Spokojne i jednolite w barwie wzory tapet dawno odeszły w zapomnienie. Dziś to one na równi z intensywnym kolorem ścian stanowią remedium na nudę i przewidywalność aranżacji. Zobaczcie tapety, które robią robotę. I to całkiem same.
Układ słoneczny i miejskie podwórka na tapecie
Inspiracją dla powstania kolekcji Graphic World były m.in. Układ Słoneczny, surowy beton miejskich podwórek, liście i drzewa oraz geometryczne kształty. W kolekcji dominują proste, wyraziste kształty, połączone z eleganckim, skandynawskim minimalizmem, które wpisują się w różnorodne aranżacje i style wnętrz.
Wspólną cechą wszystkich wzorów jest ich ograniczona, czysta forma. Zaprojektowana przez Engblad & Co kolekcja to nowoczesny zbiór tapet, który oddaje proste, efektowne kształty przy użyciu eleganckiego skandynawskiego minimalizmu, idealnie wpisując się w różnorodność pomieszczeń i stylów wnętrz.
Kolekcja ma miękką, bogatą paletę barw. Od głębokich, wyciszonych odcieni błękitu, szarości i zieleni po pudrowe pastele, a okazjonalnie – efekt połysku. Niektóre tapety wywołują spokojne niemal medytacyjne odczucia, podczas gdy inne przykuwają uwagę mocnymi akcentami.
Dzieła na tapecie
Jak się okazuje, za sprawą dzisiejszych tapet mogą ożyć także… dzieła sztuki.
Piero Fornasetti był wybitnym, włoskim artystą – malarzem, grafikiem, dekoratorem wnętrz, rzeźbiarzem, a także ilustratorem książek. Jego tajemnicze i nieco melancholijne rysunki osiągnęły status kultowych, a dzięki brytyjskiemu twórcy tapet – marce Cole & Son – możemy podziwiać jego dzieła w wielkim formacie.
Współpraca obu marek zaowocowała stworzeniem kolekcji tapet, które inspirują wyobraźnię i ożywiają świat wnętrz. Znajdziemy tu wiele motywów: od fantastycznych ryb i maszyn latających, elementów architektonicznych i kłębiących się chmur, przez ukryte w gąszczu klucze i psotliwe małpy, aż po surrealistyczny urok przedmiotów codziennego użytku, czy wytworną publiczność włoskiego teatru.
Kolekcja właśnie została poszerzona o nowe motywy tapet. Jednym z nich jest Bastoni. Motyw, który znajdziemy na tapecie – zaczerpnięty z nadruku na jedwabnym szaliku, pochodzącym z lat 40. ubiegłego wieku – odzwierciedla eklektyczny charakter wyposażenia domu Fornasetti. Zdobiony parasol oraz zabytkowe laski w formacie szachownicy graficznej kojarzą się z ulubionymi wzorami artysty. Wszystkie szczegóły są ostre (dzięki specjalnemu procesowi nadruku), a detale podkreślono połyskującymi drobinkami złota.
Liberia to drugi wprowadzony do oferty marki wzór. Rozszerza on jeden ze znanych motywów kojarzonych z artystą, czyli oprawionych w skórę, pokaźnych tomów kolekcjonerskiej biblioteki, której półki zdobi też szkło i przedmioty artystyczne.
Wyrazista paleta kolorów z szafirem, szmaragdem i rubinem na czele tworzy ucztę dla oczu, a subtelne, drobne metaliczne i złote akcenty na grzbietach książek, czy detalach szkła wzbogacają projekt tapety.
A gdyby tak art déco?
Jeśli inspiracyjnie jesteśmy już w zeszłym stuleciu, warto nawiązać do zrodzonego we Francji lat 20. stylu art déco, który przeżywa od kilku lat swoją drugą młodość. Dopracowane detale, szlachetne złoto, perfekcyjne wykończenia, nawiązujące do geometrii linie i bogate formy mebli robią prawdziwą furorę w eleganckich apartamentach. Zaprojektowanie ścian w tym stylu to wyzwanie – ale jeśli zdecydujemy się je podjąć, rezultaty mogą być naprawdę spektakularne.
Przeglądając wzory i dostępną kolorystykę w tym stylu, warto zwrócić uwagę na kolekcję Savoy od Newmor. Przywołuje ona na myśl Hollywood. W kolekcji umiejętnie połączono artyzm wzoru z nowoczesnymi technologami cyfrowego druku i podwyższonymi parametrami użytkowania (odpornością na plamy i ścieranie). Czołowy producent i dystrybutor okładzin ściennych do przestrzeni komercyjnych postawił tym razem na bogactwo ornamentów, ozdobność i rozmach złotej ery Miasta Snów. Propozycje tapet nawiązują wprost do luksusowych tkanin, metalicznych i lakierowanych wykończeń mebli oraz elementów zdobniczych, zaczerpniętych z biżuterii gwiazd formatu Elizabeth Taylor czy Rity Hayworth.
W kolekcji Savoy Newmor znajdziemy spektakularne gwiazdy, duże wzory kwiatowe, tropikalne ptaki i stylistykę opartą o geometrię. Wzory są nadrukowane na metalicznej bazie Mylar. Jak widać, trochę blasku nie zaszkodzi. Czerni również nie ma co się bać – złote akcenty pasują do niej jak ulał.
Ręcznie malowane: nowa technologia dla tapet wielkim formacie
Digital printing to wielkoformatowe nadruki na okleinach ściennych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Newmor, bo to w portfolio tej marki znalazła się wielkoformatowa kolekcja Spring, przenosi dowolne zdjęcia, wzory lub napisy na tapetę kontraktową, zachowując przy tym jej jakość i barwę.
W najnowszej kolekcji producent stawia na wzory botaniczne, łącząc je z wielkomiejską dynamiką i różnorodnością. Kolekcja zawiera propozycje przeznaczone do każdego rodzaju pomieszczeń. Są połączeniem oryginalnych tekstur, wzbogaconych o aranżacje printów wyglądających, jak ręcznie namalowane rysunki. Mamy coś jeszcze: technologia ta sprawdzi się we również we wnętrzach komercyjnych.
Macie swojego faworyta?
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Cole & Son, Newmor, Engblad & Co