Za złotem stoi historia stara jak świat. Bizancjum, bogactwo, doskonałość, słońce, ciepło i ogień – to tylko kilka skojarzeń, które przywołuje i nie bez powodu łączymy je w myślach z pięknymi pałacami, sztuką baroku, przepychem i niejednokrotnie... z kiczem. Kontrolowanym, rzecz jasna!
Złote dodatki we wnętrzach
Współcześnie złoto króluje we wnętrzach, ale w umiarkowanych dawkach – nie trzeba wielkiej odwagi, by wprowadzić do własnego lokum trochę luksusu w nowoczesnej odsłonie. Lampa z metalicznym kloszem, ramy luster w stylu art déco albo dyskretny detal widziany przy stoliku kawowym: dziś złoto nie oznacza total looku. Pozłacane dodatki czy meble ze złotymi akcentami potrafią zaskoczyć, a odpowiednio zestawione, podkreślą charakter każdej aranżacji.
Marokański splendor
Gdzie szukać złota, jeśli nie na wschodzie? Kraje arabskie pociągają nas swoją egzotyką, ale także kuszą pełnym przepychu wzornictwem. Niejednokrotnie powrotom z krajów maghrebu, czy lewantu towarzyszy tęsknota za ich tajemniczością. Marka Eichholtz oferuje kilka modeli, dzięki którym odrobinę tego nastroju możemy przenieść do naszych wnętrz.
W wielu aranżacjach Eichholtz widać fascynację estetyką arabską. W tym sezonie marka proponuje elementy nawiązujące do motywów wschodu. Duża ilość złota, motywy palm oraz geometryczne wzory – znane na przykład z słynnego mauretańskiego zespołu pałacowego w Grenadzie – pomogą stworzyć wnętrze z akcentami orientalnymi.
Dziś złoto nie oznacza total looku
Warto postawić na współczesny miks stylu islamskiego i marokańskiego, dodając do niego odrobinę modernizmu. Stąd już tylko krok do odtworzenia nastroju, jaki panuje w słynnej posiadłości Yves Saint Laurenta w Marrakeszu.
Warto wybrać elementy z prostą ornamentyką, zarówno geometryczną, jak i floralną
Styl islamski to połączenie ścisłej geometrii, skomplikowanych wzorów, które owocują w otwartych przestrzeniach o starannie przemyślanych proporcjach. Tutaj kolory są najczęściej neutralne, z odrobiną mocniejszych akcentów, często jaskrawego niebieskiego w różnych odcieniach. Z kolei styl marokański skupia się na ciepłych odcieniach. Są to głównie czerwień, błękit i zieleń. I wzory tak charakterystyczne jak trellis, czyli marokańska koniczyna.
Wprowadzając do naszych wnętrz akcenty ze świata arabskiego warto wybrać elementy z prostą ornamentyką, zarówno geometryczną, jak i floralną. W tej roli dobrze sprawdzą się dywany, poduszki, czy ażurowe lampiony lub parawany. Do współczesnego wnętrza dobrze będą również pasować tapicerowane miękkim aksamitem pufy, wiszące lampy i żywe, zmysłowe kolory przeplatane ze złotem.
Fokus na detale
Jeśli to dla Was zbyt wiele, możecie postawić na detale, np. w łazience. Złote akcenty pojawiły się w kolekcjach Paradyża i Tubądzina.
Coraz częściej chcemy tworzyć w naszych domach wyraziste przestrzenie, które będą tętnić życiem. Na światowych targach wnętrzarskich wyraźnie inspirują zdobnicze elementy, nietuzinkowe wzory, kontrastowe zestawienia oraz żywe kolory. Nowoczesne projekty mozaik charakteryzują się wyjątkową różnorodnością kształtów i kolorów, które pozwalają na zabawę geometrycznym wzorem, stworzenie trójwymiarowego efektu na ścianie lub zapewnienie interesującego kontrastu między płytkami a armaturą łazienkową.
– Uniwersalne mozaiki to nasza odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów, którzy szukają produktów wpisujących się w najnowsze trendy. Cieszymy się, że możemy zaprezentować te wyjątkowe mozaiki. Jesteśmy pewni, że w polskich domach i mieszkaniach staną się prawdziwą biżuterią wnętrz, która nada im niepowtarzalnego wyrazu – mówi Maria Majewska, menedżer produktu Ceramiki Paradyż.
Złote akcenty odnajdziemy m.in. w Paris Paradyż Bianco, będącej niezwykle elegancka mozaika ścienna, która wpasuje się najlepiej do wnętrz w stylu glamour. Białe i złote wąskie ceramiczne płytki odpowiadają na najnowsze trendy wnętrzarskie i pomogą stworzyć niezwykle stylową aranżację. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do łazienki dodatkowej elegancji, warto zastanowić się nad połączeniem mozaiki Paris z wielkoformatowymi płytkami odwzorowującymi czarny marmur.
Równie ciekawa propozycją jest Arton Paradyż Bianco. Klasyczny kształt rombu tworzą krzyżujące się na piaskowym tle czarne i miedziane paski. Tak ozdobiona powierzchnia stanie się ciekawym akcentem we wnętrzach minimalistycznych, ale i glamour. Równie dobrze sprawdzi się w połączeniu z kolorowymi ścianami, nawet o nasyconej, głębokiej barwie. Mozaika Arton podkreśli centralny punkt pomieszczenia, którym w przypadku łazienki może być wolno stojąca wanna lub ozdobna umywalka.
Nie zawiodą nas również najnowsze propozycje z oferty Ceramiki Tubądzin. Kolekcja Plain Stone została stworzona z myślą o wszystkich, którzy lubią jasne, świetliste wnętrza, złoto i naturalny kamień. Ma być elegancko i przytulnie. Efekt ten projektanci osiągnęli łącząc płytkę ścienną, inspirowaną naturalnym kamieniem z odważną geometryczną mozaiką.
Kolekcja Plain Stone nawiązuje do jednolitego, gładkiego kamienia – w tym przypadku inspiracją był przepiękny włoski marmur Breccia. Jego urok polega na ciepłym odcieniu, w którym jasna struktura przeplata się z beżem i brązem – przypomina trochę piasek na plaży, na którym wiatr rzeźbi delikatne wzory.
Elementem, który powoduje, że kolekcja Plain Stone przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom jasnych, spokojnych wnętrz w stylu SPA, ale też wszystkim, którzy cenią sobie odrobinę elegancji czy wręcz blichtru, jest geometryczna mozaika o nieregularnym kształcie. Mieni się ona brokatowymi efektami, przyciąga uwagę i dodatkowo podkreśla – poprzez kontrast – naturalny charakter kamienia płytek podstawowych. Kompozycję tę dopełnia błyszcząca, złota listwa.
Po minimalizmie zwróconemu ku naturze, nadchodzi trend na maksymalizm, w którym z pewnością zobaczymy złote akcenty oraz odważne rozwiązania. Kolekcja Reflection pojawia się w dwóch odsłonach: obie łączy blask płytek, dyskretne refleksy świetlne i elegancja. Jednak w zależności od tego, czy wolimy słoneczne, jasne przestrzenie, czy też cenimy bardziej stonowane, ciemniejsze i spokojniejsze barwy – możemy wybrać jedną z dwóch wersji kolorystycznych – White lub Navy. Możemy także zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby równowaga odcieni została zachowana.
A Wy wolicie złoto w postaci akcentów i detali, czy w wersji totalnej?
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Ceramika Tubądzin, Ceramika Paradyż, 9design, Clue Studio