Tegoroczna, 7. edycja festiwalu odbywa się pod hasłem DYSKOMFORT. Stało się ono motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych od 3 do 19 września wystaw.
Tytuł został zaczerpnięty ze zrealizowanego ostatnio projektu fotografa Sebastiana Rogowskiego, który zostanie pokazany po raz pierwszy w formie wystawy. Charakterystycznym elementem festiwalu fotografii W ramach Sopotu jest program rezydencji artystycznych, do których w tym roku organizatorzy zaprosili troje artystów korzystających w swoich działaniach z medium fotografii – Filipa Ćwika, Weronikę Gęsicką oraz Elisa Hoffmana. Bez narzuconej z góry dyscypliny i niezależnie od siebie poruszyli oni w swoich pracach temat współczesnych niepokojów, które w wymiarze społecznym, kulturowym i osobistym stały się podstawowym elementem naszej codzienności.
Niepokoje rodzą dyskomfort
Obserwacje i refleksje nad wydarzeniami ostatniego roku przyniosły wielu z nas potrzebę ponownego określenia swojej postawy wobec rzeczywistości, zmiany punktu widzenia, a często też światopoglądu. Ten stan rzeczy stał się impulsem i punktem wyjścia indywidualnych artystycznych rozważań fotografów, co pozwoliło nam je zebrać pod jednym wymownym szyldem. Dyskomfort. Wystawa rezydentów, podobnie jak wspomniana wyżej indywidualna wystawa Sebastiana Rogowskiego, a także prezentacja projektów Martiny Hoogland Ivanow, jest komentarzem do wyjątkowo niepewnych i zmiennych obecnie relacji międzyludzkich oraz trudności z uformowaniem jednolitej i stabilnej koncepcji samego siebie. Refleksją nad obecnymi realiami, obrazem ogarniających nas coraz bardziej wewnętrznych lęków oraz wątpliwości dotyczących osobistego funkcjonowania w świecie i poczucia autonomiczności. Paradoksalnie, pomimo naszych instynktownych prób uniknięcia dyskomfortu, to właśnie jego intensyfikacja może być jedynym katalizatorem i punktem wyjścia wprowadzanych zmian, początkiem ewolucji myślenia o rzeczywistości, uwolnieniem potrzeby kreatywnego myślenia na temat przyszłości.
Na tegorocznym festiwalu zobaczymy też m.in. grupową wystawę międzynarodowych artystów – Violety Bubelyte, Błażeja Pindora, Diany Tamane, Artura Żmijewskiego – zatytułowaną Szmuglerzy kwiatów, której kuratorem jest Adam Mazur, poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi/PWSFTviT prowadzoną przez prof. Janusza Tylmana i Huberta Humkę, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Pełen program wydarzenia znajdziecie w naszym Kalendarzu Wydarzeń.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Festiwal Fotografii W RAMACH SOPOTU