…i nie tylko. Świetnie sprawdzą się też w sypialni, bibliotece, a niektóre z nich – nawet na tarasie. Jeśli chcesz odświeżyć wystrój tych części domu, możesz przemalować ściany, zmienić tapetę czy przeorganizować przestrzeń. Albo po prostu wstawić fotel. Ale nie jakikolwiek, tylko taki, którym najpierw się zachwycisz, a dopiero potem na nim usiądziesz.
Chieftain i Pelican – zaskakująca klasyka
Mimo zaawansowanego wieku (Pelican zadebiutował w 1940 r., a Chieftain 9 lat później) kultowe fotele Finna Juhla doskonale wytrzymują próbę czasu.

Wyprzedzający swoją epokę Pelican zwraca uwagę surrealistyczną sylwetką i solidnymi, prostymi nogami, Pelican

Fotel występuje w dwóch wersjach – z guzikami lub bez. Nogi mogą być wykonane z drewna tekowego, dębowego lub orzecha, a obicie ze skóry bądź z tkaniny, Pelican

Ikona duńskiego designu, Chieftain

W 2012 r. fotel zdobył Danish Design Award w kategorii Classic, Chieftain
Fotel Eames, czyli schronienie ze sklejki
Na fotele zaprojektowane przez Charlesa i Ray Eamesów możemy natknąć się wszędzie – zarówno w eleganckich loftach i posiadłościach (również tych należących do projektantów), jak i muzeach. Jego twórcom przyświecała idea stworzenia „schronienia przed napięciami nowoczesnego stylu życia”, a wg artykułu o nowoczesnym designie, który ukazał się w „Playboyu”, fotel ten pozwala siedzącemu „zatopić się w zmysłowy luksus, jakiego jedynie kilku śmiertelnikom od czasów Nerona dane było zaznać”.

Designerskie fotele Eames są produkowane nieprzerwanie od 1956 r., Eames

Eamesowie chcieli, aby ich fotel wydawał się tak komfortowy, jak „wysłużona rękawica pierwszobazowego”, Eames
Jeśli chcesz odświeżyć wystrój domu, możesz przemalować ściany, zmienić tapetę czy przeorganizować przestrzeń. Albo po prostu wstawić fotel
Nowoczesne fotele od Doshi Levien…
…do salonu
Zaprojektowana przez Nipę Doshi and Jonathana Leviena Uchiwa to prosta, ale nieco zuchwała wariacja na temat klasycznego fotela, dla której inspiracją były tradycyjne wachlarze japońskie.

Fotel występuje w dwóch wersjach – domowej i biurowej. W tej pierwszej siedzisko jest wypełnione puchem, a w drugiej pianką, Uchiwa

Do fotela można też dokupić podnóżek, Uchiwa
…i niekoniecznie do ogrodu
Ten sam duet stworzył kolekcję mebli ogrodowych Cala, które aż żal wynosić do ogrodu. Projektanci jednak najwyraźniej przewidzieli taką okoliczność, ponieważ fotele Cala dostępne są w dwóch wersjach – z nogami aluminiowymi lub z drewna tekowego.

Fotel Cala w ogrodzie i w domu, Cala

Dwie wersje fotela, Cala
Asymetria górą!
Nowoczesne fotele Ruché projektu Ingi Sempé zainspirują Cię do wymyślania nowych pozycji siedzenia, a nawet do… projektowania. Aksamit, wełna, mikrofibra czy skóra? I w jakim kolorze? Wybór odpowiedniego pokrycia pomoże Ci odkryć w sobie designera.

Nogi fotela wykonane są z naturalnego lub lakierowanego drewna bukowego, Ruché

Ruché i podnóżek z tej samej serii, Ruché
Fotel, w którym bardzo łatwo się zabujać
Nowoczesny fotel inspirowany XVI-wiecznym pismem. Solidny, a przy tym o niezwykle lekkiej formie. Elegancki i wyrafinowany, ale można się na nim… pobujać. Poznajcie Diwani – fotel pełen sprzeczności.

Diwani został zaprojektowany przez Ahmeda ElHusseinego dla One Kings Lane, Diwani
Miękki jak puch
Plumy to fotel, który nawet zawodowego maratończyka zamieni, przynajmniej na chwilę, w kanapowego lenia. I nie ma w tym nic dziwnego, bo naprawdę trudno mu się oprzeć – wypełnione piórami i puchem siedzisko i oparcie można ustawić tak, żeby fotel stał się szezlongiem.

Aż trudno uwierzyć, że ten nowoczesny fotel niebawem będzie obchodzić 40 urodziny – Annie Hiéronimus stworzyła go w 1980 r., Plumy
Cudze chwalicie…
A czy swoje znacie? Jeśli interesują Was PRL-owskie designerskie perełki, polecamy fotel 345, zaprojektowany w 1956 r. przez parę studentów poznańskiej PWSSP, Janinę Jędrachowicz i Krzysztofa Racinowskiego.

Za produkcję fotela odpowiadały Poznańskie Fabryki Mebli, fotel nr 345
Fot. i oprac. na podst.:
Finn Juhl, Eames, Herman Miller, Iga Sempé, Ligne Roset, Hay, Doshi Levien, AE Superlab, Miejsce Sklep
Inne ciekawe eventy

World of Build Expo

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Kraków

Wiosenne Sztuki – Targi Sztuki, Designu i Wszystkiego Dobrego 2025
