Aranżacja małych wnętrz zawsze stanowi wyzwanie. Jak zmieścić wszystko, co niezbędne na niewielkim metrażu? Mamy na to sposoby. Sprawdzone rozwiązania pomogą w pracy nad projektem, a łatwy w obsłudze i kompleksowy program ArchLine.XP ułatwi prezentację efektów.
Każdy projektant wnętrz stanął kiedyś przed zadaniem zaaranżowania ciasnej przestrzeni. W takim przypadku konieczna jest duża pomysłowość, ale i znajomość tricków, które ułatwią nam funkcjonalne zaplanowanie wnętrza. Kiedy już przemyślimy układ pomieszczeń i wyposażenia, przychodzi pora na prezentację projektu – dzięki fotorealistycznym wizualizacjom będziemy mogli sprawdzić, czy zaproponowane przez nas rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Dobry i kompleksowy program do projektowania to absolutny must have architekta – oprogramowanie ArchLine.XP da nam możliwości, aby przekonać inwestora, że wiemy, jak poradzić sobie z każdym, nawet najmniejszym metrażem.
Po pierwsze: otwarcie przestrzeni
Aby nadać wnętrzom przestronności, najlepiej maksymalnie otworzyć przestrzeń. Połączmy kuchnię z salonem, zrezygnujmy ze ścian oddzielających wąski korytarz od strefy dziennej. Im mniej podziałów, tym lepiej – w ten sposób wnętrze wypełni się światłem i powietrzem. Poszczególne strefy mieszkania możemy wydzielić symbolicznie: poprzez łączenie różnych materiałów posadzki albo okładziny ścian. Z pomocą modułu płytek, w który wyposażony jest program ArchLine.XP, będziemy mogli zaprojektować układ ceramiki i paneli stosując własne kształty albo korzystając z szerokiego wyboru wbudowanych kształtów płytek.
Szkło przyjacielem małego metrażu
Innym sposobem na podział małej przestrzeni są przeszklenia. Modnym rozwiązaniem stało się wydzielanie sypialni przy pomocy szklanych ścian. Dzięki temu możemy zaaranżować małą sypialnię nawet w kawalerce – nie przeszkodzi temu brak okien, bowiem przeszklenia pozwolą doświetlić strefę nocną. Jeśli inwestor woli uniknąć wykonywania większych prac budowlanych, możemy zaproponować wykorzystanie mebla pełniącego funkcję ścianki działowej. Wybierajmy ażurowe formy, które nadadzą aranżacji lekkości.
Meble na wymiar
Mikrometraż często wymaga nietypowych rozwiązań. Trudno jest znaleźć gotowe systemy meblowe, które dobrze wpiszą się w ciasną przestrzeń. Zamiast głowić się, jak pogodzić standardowe produkty z wymagającym planem przestrzennym, zaprojektujmy meble sami. Mając do dyspozycji kompleksowe narzędzie do projektowania, takie jak ArchLine.XP, możemy łatwo stworzyć meble o dowolnym kształcie.
Co więcej zaawansowany moduł do modelowania 3D pozwala nam na projektowanie parametryczne. Jest to pomocna funkcja szczególnie w przypadku zabudów – modyfikując jedną wartość, zmianie ulegają też pozostałe parametry mebli. Oznacza to mniej żmudnych poprawek i więcej czasu na pracę twórczą.
Biel na wysoki połysk
Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń. Jeśli do tego zaproponujemy dużą ilość powierzchni lakierowanych na wysoki połysk albo wykończonych lustrem, jeszcze bardziej wzmocnimy efekt przestronności wnętrza. Również w tym przypadku koniecznością będzie dokładny program do projektowania – z pomocą ArchLine.XP uda nam się przygotować fotorealistyczne wizualizacje, które wiernie oddadzą fakturę i kolor powierzchni. Dzięki nim będziemy mogli wiernie przekazać naszą wizję inwestorowi, budując dokładny obraz projektowanego wnętrza.
Mała łazienka – duże wyzwanie
Kiedy naszym zadaniem jest zaprojektowanie małej łazienki, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim wybierzmy jak najniższy brodzik, a jeśli to możliwe – odpływ liniowy. Im mniejsza kabina prysznicowa, tym lepiej, jednak nie zapominajmy o zasadach ergonomii – kabina nie powinna być mniejsza niż 80 x 80 cm, aby użytkownicy mogli wygodnie korzystać z prysznica. W małej łazience warto też pomyśleć o zastosowaniu podwieszanych mebli czy urządzeń sanitarnych. W ten sposób dodamy aranżacji lekkości.
Sposobów na małą przestrzeń mieszkania jest wiele – tutaj liczy się zarówno funkcjonalność, jak i estetyka. Pamiętajmy, że z pomocą narzędzi takich jak program ArchLine.XP możemy z łatwością zaprojektować mikrownętrze. Możliwość tworzenia mebli i zabudów, a także rozbudowany moduł płytek i doskonałej jakości wizualizacje sprawią, że praca nad projektem będzie znacznie łatwiejsza.
Fot.: ArchLine.XP, Archstudio, Architektownia, Hatch Studio, Mili Młodzi Ludzie, Weronika Tomasik