Salone del Mobile.Milano 2019: ciekawe premiery, piękne stoiska i wiele więcej
Największe targi dla branży wnętrzarskiej dobiegły końca. Imponujące stoiska i liczne premiery produktowe sprawiają, że wydarzeniem tym będziemy żyli przez najbliższe miesiące. Jak było?
Wysoka frekwencja i relacje biznesowe
Jak podają organizatorzy, 58. edycja Salone del Mobile.Milano kończy się bardzo dobrym wynikiem zarówno pod względem frekwencji, jak i nawiązanych relacji biznesowych, potwierdzających siłę tego wydarzenia. Jeśli pragniecie liczb, te naprawdę robią wrażenie: 386 366 osób, pochodzących ze 181 krajów odwiedziło centrum wystawienniczo-targowe Fiera Milano w ciągu 6 dni. W porównaniu do edycji 2017, której również towarzyszyły Euroluce i Workplace 3.0, widać 12-procentowy wzrost.
– Bilans tej edycji jest bardzo dobry. Zainwestowaliśmy w jakość i po raz kolejny pokazaliśmy, że chcemy robić wszystko jeszcze lepiej, ściśle współpracując z projektantami, twórcami, podmiotami odpowiedzialnymi za komunikację oraz z instytucjami kultury: wszystko po to, aby wspierać powstawanie innowacyjnych produktów i procesów oraz „opowiadać historie”, które sprawiają, że wzrasta wartość pokazywanych obiektów. Wiele osób podzieliło nasz entuzjazm i dostrzegło naszą zdolność do stworzenia międzynarodowego wydarzenia, znacznie wykraczającego poza zwykły biznes – powiedział dyrektor targów, Claudio Luti.
O znaczeniu Salone del Mobile (jako jednego z motorów włoskiej gospodarki i areny służącej zawieraniu relacji biznesowych) świadczy również coroczna obecność przedstawicieli władz rządowych i instytucjonalnych.
iSaloni 2019 to także 2418 wystawców (w tym 34% pochodziło z zagranicy), reprezentujących 43 kraje, których mogliśmy spotkać na Salone Internazionale del Mobile, International Furnishing Accessories Exhibition, Euroluce, Workplace 3.0 i S.Project oraz SaloneSatellite (które skupiło młodych projektantów, w tym także z Polski).
Tegoroczna edycja Salone to także hołd złożony Leonardo da Vinci. Sukces odniosła instalacja AQUA, prezentująca jego wizje związane z wodą. Odwiedzający Mediolan mogli również zobaczyć wystawę poświęconą geniuszowi renesansu – „DE-SIGNO. Kultura włoskiego designu przed i po Leonardo”. W trakcie DE-SIGNO, której kuratorem był Davide Rampello, Diego Abatantuono w swym wystąpieniu porównał know-how dzisiejszych firm z planowaniem, do którego nawiązywał da Vinci.
Polscy wystawcy: opinie
Z wypowiedzi zebranych przez nas od polskich wystawców wynika jedno: po prostu trzeba tu być. Dzięki udziałowi w wydarzeniu nie muszą jechać do wielu krajów, aby pokazać swe produkty – z powodzeniem mogą za to spotkać swych klientów końcowych i partnerów biznesowych właśnie w Mediolanie.
– Jest to nasza pierwsza wizyta w Mediolanie. Wrażenia mamy bardzo dobre, a targi pozwalają nam się bardziej rozwinąć, pokazać się innym firmom, które nie jeżdżą do Polski i nie wiedzą, że takie produkty jak nasze istnieją. Będąc tu, mają szansę się tego dowiedzieć – powiedziała Katarzyna Krywult, specjalista ds. sprzedaży na rynku polskim z TK Lighting – Chcielibyśmy rozszerzyć działalność szczególnie na rynek zachodni, zagranicę, jak również poza granice Europy. Produkty, które cieszą się największym powodzeniem, to lampy, które mają złote akcenty, dlatego w nowej kolekcji jest ich sporo. Klienci zwracają uwagę na to, że mamy dobrą jakość: w końcu elementy drewniane i abażury to także polska produkcja.
– Targi oceniam bardzo pozytywnie, stoisko odwiedziło wielu zwiedzających. Jeśli chodzi o nasze oświetlenie, to największym zainteresowaniem cieszy się strona nowoczesna, czyli proste, minimalistyczne formy. Nie zapominamy jednak o klasyce, w wydaniu nowoczesnym i loftowym. Widzimy powrót do kloszy: dziś występujących głównie w formie szklanych kul, w transparentnym lub przydymionym wydaniu – opowiadał MAGAZIF Tomasz Dziwiński, dyrektor handlowy w firmie Luminex.
Swoją markę przedstawił nam też Mariusz Solarz, właściciel marki SED-JA: – Wystawiamy się na targach w Mediolanie od 2012 roku. Firma produkuje meble do siedzenia do hoteli i restauracji i pokazujemy tu przemysłowy design. Projekt Doma cieszy się największym zainteresowaniem. Drugim modelem jest Kawa, którą produkujemy drugi lub trzeci rok, a trzeci popularny model to Allegra. Wszystkie te modele można otrzymać w Polsce przez naszych dystrybutorów.
Wokół stoisk i premier na Salone
MAGAZIF odwiedził wiele stoisk. Na własne oczy widzieliśmy premiery, które przygotował Oskar Zięta, a o których pisaliśmy tutaj.
Targi Salone del Mobile to także liczne premiery i świetnie przygotowane stoiska. Które z nich zwróciły uwagę odwiedzających? O wypowiedzi poprosiliśmy zaprzyjaźnionych z redakcją ekspertów.
– To była najmocniejsza edycja mediolańskich targów Salone del Mobile.Milano, jaką widziałem. Najciekawszy produkt: modułowa sofa/fotel Costume marki Magis, zapowiadająca wejście ekonomii cyrkularnej „na salony”. Pod względem skali stoiska i zaprojektowania ścieżki poruszania się po ogromnej ekspozycji wygrywa Design Holding (B&B Italia, Flos, Louis Poulsen). Z polskich wystawców na uznanie zasługują Comforty i Zięta Prozessdesign – mają świetne podukty i potrafią je pięknie zaprezentować – zdradził nam Michał Mazur, trendwatcher z TrendNomad.com.
– Tegoroczna edycja iSalone dostarczyła mi wielu estetycznych wrażeń: na stoiskach było pomysłowo, fakturowo, kolorowo. Niełatwo wskazać faworyta wśród wystawców, bo kryteriów oceny można powołać wiele – ale dobór barw i kształtów na stoisku Coedition (projektu Luca Nichetto) nie pozwala mi o tej prezentacji zapomnieć. Zdecydowanie piękna kompozycja stoiska Vitry oraz interaktywność i rozmach ekspozycji B&B Italia plasują je również w silnej czołówce liderów – powiedział redakcji MAGAZIF Jan Szadkowski, dyrektor artystyczny targów Warsaw Home – Wśród mebli kontraktowych najlepiej wspominam pobyt w delikatnej przestrzeni wykreowanej przez Arper, a z grona nieznanych mi wcześniej wystawców spodobała mi się prezentacja Schönbuch. Natomiast rodzynkami wśród produktów były bardzo piękne, asymetryczne pufy od Oscara Maschera oraz nowa, futerkowa tkanina obiciowa fotela Calder z Comforty.
Pozytywne odczucia miała również Berenike Milkowska-Milbrodt, Prezes Stowarzyszenia #loveOriginal: – Jak co roku Mediolan zaprosił nas na ucztę piękna i rozmaitości światowego designu. Cieszy mnie fakt reaktywacji znakomitych wzorów z przeszłości. Moda na vintage widoczna jest w projektach wielu znanych brandów. Ciekawe jest również kierowanie się w stronę ekologii i coraz bardziej przemyślane użycie materiałów produkcyjnych.
Wrażeniami z dopiero co zakończonej edycji Salone del Mobile.Milano podzielił się z nami również Grzegorz Goworek (Studio.O.): – Które marki zwróciły moją uwagę? Poliform i Arper. Poliform w tym roku zachwycił mnie dbałością o szczegóły. Co roku marka ta zaskakuje rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi – i jest to już pewien standard, do którego zdążyliśmy przywyknąć – w tym roku oprócz tendencji: czyli brązów, np. kolorów ziemi, ochry, rudości, tym co nas szczególnie urzekło były półki samonośne, które totalnie wypełniają definicję samonośnosci i zupełnie nie widać ich połączenia ze ścianą. Dbałość o szczegóły i detal jest tak ogromna, że nawet elementy niewidoczne są znakomicie wykończone – powiedział w rozmowie z MAGAZIF – W tym roku Poliform pokazał także dość nowatorski system łamanego frontu zabudów, który jest odwodzony na zabudowę, na część stałą, i zaprezentował to zarówno w formie frontu do zabudowy garderobianej, jak i drzwi przejściowych z zabudowy. Podobnie ciekawie wyglądało zamykanie wnętrz w formie pudełka okładzinami ściennymi, które są podświetlone minimalistycznym oświetleniem ledowym i cudownie uelastyczniają ściany, także będące elementem dekoracyjnym.
Było na co popatrzeć! Nie jest zaskoczeniem, że ogłoszono już datę kolejnej, 59. edycji Salone del Mobile.Milano, która potrwa od 21 do 26 kwietnia 2020 roku.
Tymczasem bądźcie czujni: relacja wideo MAGAZIF z minionej edycji już wkrótce, a w niej wiele nowości – zwłaszcza od polskich wystawców, których nie zabrakło w tym roku w Mediolanie.
Fot.: Przemysław Dopierała, MAGAZIF, Arper, Poliform
Oprac. na podst.: mat. prasowe Salone del Mobile