Pamiętające historię powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki krzesło bujane to nie tylko mebel. Jego znaczenie w kulturze popularnej jest nieprzypadkowe. Ten symbol odpoczynku, relaksu i komfortu, pomimo upływu lat jest nadal obiektem pożądania.
Luksusowy wypoczynek w bujanym fotelu
Klasyczna sylwetka, zapraszający wygląd, wprawiające w nostalgię zaokrąglone kształty. Fotel bujany z kolekcji duńskiej firmy Normann Copenhagen – Era Lounge wprawia w zachwyt minimalizmem i elegancją. Idealne proporcje, zostały podkreślone przez wyraziste krawędzie. A kształt to romans skandynawskich tradycji z nowoczesnością. Emanuje spokojem, który kusi i zaprasza do spędzenia w nim chwil niezmąconego niczym relaksu.

Era Lounge, Normann Copenhagen

Era Lounge, Normann Copenhagen
366 dni na polskim bujanym fotelu
Przykładem łączenia starego z nowym jest również fotel bujany marki 366 Concept Retro Furniture. 366 Easy Chair to ikona polskiego wzornictwa XX w., stworzona przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku, której produkcję wznowiono w roku 2014.

366 Concept
Mebel wykonany został z najwyższej jakości litego drewna dębowego, barwionego w różnych kolorach, pokrytego ekologicznymi, matowymi wodnorozpuszczalnymi lakierami. Użyte do produkcji drewno pochodzi od zaufanych, certyfikowanych ekologicznych dostawców, który sezonują je przez co najmniej 7 lat przed użyciem, co gwarantuje nie tylko szlachetne starzenie się drewna, ale i wiele lat użytkowania. Surowiec jest ręcznie dobierany i wykończony przez doświadczonych rzemieślników, tak aby zapewnić dopasowanie do pozostałych części ramy, a tym samym perfekcyjny wygląd. Fotel bujany został wykonany z aksamitnego poszycia, będącego synonimem luksusu i elegancji, wspaniale igrającego ze światłem. Delikatna kolorystyka integruje się z różnorodnymi stylami wnętrza, a kompaktowy rozmiar i wygoda użytkowania sprawiły, że ten niewielki mebel jest idealnym uzupełnieniem zarówno prywatnych mieszkań, jak i lokali użytkowych.

366 Concept

366 Concept, detal
Od fotela bujanego do konia na biegunach
Mówi się, że pierwsze bujane fotele powstały dokładnie w 1710 r. Od tamtego czasu znajdują się one na liście ulubionych mebli wszystkich dzieci. Miarowe bujanie uspokaja, przywołując z podświadomości wspomnienia z okresu prenatalnego i jednocześnie korzystnie wpływając na zmysł równowagi. Doskonałym przykładem takiego mebla jest Harper – mebel inspirowany geometrycznymi kształtami, architekturą i grafiką okresu Art Deco.

Harper, Bunny & Clyde
To piękne, wygodne krzesło inspirowane fotelami klubowymi, które poprzez uniwersalność formy pasuje do każdego wnętrza. Fotel ten został stworzony z myślą o rodzicach i dzieciach, dlatego do jego produkcji wykorzystano ekologiczne, nietoksyczne materiały. Delikatna funkcja kołysania pomaga w ukojeniu do snu, wycisza i uspokaja. Wytrzymała rama z litej brzozy bezpiecznie otula, tworząc oazę podczas pierwszych niespokojnych nocy.

Harper, Bunny & Clyde
Bujane krzesła do ogrodu
A gdyby tak przenieść te pełne relaksu chwile do ogrodu lub na taras? Okazuje się, że jest to możliwe, ponieważ bujane krzesła to także idealne meble ogrodowe, o czym można przekonać się za sprawą modelu fotela bujanego kolekcji Clariss, zaprojektowanego przez Marco Acerbisa.

Clariss
Clariss to luksusowa kolekcja mebli, którą cechuje równowaga, elegancja i harmonia formy. Rama wykonana z trwałego, odpornego na działanie czynników zewnętrznych drewna tekowego, została pokryta tapicerowaną szybkoschnącą pianką w pięciu różnych kolorach: przyciągającej spojrzenie czerwieni, nawiązującej do roślinności zieleni, neutralnych beżu i ecu oraz industrialnej szarości. Ponadczasowy design, ergonomia wykonania i staranne wykończenia pozwalają także na wprowadzenie tego mebla do najbardziej wymagającego wnętrza.

Clariss

Clariss
Inna, hiszpańska marka Kettal, w niezwykle nowoczesny sposób podeszła do projektu tradycyjnego bujanego fotela, który swój odkrywczy design zawdzięcza zastosowanym materiałom, odpornym na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Kettal

Kettal
Są to przede wszystkim nylon, wykorzystywany przy produkcji lin okrętowych oraz odporna na promienie UV tkanina, zapewniającą długą żywotność mebli. Rama fotela wykonana jest z bardzo grubego aluminium, które jest kolorowane natryskowo farbą proszkową – taka sama technika wykorzystywana jest m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Kettal tworzy unikalne i innowacyjne linie mebli ogrodowych, które dobrze komponują się nie tylko ze śródziemnomorskim designem.
Inne ciekawe eventy

XII edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni

PRELEKCJA: Detale domu Hilarego Majewskiego. Część II | Maria od Detalu

Lake Como Design Festival 2025
