Modne firany – firany żakardowe

To chyba najpopularniejszy rodzaj firan, które nigdy nie wychodzą z mody. Oczywiście ewoluują, dostosowując się do nowej rzeczywistości i zmieniających się kanonów stylistycznych, ale zawsze są na czasie. Oryginalne, skomplikowane sploty wyczarowują na firankach prawdziwe cuda. Firany żakardowe znane są wszystkim, chociaż może nie z nazwy. To te firanki z dziurkami i kwiatkami, które wisiały u naszych babć i mam. Oczywiście dziś firany żakardowe wyglądają nieco inaczej, są dużo bardziej subtelne, ale… ciągle są.

Osoby szukające modnych i ponadczasowych firan powinni sięgnąć właśnie po firany z żakardu – mówi Alina Dobrzańska, ekspert Alena-Firany.pl.

Żakard jest lubianą tkaniną firanową między innymi ze względu na swoje właściwości. To materiał, który nie wymaga prasowania, co na pewno docenią miłośnicy domowej estetyki. Nowoczesne firany żakardowe wystarczy wyprać w pralce, ustawiając program delikatny i zmniejszając do minimum liczbę obrotów na minutę przy wirowaniu, po czym powiesić na oknie, gdy są jeszcze wilgotne.

Modne firany

Modne firany – firany gładkie

Gładkie, niczym niezdobione firany, to kolejny przykład ponadczasowej dekoracji okna. Są lubiane między innymi przez minimalistów. Doskonale sprawdzają się w surowo urządzonych wnętrzach industrialnych i skandynawskich. Gładkie firany opierają się upływającemu czasowi, w każdej chwili stając na wysokości zadania, by modne i oryginalnie zdobić okno. Sprawdzają się też we wnętrzach urządzanych „na bogato” – w stylu glamour, New York czy francuskim. Jednak w tym wypadku powinny być oryginalnie upięte – przymarszczone lub podwiązane. Nie będzie przesadą zastosowanie w górnej części firany lambrekinu, oczywiście także gładkiego.

Gładkie firanki szyje się najczęściej z tiulu lub markizety. Te tkaniny, podobnie jak żakard, nie wymagają prasowania po praniu.

Modne firany

Modne firany – firany z woalu

Firany z woalu są ponadczasowe ze względu na swoją specyfikę. To miękka, lejąca, idealna do upinania tkanina, która… nie jest przezroczysta. Firany z woalu wyglądają jak zasłony, jednak upieranie się, że firana z woalu to zasłona jest błędem. Bezsprzecznie woal jest tkaniną, z której szyje się firanki.

Firany z woalu, mimo swojej nieprzejrzystości, dobrze przepuszczają światło słoneczne. Sprawdzą się w tych wnętrzach, w których zachodzi potrzeba dbania o prywatność (okna wychodzące na ulicę – szczególnie na parterze lub okna wychodzące na sąsiedni budynek).

Woal niestety wymaga prasowania, ale trzeba mu tę drobną niedoskonałość wybaczyć, jest to bowiem tkanina bardzo dekoracyjna, polecana zwłaszcza do luksusowo urządzonych wnętrz.

Modne firany

Modne firany – firany białe

Kolorystyka firan od lat mocno trzyma się tradycji – firanka powinna być biała. Co prawda stylistyka nowoczesnych wnętrz dopuszcza firany kolorowe, jednak te mogą z czasem wyjść z mody. Biel nigdy nie będzie niemodna.

Białe firany to niekoniecznie te śnieżnobiałe. Dopuszczalna jest także perłowa biel (a więc lekko srebrzysta), mleczna biel (nieco ciemniejsza i matowa), a także écru, który chociaż zaliczany do odcieni beżu, wpisuje się w rodzinę białych firanek.

Kompromisem między klasycznymi białymi firankami a firanami w mocnych, nasyconych kolorach, są firany w delikatnych odcieniach pasteli. Tu doskonale sprawdzają się odcienie beżu, jasnego różu, błękitu i seledynu.

Białe firanki jako jedyne pasują do każdej aranżacji wnętrza. To zaleta, którą nie mogą się pochwalić żadne inne, pewnie dlatego biel jest wybitnie ponadczasowa. Jeśli nie wiesz, jakie firany będą najlepsze do twojego salonu czy sypialni, postaw na klasyczną biel.

Modne firany – z czym je łączyć

Modna dekoracja okna to nie tylko firanki. Niezależnie od tego, czy będą to firany gotowe, czy też szyte na wymiar, warto rozważyć, co będzie im towarzyszyć. Tu wybór jest bardzo duży, bo firany można wieszać tradycyjnie z zasłonami, ale też z roletami klasycznymi lub rzymskimi. Mało tego – nowoczesne okna bardzo lubią być bogato zdobione – firany, zasłony i rolety razem wcale nie są przesadą.

Ponadczasowe firany opierają się chwilowej modzie, stawiając na klasyczne, od lat znane rozwiązania. To trendy, które nie przemijają i dlatego są chętnie wykorzystywane przez dekoratorów wnętrz.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Alena-Firany