Żyrandole iście królewskie
Najnowsza kolekcja Royalty od Puff-Buff wyróżnia się prostotą i oryginalnym wykończeniem. Powietrze zamknięte w bańkach to odwołanie do klasycznego, pałacowego oświetlenia. Pierwszą z propozycji jest Emperor’s – dwumetrowy żyrandol składający się z trzech warstw świecących bąbelków z 370 modułami LED. Technologia BUBBLES zapewnia im lekkość i nowoczesny design. Oświetlenie to nadaje się do wysokich przestrzeni, np. do hotelowego lobby.

Kolejne na liście nowości są Kings&Queens zbudowane ze 145 świecących modułów BUBBLES.


Prince to mniejsza wersja żyrandola Queen. Dzięki kompaktowej średnicy 50 cm lampa pasuje do kameralnych wnętrz. W królewskiej rodzinie nie zabrakło też delikatnej lampy High Tower, którą można rozbudować tak, że osiągnie wysokość kilku pięter!


Non-stop kolor: zieleń, peonie i wielki błękit
Podążając dalej za marką Puff-Buff na pewno się nie zawiedziemy. Już dziś, na zakończenie sezonu możemy powiedzieć, że lato 2019 – zgodnie z prognozami – zdominowały 3 kolory Pantone: Pepper Stem, Pink Peacok i Clearwater Blue. Te intensywne barwy stały się inspiracją dla Anny Siedleckiej i Radka Achramowicza, założycieli marki, do stworzenia nowej kolekcji lamp pod nazwą Big Colours. Efekt? Jest naprawdę soczyście. A co więcej? Będziemy mogli zatrzymać lato na dłużej.
Zieleń to uniwersalny symbol natury i lata, który wszędzie wnosi powiew świeżości. Limonkowa barwa Big Lime nie jest przypadkowa. To dobrze zrównoważona mieszanka żółtego i zieleni, która ożywia wnętrze, zapewnia dobry nastrój i wnosi do niego radość. Lampa ta świetnie wkomponuje się w nowoczesne przestrzenie mieszkalne, ożywi biuro lub hotelowe lobby.

Turkusowy błękit jest zarazem kojący i energetyzujący, przywodzi na myśl wakacyjną beztroskę. Big Sky przywołuje obrazy nieba z mórz południa, przejrzysty lazur wody, w którym chciałoby się zanurzyć, a także niekończące się plażowanie.

Głęboki, intensywny róż Big Pink pasuje do wnętrz niczym gładkie jedwabie i delikatne kwiaty piwonii. Dobrze zagra z eleganckimi przestrzeniami, dopełniając je szczyptą energii. Big Pink w nowej odsłonie jest bardziej stonowany, w porównaniu do swojej poprzedniej, neonowej wersji.

Światło od Matthew McCormicka
Pozostając w klimacie lekkich instalacji, nie sposób ominąć Cascadii – żyrandola złożonego ze szklanych probówek zamkniętych od góry złotym korkiem. Z miejsca podbił on serca odwiedzających tegoroczne Euroluce w Mediolanie. Od niedawna lampy Matthew McCormicka można podziwiać w warszawskim showroomie Mesmetric. W kolekcji znajdziemy również Dawn – żyrandol zainspirowany biżuteryjnymi dodatkami. Krzyżujące się ze sobą ramiona (każde zakończone szklaną rurką skrywającą ledową świetlówkę) wyznaczają światłem kierunki we wnętrzu. Nieco subtelniejsza jest Mila – o spokojnej, opływowej formie – połączenie ręcznie dmuchanego szkła z geometrycznym kształtem miękko wygiętej konstrukcji. Seria Halo zawiera aluminiowe pierścienie przewleczone przez klocek z mosiądzu, tworzą modułowy system lamp, które w zależności od upodobań możemy dowolnie łączyć, tworząc żyrandole z wielu świecących elementów.




Prosto z wybiegu
Marka Milagro na co dzień zajmuje się projektowaniem oświetlenia dekoracyjnego. Nad procesem powstawania lamp czuwa dział projektowy, który współpracuje również ze znanymi projektantami. Autorem kolekcji Premium jest projektant mody, Maciej Zień, który wykreował aż 10 linii. Znajdziemy pośród nich liczne inspiracje: od nowojorskiego stylu art déco poprzez nowoczesność, czy też przedmioty kojarzone ze światem mody i sztuki, z którego projektant się wywodzi. Kolekcję tę pokazywaliśmy w naszym wideo .


Modern Lighting
Jesteś fanem eko? Marka Vibia postawiła na oświetlenie dbające nie tylko o nasz komfort, ale również o środowisko. Wśród projektujących dla marki pojawiają się nazwiska takie jak: Antoni Arola, Martín Azúa i Stefan Diez. Połączenie nowoczesnego designu i minimalistycznej gry światła to rozwiązanie, które podkręci każde wnętrze.



Światło zamknięte w szkle: starożytność i kosmiczna Odyseja
Wspólnym mianownikiem kolekcji Glass od Dekoluce, którą tworzą lampy wiszące, podłogowe i stołowe, są szklane abażury o finezyjnych kształtach i kolorach. Jedną z propozycji jest Kleopatra. Oryginalny, nieco wydłużony kształt szklanego klosza o miękkich krawędziach to coś dla fanów delikatnych w formie rozwiązań.

Z kolei formy szklanych podstaw zestawione z tradycyjnymi abażurami wykonanymi z materiału w lampach Kastor i Kallisto udowadniają, że połączenie tradycji i nowoczesności może być udane. Lampy podłogowe z kolekcji Glass przeznaczone są głównie do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, ale sprawdzą się także w aranżacjach z nutą vintage, new classic czy glamour. Ręcznie dmuchane szkło i klasyczna forma abażuru będą pasować do wielu wnętrz.


Lampy z papier mache
Na zakończenie mamy też coś dla fanów sztuki i ekologii w jednym. Lampy z papier mache. – Nazwa kolekcji, czyli Sensi, wywodzi się od słów zmysłowość (sensuality), wrażliwość (sensibility) i inspiruje się ciałem. Nie jest to nawiązanie dosłowne, bo same formy kloszy to konstrukcje niedopowiedziane, a przez to tajemnicze i zmysłowe. Ciało, którego wykadrowane, eksponowane fragmenty mogą wydawać się czymś zupełnie innym; sugerować formy owoców, czy innych elementów świata żywego, to sensualny punkt odniesienia do istoty ludzkiej. Obok inspiracji ciałem, lampy Sensi są wyjątkowymi obiektami sztuki, to rzemiosło artystyczne i rzeźba w jednym; to jednocześnie jak najbardziej praktyczny element wyposażenia domu – opisuje kolekcję jej autorka, Maria Fiter.


Miękkie linie, delikatny, pastelowy kolor i faktura przypominają raczej rzeźby aniżeli zwykłe klosze. Lampy są dostępne w kilku kolorach uzyskanych dzięki użyciu naturalnych pigmentów. Materiały użyte w ich produkcji to papier pozyskany z recyclingu oraz ekologiczny, certyfikowany klej na bazie wody. Wszystkie te składniki, jak również proces powstawania lamp są przyjazne dla środowiska i ekologiczne, zaś same lampy są biodegradowalne.
Macie ulubieńca z tego grona?
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Milagro, Vibia, Puff-Buff, Maciej Zień, Stefan Diez, Antoni Arola, Martín Azúa, Dekorian Home, Dekoluce, Crea-Re Studio, Dekorian Home