Jak co roku, stół wielkanocny znów będzie w centrum zainteresowania. I choć wydaje się, że kolejne święta będą inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy, dajmy się ponieść świątecznemu nastrojowi. A wspaniałe potrawy, zapachy i barwy niech idą w parze z wiosennym nastrojem, który zapanuje nie tylko przy wielkanocnym stole.
Wiosenne oblicze wielkanocnego stołu
Świąteczny nastrój w tym roku przychodzi do naszych domów razem z wczesną wiosną. Nowe smaki, aromaty i barwy pojawiają się w naszych wnętrzach, a wyjątkowa ceramika i dekoracyjne dodatki pomogą uczynić stół wyjątkowym miejscem spotkań. Zarówno z okazji Świąt Wielkiej Nocy, jak też w powszednie dni.
Wraz z nastaniem nowej pory roku wnętrza naszych domów przejmują aranżacje pełne kwiatów, bazi, świeżych owoców oraz nowalijek. Tym bardziej, że za progiem czeka Wielkanoc, a wtedy domowy stół zyskuje dodatkowe znaczenie. Warto ten czas podkreślić wyjątkowymi dodatkami i zastawą – niezależnie czy święta obchodzimy, czy nie. Szkło, glina, plecionki, ozdobne jajka i smaczne wypieki niech śmiało wychodzą na pierwszy plan na obrusie (albo niezasłanym blacie). Podpowiadamy, jak przygotować wielkanocny stół – z darów, przyniesionych przez wczesną wiosnę oraz kilku domowych akcesoriów.
Wielkanocny stół pełen przysmaków
Oszczędna dekoracja z gałązek ukryta pod szklanym kloszem pomoże wprowadzić do wnętrza nową porę roku. Nim zasiądziemy do wielkanocnego stołu – trzeba się przygotować. Nastał czas na ugniatanie, ubijanie i mieszanie składników. Na stole można bez obaw rozsypać mąkę i ugniatać ciasto. Stół wytrzyma nie tylko takie wyzwania. Aby naczynia nie wędrowały po blacie w trakcie intensywnego mieszania składników, ustawmy je na tacy. W ten sposób nie umknie nam żaden składnik ciasta.
Dodatki i dekoracje na wielkanocnym stole
W przerwie od pieczenia i gotowania znajdźmy chwilę, by przygotować pisanki. Ozdabianie kurzych i przepiórczych jajek da wiele radości wszystkim domownikom, nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami prac manualnych. Niezależnie od efektów naszej pracy – chwalmy się nimi. Jajka ozdobione wyjątkowymi wzorami będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie, gdy wsadzimy je do metalowego koszyczka.
Wielkanocne ozdoby: stroik w naturalnym stylu
W trakcie spacerów po lesie i parku, na kilka dni przed Wielkanocą, warto zebrać kilka gałązek, które posłużą nam do zrobienia chyba najbardziej charakterystycznej świątecznej ozdoby – wielkanocnego stroika. Uważajmy tylko na delikatne pąki, by ich nie uszkodzić. W domu sięgnijmy po wstążki i z ich pomocą wykonajmy prosty stroik. Może nam posłużyć do udekorowania koszyka ze święconką albo podkreślenia stołowej zastawy. Takie rękodzielnicze zabawy to bardzo dobry pomysł na rodzinny, relaksujący wieczór tuż przed świątecznym porankiem.
Ponadto, w tradycyjnych, wyplatanych koszach z wikliny doskonale prezentują się kolorowe pisanki, a lekkie szklane wazony o drewnianych podstawach idealnie sprawdzą się do wyeksponowania bukietu kwitnących bazi. Jeśli wolisz postawić na sztuczną roślinność, która będzie prezentować się perfekcyjnie niezależnie od okoliczności, postaw na inspirowane budzącą się do życia przyrodą wielkanocne stoiki, które zachwycają feerią soczystych barw, wprowadzając do wnętrza radosną aurę wiosny.
Śniadanie wielkanocne w królewskim stylu
Serce domu znowu ożywa. Stół z szarym blatem będzie idealnym miejscem na śniadanie wielkanocne – z łatwością pomieści smakołyki i potrawy dla wszystkich domowników. Aby Wielkanoc wyglądała wyjątkowo, stwórzmy na blacie namiastkę łąki – wazony wypełnijmy gałązkami forsycji, bukszpanu lub bukietem tulipanów.
Aranżacja stołu wielkanocnego: to nie takie trudne!
Pora na świąteczny deser. Babka piaskowa to niekwestionowana bohaterka wypieków wielkanocnych. Potrzebuje odpowiedniej oprawy – gdy jest w całości, najlepiej wygląda wyeksponowana na paterze. A w kawałkach? Aby nie uronić ani okruszka przyda się zastawa. Np. białe, kamionkowe talerze aż się proszą o dokładkę. Kompozycję dopełnią jajka i pisanki – stworzymy nietypową dekorację na Wielkanoc umieszczając je w przezroczystym naczyniu, które samo może wystąpić w roli ozdoby.
Tak jak babka jest królową świątecznego stołu, tak wypiekany domowymi metodami chleb będzie jego królem. Na blat wjeżdża na wykonanej z drewna desce. Kompletując świąteczno-wiosenną stołową aranżację nie obawiajmy się dominacji jasnej ceramiki oraz szkła. Dzięki temu ciepło drewnianych tacek czy podstawek będzie niepowtarzalnym akcentem, który pomoże podkreślić wyjątkowość smaków czy dekoracji. Całość dopełniamy sztućcami – niekoniecznie w kolorze srebrnym.
Fot. i oprac. na podst.:
VOX, Home&You