Wieczory coraz dłuższe, w ogrodzie wiatr zmusza liście do tańca. Zasłaniamy okna, by nie widzieć deszczu zacinającego w szyby. Nawet pies nie chce z domu wyściubić nosa na spacer. Co robić w taki wieczór? Najlepiej rozpalić w kominku i wspólnie, całą rodziną rozsiąść się na sofach i w fotelach. Otulić się miękkimi pledami, niech z głośników sączy się jazz. W domu niech pachnie szarlotką, a kot mruczy z radości, że w końcu ma całą rodzinę dla siebie.
Dla niektórych wrześniowa inauguracja sezonu kominkowego urasta do rangi domowego święta. Rozpalenie w kominku to najlepszy sposób, by rodzina wspólnie spędziła czas, by chociaż na chwilę wyprosić telewizor, komputer, telefon z naszego życia. Z ogniem trzaskającym w kominku wiążą się najcudowniejsze wspomnienia. Chwile miłosnych uniesień (nie ma chyba komedii romantycznej bez sceny przy kominku), rozmów z przyjaciółką do świtu, chwil słodkiej samotności z książką i kieliszkiem Pinot Noir. Znakomita, światowej sławy jazzowa wokalistka i kompozytorka Urszula Dudziak z rozczuleniem wspomina swój nowojorski apartament z kominkiem. Jej córki – Kasia i Mika, wówczas małe dziewczynki zaraz po szkole kładły się przed nim na brzuszkach i w ten sposób odrabiały lekcje. Obraz ten jest tak miły dla Pani Urszuli, że w jej nowym, polskim domu kominek jest najważniejszym elementem salonu. – Kominek jest dla mnie, tak jak dla dzieci, czymś wyjątkowo ciepłym, dobrym, przyjaznym, inspirującym i kojącym – mówi artystka w filmie, który nagrała we współpracy z marką Kratki, której kominek ma w swoim domu. Film w całości można zobaczyć w serwisie Youtube.
Magiczny urok ognia
Im nowocześniejszy kominek, tym bardziej kojarzy się z… prostym paleniskiem, które przed wiekami stanowiło centrum domowego ogniska. Płomień, którego nic nie ogranicza najintensywniej oddziałuje na zmysły, głębiej porusza emocje. Współczesne kominki umieszczane są przez architektów w wyrafinowanym otoczeniu – na eleganckich fornirowanych panelach lub kamiennych okładzinach. Kominki stylowe także są coraz prostsze. Rzadko kopiuje się historyczne modele. Dziś sięga się raczej jedynie po pojedyncze motywy, np. ozdobny gzyms. Wśród stylowych kominków najmodniejsze są te stylizowane na dziewiętnastowieczną paryską kamienicę. Nad takim kominkiem powinno obowiązkowo zawisnąć lustro lub obraz – podkreślają dekoratorzy wnętrz. Jak szerokie jest spectrum możliwości w zakresie wzornictwa kominków przekonamy się na stronie internetowej marki Kratki (www.kratki.com).
Dla dużych i małych… metraży
Jeśli nie dysponujemy przestronnym salonem, a marzenie o żywym ogniu spędza nam sen z powiek, możemy zdecydować się na piec kaflowy czyli popularną kozę np. Enyo od marki Kratki.pl. Kojarzona z wnętrzami rustykalnymi, coraz częściej proponowana jest przez architektów do wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Piec kaflowy ma jeszcze jedną zaletę – grzeje długo jeszcze po wygaśnięciu ognia. To dobre rozwiązanie do wszelkiego rodzaju domków rekreacyjnych.
Po letnich miesiącach wracamy do rzeczywistości. Dzieciaki zjechały z wakacji, skończyły się weekendowe wypady. Dni co raz krótsze, nie ma słońca, jest za to dużo pracy i nauki – nie wszystko jednak stracone, wszak jesienna domowa codzienność, w której szczęście to po prostu bycie razem oraz chwile spędzone przed kominkiem – też ma swoje zalety.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Kratki.com