Do niedawna światło było punktem obowiązkowym: musiało znaleźć się we wnętrzu… i tyle. Dziś przykładamy znacznie większą uwagę do jego funkcji i zastanawiamy się, czy ma akcentować dany przedmiot, czy może wspierać użytkowników przy wykonywaniu określonych czynności. Marka AQForm postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem w tej materii i otworzyła pod Krakowem Centrum Badawczo-Rozwojowe z showroomem.
Projektowanie domu to nie tylko projektowanie wnętrz, ale też cały szereg innych czynności, które przekładają się na całość aranżacji. Tak jest również w przypadku oświetlenia. Każde pomieszczenie od kuchni po garderobę ma zupełnie inne wymagania co do światła. Jedno akcentuje, drugie oświetla całość, a trzecie pełni funkcję roboczego. Skąd w takim razie powinniśmy czerpać wiedzę? Od ekspertów, rzecz jasna. Właśnie taką przestrzeń do nauki udostępniła dla architektów i projektantów marka AQForm.
Miejsce badań, analiz i rozwoju
Centrum Badawczo-Rozwojowe to nic innego jak laboratorium w całości skupione na świetle. To tutaj badane są jego parametry oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Centrum ma dać dostęp do poszerzania wiedzy na temat oświetlenia, jego wpływu na samopoczucie i zdrowie.
– Gdy planowaliśmy powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowego, zależało nam na stworzeniu platformy do poszerzania świadomości zagadnień związanych z oświetleniem zarówno dla naszych pracowników, jak i dla architektów, projektantów czy studentów. Chcielibyśmy, aby to miejsce było inspirujące i dla architektów działających już w branży, i dla młodych projektantów, studentów, którzy dopiero będą rozpoczynać swoją przygodę z projektowaniem oświetlenia. Światło to bardzo rozbudowane zagadnienie. Dlatego planujemy organizację przestrzeni, w której w kreatywny sposób zostaną pokazane różne aspekty oświetlenia – mówi Wojciech Starowieyski, CEO AQForm.
Spektakl oświetleniowy
Za projekt całości odpowiada zespół AQForm. Celem było stworzenie przestrzeni, która przybliży, w jaki sposób działa światło i jaki ma wpływ na nasze codzienne otoczenie. Powstało miejsce, które pozwala pokazać i porównać wiele różnych funkcji jednocześnie: od zastosowań komercyjnych, typowych dla restauracji, sklepów i hoteli, poprzez przytulne wnętrza domowe, na rozwiązaniach biurowych kończąc. Strefy funkcjonalne przyciągają zaś nasyconymi kolorami, dodatkowo ożywającymi w świetle. Ponadto w każdej strefie można znaleźć atrybuty wskazujące na reprezentowane funkcje – w strefie domu, utrzymanej w ciepłej, pomarańczowej tonacji, znajdziemy ażurowy fotel, w pomieszczeniu reprezentującym biuro – ascetyczne biurko i kilka półek.
Jednak atrybuty te celowo zostały zredukowane do minimum. Dzięki temu można zobaczyć, jak światło buduje wnętrze, jak jego warstwy wpływają na poszczególne obiekty, ale to światło nadal gra pierwsze skrzypce. Możemy przekonać się, jak oświetlenie w łazience wpływa na codzienne czynności, np. robienie makijażu, czy też czym różni się oświetlenie ogólne od nastrojowego.
Dzisiaj do projektowania lamp czy opraw oświetleniowych podchodzi się bardziej odpowiedzialnie. Od projektu do produkcji jest długa droga, a cały ten proces jest analizowany właśnie w Centrum Badawczo-Rozwojowym.
Showroom AQ Form zdobył nagrodę iF Design Award.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe AQForm