Ostatnio w salonach i kuchniach króluje miedź. Rozumiana jako materiał i jako kolor, bo nie wszystko, co wydaje się miedziane, musi takie być w rzeczywistości. Jednak nie samą miedzią żyje wnętrzarski świat, który wyjątkowo lubi metal i metaliczne zdobienia. Wprowadzenie do wnętrza mocnych akcentów stało się banalnie proste, bo nie musimy zmieniać od razu mebli, dekorów na ścianach czy (to opcja dla odważnych) kłaść . Żeby przekonać się, jak będziemy się czuli w towarzystwie metalu, wystarczy powiesić metalową lampę. Albo, na początek, postawić lampę stołową z metalu.

Metal na stole: metalowe lampy

Rodzina lamp metalowych nie jest jednorodna i znajdziemy w niej przedstawicieli różnych stylów. Wszak metal to nie tylko blask i glamour. Wśród lamp stołowych znajdziemy zarówno klasyczny „grzybek”, jak i lampy o widocznym, geometrycznym stelażu z metalowym kloszem, takie jak lampa stołowa Moon. Nie zabraknie też lampy, która przypomina… pudełko (albo pudełeczko, w mniejszej wersji). Steel Drop ze studia E27 postawimy – czy raczej położymy – na półce z książkami bądź na stole.

metalowa złota lampka nocna z dużym kloszem
Tripod, Bloomingville
lampka nocna z metalowym kloszem
Moon, Moma Studio
metalowe lampy przypominające pufy
Steel Drop, projekt: studia e27 Berlin

Industrialne i odważne: duże lampy metalowe

Gdy ze stołu czy półki przeniesiemy się na podłogę, też mamy w czym wybierać. Obok klasycznych lamp podłogowych jak Eclipse od Dutchbone znajdziemy przypominającą astrolabium lampę Savoy albo prawdziwego kolosa – industrialną Turo od Zapalgo. Lampa podłogowa Turo składa się z rurek i wymienialnego kurka, za pomocą którego możemy sterować światłem. Inspiracją do jej powstania był warszawski biurowiec, a później rusztowanie. Przypomina wieżę zegarową lub latarnię morską.

wysoka metalowa lampa na tle fioletowej ściany
Eclipse, Dutchbone
nietypowa metalowa stojąca lampa
Savoy, Miloo Home
nietypowa lampa wysoka stojąca lampa obok fotela
Turo, Zapalgo

Metalowe lampy wiszące

Gdy już sprawdzimy, że dobrze czujemy się otoczeni metalowymi źródłami światła, czyli poustawiamy lampy podłogowe i stołowe, czas na odważniejszy krok – powieszenie kinkietów i lamp sufitowych. Lampa od Bloomingville to czysta subtelność, podobnie jak wiszące, ażurowe lampy Spokes od Foscarini czy kinkiet Pulpo projektu Sebastiana Herknera.

prosta złota lampa z metalowym pierścieniem
Bloomingville
brązowa wnętrze z prostym siedziskiem i 2 lampami
Spokes, Foscarini
podłużna lampa na tle niebieskiej perforowanej ścinie
RL, Pulpo, projekt: Sebastian Herkner

Ażur w mocniejszym wydaniu proponuje Zuiver w swojej lampie Gringo, natomiast prawdziwa moc bije od Duane albo zabawnej lampy ściennej Homino, którą można przenosić w dowolne miejsce.

lampa wisząca zamknięta w metalowym dziurkowanym kloszu
Gringo Flat. Zuiver
lampa z metalowym dziurkowanym kloszem z bliska
Gringo Flat. Zuiver
żarówka edisona z metalowej połowicznej osłonie
Duane, projekt: Søren Rose Studio
metalowa lampa przypominająca człowieka
Homino, Zapalgo

Zwolennikom klasyki spodoba się Crumble Copper 26 od Kare Design, a tęskniących za żyrandolem zachwyci bogactwo wiszącej lampy Eclipsar.

wisząca metalowa miedziana powgniatana lampa w miedzianym kolorze
Crumble Copper 26, Kare Design
czarna metalowa lampa z metalowych łańcuszków
Roma, Miloo Home

Fot. i oprac. na podstawie:
Dutchbone, Bloomingville, Moma Studio, Pulpo, Design Concept, Zapalgo