Powodów jej atrakcyjności jest kilka, i nie należą do nich walory smakowe uwielbianego przez wielu owocu. Tkanina z ananasa nie jest żadną ekstrawagancją, tylko owocem społecznej odpowiedzialności…
Dr Carmen Hijosę fascynują tradycyjne metody pozyskiwania włókien z ananasa, stosowane do wyrobu filipińskich koszul
Lata 90. XX wieku. Konsultantka przemysłowa z Hiszpanii, która zajmuje się wyrobami skórzanymi, przybywa na do filipińskiego Centrum Designu. Doznaje szoku, gdy poznaje skalę zanieczyszczeń generowanych przez przemysł skórzany podczas produkcji i chemicznego barwienia skór. Dr Carmen Hijosę fascynują alternatywne rozwiązania, które będą przyjazne środowisku i ludziom, a jednocześnie napędzą ekonomię. Nie zadowala się popularnym PVC. Inspirują ją tradycyjne metody pozyskiwania włókien – np. z ananasa, stosowane do wyrobu tradycyjnych filipińskich koszul Barong Tagalog.
Carmen Hijosa, wciąż żądna wiedzy , po pięćdziesiątce zdobywa tytuł doktora na brytyjskiej Royal College of Art., i korzystając z inkubatora przedsiębiorczości tej uczelni (InnovationRCA) zakłada Ananas Anam Ltd. Do dziś jest doceniana na świecie – w 2015 roku zdobyła Cartier Women’s Initiative Award (innowacja nienaruszająca równowagi ekologicznej), a 2016 Innovate UK women in innovation award (nienaruszające równowagi ekologicznej materiały). Dziś chętnie dzieli się swoim nowatorskim podejściem m.in. występując na słynnych konferencjach TEDx.
Odzyskany ananas
Przy zbiorach ananasów powstaje wiele odpadów, które wydawały się niepotrzebne. Dziś jednak nic się nie marnuje. Dzięki inicjatywie założycielki Ananas Anam wprowadzono w życie założenia gospodarki okrężnej, czyli takiej, która minimalizuje wpływ na środowisko, umożliwiając powtórne wykorzystanie składników.
Piñatex® – tkanina przypominająca skórę, nietkana, elastyczna i bardzo wytrzymała
Liście ananasowe są szczególnie cennym surowcem, zyskują więc drugie życie. Poddaje się je korowaniu, a następnie oddziela się włókna, które są z kolei odgumowywane. Masa, która zostaje po oddzieleniu włókien, też wcale nie jest wyrzucana. Wykorzystuje się ją do produkcji bogatego w substancje odżywcze nawozu lub jako biopaliwo. Te produkty są używane w procesie uprawy i zbiorów kolejnych ananasów, i kolejnych… Łańcuch się zamyka. Nic się nie marnuje, a włókna, poddawane dalszej obróbce, stają się włókniną o strukturze siatki. To właśnie baza Piñateksu®. Rolki z tak powstałą włókniną są transportowane do Hiszpanii i tam wykańczane. Powstaje Piñatex® – tkanina przypominająca skórę, nietkana, elastyczna i bardzo wytrzymała.
Ananasowa tapicerka i damskie torebki z ananasa
Ananas Ananam sprzedaje swój Piñatex®, alternatywę dla skóry pochodzenia odzwierzęcego, firmom z branży modowej i designerskiej. Z Piñatex® powstają nie tylko buty i ubrania, ale także tapicerka mebli, a nawet tapicerka do samochodów. Czyli dla fanów motoryzacji – tapicerka, a dla miłośników konfekcji – torebki z ananasa.
Fot. i oprac. na podstawie:
ananas-anam.com
facebook.com/pinatex