Sprytne znaczy tyle co: pojemne, funkcjonalne i niewidoczne. Mowa o schowkach, które muszą pomieścić wszystko to, czego nie chcielibyśmy pokazywać całemu światu ani nawet sami oglądać, gdy już wysprzątamy dom na błysk. Szczotki, szufelki, mopy, detergenty i szmatki są mało estetyczne, choć to dzięki nim utrzymujemy porządek. Taka ich niewdzięczna rola, że jak tylko się napracują, muszą zniknąć z pola widzenia. Można je byle jak wrzucić do szafki, ale jeżeli nie lubimy bylejakości, warto pomyśleć o systemach gospodarczych od Peki, takich jak Sesam, które pomogą okiełznać wąż od odkurzacza, szczotki i inne niezbędniki. Specjalny wieszak na szczotkę zapobiegnie odkształceniu jej włosia, a liczne haczyki i półeczki pozwolą na odpowiednie przechowywanie małych akcesoriów gospodarczych.

schowek na środki czystości w białej kuchni
System Sesam
wieszak na dużą szczotkę
Wieszak Libell

Drobne akcesoria kuchenne można też przemycić pod blat, ale niekoniecznie zajmując całą szafkę. Wystarczy skorzystać z systemu Pesolo z haczykami i kuwetkami, montowanego na wewnętrznej stronie drzwi szafki.

Czystość pod kontrolą: detergenty w kuchni i poza nią

Miejsce detergentów z reguły jest w kuchni, ale nowoczesne systemy przechowywania, czyli wyciągi na detergenty, pozwalają zabrać je w inne miejsca mieszkania, gdy robimy porządki. Nie musimy wyjmować opakowań i wracać co chwila po kolejny specyfik, o którym zapomnieliśmy – wyjmowane kosze mają wysokie relingi i zapobiegają przewracaniu się butelek, są więc idealne do zachowania ładu w środkach czystości. Oprócz metalowych koszy możemy też wybrać plastikowe pojemniki.

aranżacja przestrzeń pod zlewem kuchennym od Peki
Portero

Jeżeli o plastiku mowa, to warto pamiętać o segregacji odpadów. Tę znacznie sobie ułatwimy, korzystając z systemów koszy na śmieci od Peki. Mamy do wyboru kilka rodzajów sortowników (z możliwością dopasowania do własnych potrzeb) oraz duży kosz montowany do frontu na zawiasach. Jest automatycznie wysuwany, gdy otwieramy drzwi szafki, a jego pokrywa, która pozostaje wewnątrz, może służyć za półkę na lekkie przedmioty.

pojemniki do segregacji śmieci w wysuwanej szafce
Kosz Pullboy Z
pojemniki do segregacji śmieci w niskiej szafce
Pullboy Premium
system na kosz na śmieci na drzwiach szafki
Müllboy

Ubrania dobrze traktowane: system przechowywania odzieży

Wszyscy znamy sezonowe porządki i odświeżanie garderoby. W końcu taki mamy klimat! Wymieniamy zatem płaszcze na lżejsze kurtki, kozaki na botki, a te w odpowiednim momencie na sandałki… Wygląda na to, że takie totalne przewrócenie zawartości szafy do góry nogami czeka nas co najmniej cztery razy w roku. Nawet jeśli mamy wydzielone miejsce, gdzie nieużywane ubrania spokojnie czekają na swój czas, warto pomyśleć o „nagłych wypadkach”, ostatnio coraz częstszych. Wielkanoc w śniegu, a dwa dni później pogoda na krótki rękaw – chaos pogodowy wprowadza też zamieszanie do szaf. Jeżeli nie wiemy, czy za chwilę nie przyda nam się znów dopiero co głęboko zakopana gruba kurtka, lepiej zacząć przechowywać ubrania w mądry sposób. Peka oferuje wyjątkowe systemy do przechowywania odzieży z wysuwanymi półkami. Systemy Extendo i Pleno, które montujemy w każdego rodzaju szafie, pozwalają na szybki dostęp do przechowywanych przedmiotów. Dzięki sprytnym półkom, które przypominają szuflady, widzimy wszystko jak na dłoni, nie trzeba zatem robić niepotrzebnego bałaganu, żeby coś znaleźć i oszczędzamy sporo miejsca. Dodatkowym smaczkiem, jaki zauważą esteci, jest różnokolorowe dno półek wyposażone w matę antypoślizgową.

zorganizowana szafa schowkami
Extendo
otwarta szafa z licznymi schowkami obok krzesłą
Extendo

Do przechowywania butów przydadzą się też dodatkowe wkłady na buty z prowadnicami. Spodnie przechowamy zaś na wieszakach z gumowymi osłonkami, dzięki którym nie będą się zsuwać i i pozostaną niepogniecione. Zanim je jednak powiesimy, trzeba skorzystać z żelazka. Tu z pomocą przychodzi wbudowany w szufladę składany mechanizm z deską do prasowania.

wieszak na spodnie w brązowej szafie
Lina
duża szafa z chowaną deską do prasowania
Deska do prasowania w szafie z zastosowaniem sytemu HAWA
wysuwane płki w szafie drewniane schowki w szafie
mała drabina przy szafie
Drabinka jednostopniowa STEPOLO

Jednym słowem: jak chcemy nabałaganić, to z systemami do przechowywania, które oferuje Peka, będzie nam trudno.

Fot. i oprac. na podstawie:
Materiały PEKA