które pozwalają nabierać kolejnych umiejętności i poszerzają możliwości zabawy. Dzięki temu, kupując Figelo, kupujemy rozwiązanie na lata, a nie na chwilę.

Czy to urządzenie jest bezpieczne?
Używamy tego typu zestawu w naszym domu kilka lat i jak do tej pory wszyscy nasi synowie i dzieciaki, które z tego gościnnie korzystają nie miały żadnych obrażeń poza zakwasami. To akurat pokazuje, że mięśnie pracują, a o to przecież chodzi. Oczywiście, jak z każdą zabawką, nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Najważniejsze, żeby dzieci stopniowo nabierały umiejętności i wtedy poruszają się po wszelkich zestawach gimnastycznych o wiele swobodniej. Dodatkowo Figelo zostało przebadane prze instytut badawczy pod kątem spełniania norm dla zabawek aktywizujących uzyskując pozytywną ocenę.

domowy plac zabaw Figelo drewniany namiot z drabinkami
Figelo

Używa Pan określenia „bawić” – nie powinniśmy mówić raczej o „ćwiczeniach”?
Używanie Figelo to ma być dla dzieci przede wszystkim dobra zabawa. Ćwiczenia to element ukryty w tej zabawie. Taka właśnie jest idea naszego produktu, żeby dzieci poprzez aktywną zabawę prowadziły profilaktykę przeciwko wadom postawy i lepiej się rozwijały. Projektując Figelo koncentrowaliśmy się na preferencjach i potrzebach dzieci tworząc zestaw akcesoriów dodatkowych takich jak zjeżdżalnia, huśtawka, lina do wspinania, czy pomysłowe namioty, które pozwalają zbudować różnego rodzaju, twierdze, domki, pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Funkcja zabawowa to nie tyko frajda dla dzieciaków, ale i pomoc dla rodziców w te dni, kiedy dzieci muszą być w domu, bo z Figelo nie ma czasu na nudę.

No właśnie. Użył Pan określenie „domowy” – czy takiego zestawu nie można postawić w ogródku, czy na tarasie?
W lecie – przy ładnej pogodzie – wystawiamy Figelo do ogródka, gdzie dzieciaki bawią się na świeżym powietrzu, a na noc chowamy pod zadaszenie lub do domu.

domowy plac zabaw zjeżdżalnia drabinki huśtawka Figelo
Figelo

A jeżeli ktoś ma małe mieszkanie? Zmieści się taki zestaw w typowym M2?
Naturalnie. Przy projektowaniu ilość zajmowanego miejsca to była istotne kryterium z perspektywy rodziców. Po zabawie w ok. 3 minuty możemy złożyć zestaw i zamontować go przy ścianie, gdzie zajmie nie więcej niż 20 cm szerokości czekając na kolejny czas zabawy.

domowy plac zabaw drabinka z liną do wspinania Figelo
Figelo

Dlaczego warto sprawić do domu taki zestaw?
Zapytałem kiedyś jednego z naszych testerów, który był pochłonięty zabawą i namawiał swoją mamę, żeby wstawiła zestaw do jego pokoju, dlaczego chciałby taki zestaw w domu. Odpowiedział krótko: „Bo jest fajny!”. Nie drążyłem uznając to za wyczerpującą odpowiedź. Z perspektywy dorosłych są 2 główne powody. Poziom kultury fizycznej w wieku przedszkolnym i szkolnym jest niepokojąco niski i trzeba temu zapobiegać. Nasza propozycja to działanie profilaktyczne, które ma zaoferować dziecku zabawę z „zaszytą” gimnastyką wzmacniającą układ mięśniowy. Drugi powód to fakt, że obecnie bardzo często dzieciaki siedzą przyklejone do tabletów, smartfon’ów, czy komputerów zamiast mieć kontakt bezpośredni podczas kreatywnej zabawy.

Skąd pomysł na produkcję takich właśnie urządzeń?
Zobaczyliśmy, że to służy rozwojowi naszych dzieci i postanowiliśmy udostępnić to innym. Inspiratorem była nauczycielka gry na fortepianie naszego syna, która uświadomiła nam jak bardzo sprawność ruchowa ma przełożenie na rozwój dzieci.