Zrównoważone gospodarowanie wodą to już nie tylko manifest proekologicznych poglądów czy przejaw mody, ale ze względu na ograniczone zasoby wody na Ziemi realny obowiązek każdego z nas

Włącz oszczędzanie

Zrównoważone gospodarowanie wodą to już nie tylko manifest proekologicznych poglądów czy przejaw mody, ale ze względu na ograniczone zasoby wody na Ziemi realny obowiązek każdego z nas. Efektem takiego podejścia jest nie tylko ochrona ekosystemu, ale i oszczędności w domowym budżecie. Miejscem, w którym zużywamy bardzo dużo wody, jest bez wątpienia kuchnia. To w niej przygotowujemy posiłki, zmywamy naczynia, myjemy produkty spożywcze. Jak ograniczyć zużycie wody podczas tych czynności? Inwestycją wartą rozważenia jest z pewnością zakup zmywarki. Jednak nie wszystko jesteśmy w stanie w niej umyć, a dodatkowo może się nie sprawdzić w małej rodzinie lub kuchni stołującego się na mieście singla. Elementem niezbędnym w każdym domu jest natomiast komfortowa strefa zmywania wyposażona w praktyczną baterię.

nowoczesny blat z białym zlewem i czarną ścianą

Życiodajne źródło

Dostępna na rynku nowoczesna armatura kuchenna charakteryzuje się szeregiem rozwiązań, które zwiększają tempo i wygodę pracy w kuchni, a jednocześnie pozwalają na oszczędność wody i energii. Aby dokonać właściwego wyboru, warto zwrócić uwagę na ich budowę, po pierwsze na perlator, czyli zamocowane na końcu wylewki sitko odpowiadające za napowietrzenie wypływającego strumienia, co pozwala zmniejszyć zużycie wody od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Istotny jest również mieszacz, dzięki któremu zdecydowanie szybciej ustawimy pożądaną temperaturę w porównaniu z tradycyjnymi modelami z dwoma kurkami. Ważna jest również głowica, która odpowiada za efektywny przepływ. Wśród nowości Blanco warto zwrócić uwagę m.in. na model NOTIS. Jego głowicę wyposażono w specjalny pierścień, pozwalający regulować temperaturę i ilość wody. Jak widać, wyłącznie od nas będzie zależeć poziom jej zużycia.

kran do kuchni w srebrnym kolorze obok butelki z owocami

Kształt wody

Zdecydowanym sprzymierzeńcem codziennych prac w kuchni są wygodne, wysokie baterie, a także modele takie jak Blanco Culina-S, wyposażone w wyciąganą wylewkę. Nie ograniczają naszych ruchów i umożliwią skierowanie strumienia bezpośrednio na naczynia lub produkty, które chcemy dokładnie opłukać. Niektóre propozycje, jak nowoczesną Panerę-S, wyposażono dodatkowo w wygodny przycisk zmiany strumienia ze zwykłego na prysznic. Z kolei bezdotykowa bateria SOLENTA SENSO zapewni szybkość reakcji, dzięki której nie stracimy czasu, np. na wytarcie brudnych rąk przed wyłączeniem wody. Dzięki takim rozwiązaniom działamy szybko, bardziej precyzyjnie, a przez to oszczędnie.

płukanie zielonych warzyw w metalowym zlewie

Zimny prysznic na życzenie

Ekologicznymi bateriami są również te z funkcją „zimny start”, dzięki której pobierana będzie tylko zimna woda, niezmieszana z podgrzaną. Mniejsze zużycie ciepłej wody to także oszczędność prądu. Cecha ta charakteryzuje modele BLANCO RODALIS, CANDOR i LANORA. Należy do nich również bateria BLANCO FONTAS II, która jest jednocześnie dostosowana do podłączenia filtra, dzięki któremu możemy korzystać z oczyszczonej wody bezpośrednio z kranu. Ogranicza to zakup rozkładających się setki lat butelek z tworzywa sztucznego, a tym samym skutkuje produkcją mniejszej ilości odpadów.

Dzięki ekonomicznym, funkcjonalnym i ergonomicznym sprzętom nasza kuchnia stanie się przyjazna środowisku. Inwestując w sprzęt wysokiej jakości, zredukujemy również rachunki za wodę i oszczędzimy czas spędzony na przygotowaniu posiłków.

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe OKK!