Firmy społecznie odpowiedzialne dbają o środowisko dla ludzi, którzy w nim żyją. Niektóre dają też pracę. Projekt Net-Works daje czystsze morza, nadzieję na lepszą przyszłość i narzędzia do bycia przedsiębiorczym. Z tego wszystkiego tka dywany…
Sieć wsparcia
Net-Works to projekt, który wspiera środowisko i członków społeczności żyjących z rybołówstwa oraz hodowli wodorostów. Powstał we współpracy producenta wykładzin modułowych Interface z Zoological Society of London i firmą Aquafil produkującą włókna, i zakłada recykling starych sieci rybackich. Jednak nie jest to zwykłe przetwarzanie już zużytego materiału. Sieci są wyławiane z mórz, to ukryte w sieciach włókno na sieci rybackie poddawane jest obróbce, przetwarzane, a następnie… tkane są z niego wykładziny Interface. Wydobyciem i przygotowaniem do dalszej obróbki zajmuje się lokalna ludność. Powstało zatem ogniwo w globalnym łańcuchu, który pozwala uzdrowić zdewastowane środowisko morskie na potrzeby tak globale, jak lokalne.
Dzięki oszczędnościom i infrastrukturze wykorzystywanej w ramach Net-Works oraz hartowi ducha Filipińczyków szybko udało się odbudować zmiecione z powierzchni ziemi domostwa
Dzięki oczyszczaniu wód rybacy i inni ludzie morza, np. mieszkańcy Filipin, zabezpieczają sobie źródło utrzymania – w czystszym morzu życie ma się lepiej, połowy stają się bardziej obfite lub przynajmniej mają szansę zostać na tym samym poziomie. Do tego dochodzi dodatkowy zastrzyk gotówki, którą dostają za pracę z sieciami. Pieniądze w dodatku mogą gromadzić w utworzonym dla nich banku, który daje też niewielkie pożyczki. Lokalny system bankowy sprawia, że dochody uzyskiwane z wyławiania sieci są oszczędzane – na edukację dzieci, ale też na czarną godzinę, taką, jak huragan na Filipinach w 2013 roku. Dzięki oszczędnościom i infrastrukturze wykorzystywanej w ramach Net-Works oraz hartowi ducha Filipińczyków szybko udało się odbudować zmiecione z powierzchni ziemi domostwa
Od 2012 roku projekt Net-Works wprowadzono w 36 społecznościach zamieszkujących Filipiny i Kamerun
Planuje się, że do 2020 roku z czystszego środowiska będzie korzystać milion ludzi, a ocean zostanie oczyszczony na obszarze miliarda mkw.
Ludzie odkryli, że ich praca ma sens i zintensyfikowali swoje działania. Od 2012 roku projekt Net-Works wprowadzono w 36 społecznościach zamieszkujących Filipiny i Kamerun. Wydobyto 142 tony sieci, które po rozwinięciu wystarczyłyby na dwukrotne okrążenie Ziemi, co zapewniło finansowe wsparcie 1500 rodzinom, a życie w lepszych warunkach – 62 tys. ludzi. Planuje się, że do 2020 roku z czystszego środowiska będzie korzystać milion ludzi, a ocean zostanie oczyszczony na obszarze miliarda mkw.
Biofiliczne wykładziny
Interface wykładziny produkuje – specjalizuje się w wykładzinach modułowych, czyli składających się z płytek dywanowych – prostokątnych lub kwadratowych, które są łatwe w montażu i ekologiczne. I w produkcji, i podczas kładzenia na podłodze. Firma podaje, że od 1996 roku obniżyła emisję CO2 w swoich zakładach produkcyjnych w Europie aż o 98%, a w procesie produkcji nie wykorzystuje wody. Dodatkowo płytki, które wytwarza, podczas montażu nie wymagają użycia płynnego kleju dzięki zastosowaniu technologii TacTiles®.
Interface hołduje zasadom biophilic designu i prowadzi badania dotyczące poczucia komfortu we wnętrzach
Interface hołduje zasadom biophilic designu i prowadzi badania dotyczące poczucia komfortu we wnętrzach. Projektuje np. wykładziny inspirowane naturą, wykorzystując biomimetykę, czyli inżynierię bioniczną. Tak powstają wzory bezkierunkowe, które lubują się w zmianach barw i tekstur. Producent przyjaznych człowiekowi wykładzin nie ogranicza się tylko do podłóg, bo wykładziny lubią się też z niektórymi ścianami. Zwłaszcza te pochłaniające dźwięki, przydatne w wydzielonych przestrzeniach biurowych, gdzie doskwiera tzw. dźwięk uderzeniowy, czyli np. szuranie krzeseł lub niekończący się odgłos kroków.
Oprac. na podst.:
interface.com
net-works.com