To właśnie wyposażenie kuchni najczęściej pozwala od razu odróżnić lokal użytkowy od miejsca do mieszkania. Nawet jeśli kuchnia biurowa jest dobrze urządzona, to zazwyczaj dopiero w w tej domowej wykorzystamy w pełni wszystkie detale.
Wyposażenie kuchenne jest – zaraz po odpowiednio dobranych meblach – kluczowe, gdy zamierzamy spędzać w kuchni sporo czasu. Wysmakowane kuchnie z katalogów zachęcają do celebrowania chwil podczas przygotowywania posiłków z rodziną i do spotkań towarzyskich, które często przyjmują luźną formułę – w tym przypadku przydadzą się szczególnie odporne na zniszczenia materiały, a także spora przestrzeń, która pomieści więcej osób. Mówiąc o dobrze wyposażonej kuchni, należy jednak pamiętać, że to serce domu bije niemal na okrągło, a nie tylko od święta. A o serce trzeba szczególnie dbać.
Wszystko do kuchni: od zlewów po przybory
Wyposażenie kuchni zaczynamy zwykle od wyboru sprzętów i mebli – tu warto się zdać na specjalistów, którzy na podstawie krótkiej rozmowy o naszych przyzwyczajeniach i preferencjach pozwolą nam uniknąć kosztownych i bolesnych pomyłek. Obsługa klienta w sklepach oferujących dobrej jakości sprzęty i meble pozwoli nam się poczuć komfortowo już na etapie projektowania przestrzeni kuchennej. Dobrze zaufać też projektantom wnętrz, zwłaszcza gdy na kuchnię chcemy przeznaczyć pomieszczenie o nietypowym kształcie, na przykład ze skosami. To niezwykle ważne, by dobrze wykorzystać miejsce.
Dzisiejsza oferta producentów armatury kuchennej jest tak szeroka, że zlewozmywaki czy krany z niepozornych elementów, które miały być tylko funkcjonalne, stały się ozdobnymi detalami. Mamy też do wyboru różne sposoby montażu, dzięki którym można uzyskać w kuchni efekt jednolitej bryły albo zagrać kontrastami. Imponujący zlew podblatowy w kolorze mosiądzu doskonale kontrastuje z betonem, tak chętnie używanym we współczesnych aranżacjach.
Funkcjonalne pojemniki i akcesoria: w co wyposażyć swoją kuchnię?
Szafka pod zlewem to najlepsze miejsce na śmietnik w kuchni. Jeden pojemnik to jednak za mało w dobie sortowania odpadów. Lepiej kupić specjalne sortowniki i zadbać o to, by dostęp do nich był łatwy. Pod zlewozmywakiem świetnie sprawdzają się wysuwane szafki czy szuflady, dzięki którym obierki czy resztki pozostałe z krojenia warzyw możemy wyrzucić jednym ruchem, bez brudzenia szafki.
Podstawowe akcesoria kuchenne
Do absolutnie podstawowych akcesoriów, które z pewnością znajdziesz w każdej kuchni, należą deski do krojenia, sztućce i przybory kuchenne. Te często stoją na blacie albo wiszą na relingach, jednak jeżeli stawiamy na minimalizm (i porządek), warto całe wyposażenie kuchni schować do szafek. Tu przychodzą z pomocą różne systemy kuchenne, jak choćby cargo do przechowywania jedzenia, karuzele, np. do garnków, czy wysuwane półki na naczynia. Kwestia przechowywania żywności w kuchni bywa problematyczna, gdy pomieszczenie nie zostało odpowiednio zaaranżowane i brakuje w nim schowków, dlatego warto na wstępnym etapie urządzania kuchni zadbać nie tylko o sprzęt AGD i miejsce do przygotowywania posiłków, ale też o funkcjonalność szafek. W dodatkowe akcesoria można wyposażyć także zlewozmywak. Wszelkie młynki i ociekacze ułatwią korzystanie ze zlewu.
Oświetlenie w kuchni
Kuchenne oświetlenie powinno przede wszystkim pozwalać na komfortowe przygotowywanie posiłków na blacie oraz płycie czy kuchence, dlatego musi być dosyć intensywne, ale o niezbyt chłodnej barwie, by jedzenie nie wydawało się np. nieapetycznie sine. Warto postawić na oświetlenie podszafkowe, zwłaszcza jeżeli mamy szafki wiszące, ale oczywiście nie zastąpi ono głównego, górnego źródła światła. Dla osób niezdecydowanych, w którym miejscu najlepiej powiesić klosz, wygodnym rozwiązaniem będą szyny sufitowe. Przesuwa się po nich reflektory, można też zmieniać kąt ich świecenia.
Kuchnia do gotowania i do podziwiania
W każdym domu kuchnia stanowi ważne miejsce: przyrządzania potraw, szybkiej wymiany zdań co rano i zbiórki całej rodziny, gdy wspólne gotowanie stanie się przyjemnością. W przeciwieństwie do restauracji jednak w prywatnej kuchni chodzi o coś więcej niż właściwie przechowywane produkty, szybko i smacznie przyrządzone potrawy oraz czystość. Swoją własną kuchnię można traktować z taką samą czułością jak opływający w aksamity wygodny salon czy przytulną sypialnię. A więc funkcjonalność funkcjonalnością, ale nie zapominajmy, że kuchnia to nie tylko posiłki. To także strawa dla oczu, gdy zadbamy i piękne sprzęty, tekstylia i meble, które łatwo będzie utrzymać w czystości dzięki odpowiednio dobranym materiałom i kilku nowoczesnym akcesoriom.
Fot. in360.pl, Franke, Pexels