Figurka zająca, księżycowe ciasteczka, herbata, kadzidła, tańczący smok, zapalanie latarni… w skrócie: Mid-Autumn Festival.
Święto Środka Jesieni, znane między innymi pod nazwą Moon Festival (Festiwal Księżyca), to święto, które obchodzi się w Chinach 15 dnia 8 miesiąca kalendarza chińskiego, czyli pod koniec września. Pierwszy opis święta pojawił się już w księdze rytuałów Zachodniej Dynastii Zhou, Rites of Zhou, ok. 3 tys. lat temu. Popularność zyskało jednak za panowania dynastii Tang.
Święto wywodzi się z tradycyjnych kultów lunarnych i obrzędów rolniczych, więc jego obchody łączą w sobie różne tradycje, m.in. zapalanie kolorowych latarni. Emanujące z nich światło nawiązuje do blasku księżyca i jest sposobem na oddanie czci bogini Księżyca Chang’e.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu (2012) można było podziwiać również gigantyczną strukturę architektoniczną zaprojektowaną przez studio LEAD (Kristof Crolla i Adam Fingrut). Nawiązująca do latarni kopuła geodezyjna o nazwie Golden Moon zapewniała widzom niezwykłe doświadczenia wizualne dzięki spektakularnym neonowym pokazom rzuconym na tło nocnego nieba. Konstrukcję zbudowano z bambusowych rusztowań i pokryto geometrycznymi arkuszami tkaniny, nadając jej niezwykły wzór i fakturę. Dzięki wykorzystaniu mikroprocesorowego sterowania lampami LED, możliwe było wyświetlanie wielu barwnych animacji w różnych sekwencjach.
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii i nowoczesnych technik konstrukcyjnych Golden Moon stał się ikoną festiwalu i synonimem harmonii łączącej tradycję i nowoczesność.