Designerskie „dorosłe” meble bardzo często mają swoje dziecięce odpowiedniki – równie niebanalne i solidne, ale skrojone na miarę dziecięcych potrzeb. Prezentujemy projekty, dla których będziecie chcieli znaleźć miejsce nawet w bardzo zapełnionym dziecięcym pokoju.
Acapulco i Luksemburg w dziecięcym pokoju
Acapulco, największy port meksykańskiego stanu Guerrero, w latach 50. i 60. cieszył się ogromną popularnością wśród gwiazd Hollywood, których obecność przyciągała kolejnych turystów. Podobno wśród nich znalazł się turysta z Francji, któremu upalna meksykańska pogoda tak bardzo dawała się we znaki, zwłaszcza podczas przesiadywania na solidnych krzesłach kawiarni i restauracji, że postanowił stworzyć krzesło o siedzisku podobnym do tradycyjnych indiańskich hamaków. Jego lekka i niebanalna konstrukcja szybko zawojowała meksykańskie domy i ogrody. I nie tylko meksykańskie – Acapulco jest obecnie jednym z najbardziej popularnych krzeseł na świecie.
Luxembourg to kolejne krzesło, które trafiło na salony prosto z ogrodu, ale tym razem nie z jakiegoś bliżej nieokreślonego ogrodu, tylko jednego z najbardziej popularnych parków Europy – paryskiego Ogrodu Luksemburskiego. 15 lat temu Fermob, francuski producent bajecznie kolorowych mebli ogrodowych, poprosił Frédérica Sofię o odświeżenie projektu niemal kultowych już krzeseł i stolików, na których można było odpoczywać w parkowych zakątkach począwszy od roku 1923. W efekcie powstała linia Luxembourg, a następnie Luxembourg Kid Collection, których ponadczasowe formy odnajdują się nie tylko w ogrodzie.
Diamenty i inne kamienie Knolla
Knoll to marka, która chętnie zmniejsza swoje flagowe produkty, tak aby mogły się nimi cieszyć także dzieci. Tak było chociażby w przypadku popularnej czerpiącej z natury kolekcji Stones Mayi Lin czy słynnego Diamond Chair Harry’ego Bertoi.
Lou Lou – duszek z poczuciem humoru
Lou Lou Ghost to młodszy brat jednego z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł na świecie, Louisa Ghosta zaprojektowanego dla Kartella przez Philippe Starcka, designera, który zgromadził w swoim portfolio już ponad 10 tysięcy projektów (sic!). – Przewrotność, etyka, ekologia, polityka, dowcip… Tak rozumiem swoje obowiązki związane z projektowaniem – wyznał Starck. I właśnie tym zasadom hołduje Louis Ghost. A Lou Lou, jego mniejsza wersja, została przyprawiona jeszcze większą dawką humoru i odrobiną koloru.
Fot. i oprac. na podst.:
Fermob, Knoll, Connox, Yliving, Innit, Kartell