Nieprzyjazne dla środowiska, mogą zasiedlić nie tylko kontenery i wysypiska śmieci. Plastikowe butelki zagroziły światu, dlatego warto spróbować uczynić je trochę mniej groźnymi. Zobaczcie, jaki mają potencjał.
O recyklingu mówi się dużo i chętnie. Czasem wręcz napastliwie, jednak ten ton przestaje dziwić, gdy zdamy sobie sprawę z ekologicznej katastrofy, jaka dotyka nas wszystkich. Martwe wieloryby, które nałykały się plastikowych odpadów, przemawiają do wyobraźni, ale niestety nie są jedynie jej wytworem. Stanowią symbol naszych czasów, krańcowo odległych od respektowania praw natury. Mimo apeli ekologów plastikowe butelki nadal mają się dobrze, dlatego powstają inicjatywy, które choć w minimalnym stopniu pomagają dać plastikowi drugie życie. Zamiast wyrzucać go bezrefleksyjnie, można wyczarować z niego prawdziwe perełki… Mowa nie tylko o ozdobach, ale i zabawkach, a nawet lampach i meblach. Przestają dziwić ubrania, które powstały „z odzysku”, ale w nich na pierwszy rzut oka nie widać pierwotnego surowca – z plastiku uzyskano nici poliestrowe. Tak jest w przypadku firmy Levis, na tym bazuje również projekt Net-Works, w ramach którego powstają wykładziny z wyławianych sieci rybackich. Miłośników designu zainteresuje też na pewno projekt Alvara Catalána de Ocóna, w ramach którego małe społeczności tkaczy na całym świecie dostają drugą szansę od losu, tworząc… abażury do lamp z plastikowych butelek.
Warto jednak wspomnieć, że mnóstwo przedmiotów powstałych z butelek PET wykorzystuje je bez obróbki, przez co pojawiają się one w takiej formie, w jakiej je wyrzucono. Bez przetwarzania. Dla ozdoby.
Desigerskie dodatki z butelek PET
Butelka świetnie sprawdzi się w roli doniczki czy kwietnika. Może stanowić też część większej instalacji, np. ogrodu wertykalnego.
Także i tu nie trzeba przerabiać butelki, wystarczy ją bowiem ubrać. Na przykład w wydrukowaną na drukarce 3D osłonkę.
Duża butelka-baniak po wodzie zyska drugie życie, gdy zrobimy z niej klosz do lampy. Wystarczy przykleić do niej odpowiednio ułożone główki plastikowych łyżeczek. Plastikowe butelki w ogóle często bywają wykorzystywane jako elementy lamp – żeby nie narażać ich na przegrzanie, jako źródła światła warto użyć żarówek ledowych, które prawie się nie nagrzewają.
Zabawne dekoracje z butelki
Plastikowe butelki nie należą do najpiękniejszych, chyba że wyczarujemy z nich zabawne ozdoby. Co odważniejsi sięgną też po większe gabaryty – na przykład zastosują butelki jako tapicerkę krzesła ogrodowego. W końcu jedną z podstawowych cech plastiku jest jego trwałość – w tym wypadku to, że się nie rozkłada, jest akurat zaletą.
Fot. i oprac. na podst.:
Alvaro Catalán de Ocón, ŁadnyDom, Veronika Richterová, Pin Stripey Socks, deMilked, Design Liberio, Recyclart