Czy można kupić oryginalne dzieło znanego artysty poniżej 5 tys. zł? Tak! Będzie to możliwe w trakcie listopadowej edycji Targów Sztuki Dostępnej. Do sprzedaży zostaną wystawione tysiące dzieł sztuki, wśród nich prawdziwe perełki, od których można zacząć budowanie własnej kolekcji.
Jak wiemy, Targi Sztuki Dostępnej to profesjonalne targi sztuki z limitem ceny. Żadne z oferowanych dzieł nie może kosztować więcej niż 5 tys. zł. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się na początku marca w Warszawie i przyciągnęła ponad 3,5 tys. gości. Skala transakcji była imponująca: w ciągu dwóch dni sprzedano w sumie około 900 dzieł sztuki!
W trakcie drugiej edycji Targów Sztuki Dostępnej swoją ofertę zaprezentują zarówno galerie, jak i artyści indywidualni. Pokazane zostaną różne gatunki sztuki współczesnej: od malarstwa i grafiki, po rzeźbę i fotografię artystyczną. W trosce o odpowiedni poziom artystyczny wydarzenia organizatorki ponownie wprowadziły selekcję wystawców. Zobaczymy dzieła twórców z różnych pokoleń, w tym pojedyncze prace (głównie na papierze) artystów znanych i cenionych na polskim rynku sztuki.
Co na nas czeka? Organizatorki uchylają rąbka tajemnicy. Galeria Artemis z Krakowa zaproponuje oryginalne prace na papierze autorstwa m.in. Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowiejskiego, Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Maśluszczaka.
Na stoisku warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu będzie można kupić znakomity portret Picassa autorstwa Jana Młodożeńca.
Częstochowska galeria Kolory wystawi na sprzedaż rysunek Rafała Olbińskiego oraz kilka prac Tomasza Sętowskiego. Foksal 17 zaoferuje trzy grafiki sygnowane (!) przez Zdzisława Beksińskiego. Nie zabraknie oczywiście „światowych” nazwisk. Specjalizująca się w nurcie street art galeria Brain Damage z Lublina zapowiada sprzedaż rzeźby z limitowanej edycji autorstwa artysty znanego jako KAWS oraz wysokiej jakości grafikę Banksy’ego.
Mecenasem drugiej edycji Targów jest Allegro, które tuż przed wydarzeniem uruchomi specjalną, internetową akcję sprzedaży niedrogich dzieł sztuki. Klienci znajdą tam także prace oferowane przez wystawców Targów. Będą je mogli kupić online i np. odebrać na Targach. Wszyscy odwiedzający Targi goście będą mogli odpocząć i napić się kawy w strefie Allegro, zaaranżowanej w przestrzeni wystawienniczej.
Ponownie ważną częścią wydarzenia będzie program edukacyjny. W kameralnej sali wykładowej w czasie imprezy odbywać się będą otwarte spotkania artystyczne. W ich trakcie eksperci tłumaczyć będą podstawowe zagadnienia dotyczące sztuki współczesnej, w tym również te związane z inwestowaniem w nią. Dowiemy się na przykład, czym różnią się od siebie różne rodzaje grafiki, jak określa się wartość fotografii kolekcjonerskiej, a także gdzie i jak kupować dzieła sztuki, aby być pewnym ich wartości artystycznej.
Drugą edycję wydarzenia cechować ma większy rozmach: będzie więcej galerii, więcej artystów i więcej miejsca na ekspozycję ich prac. Na potrzeby imprezy budynek zostanie dodatkowo „rozbudowany”, dzięki temu nastąpi znaczne powiększenie przestrzeni wystawienniczej.
Od września działa stacjonarna Galeria i Biuro Targów Sztuki Dostępnej w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Można tu zasięgnąć wszystkich informacji na temat Targów oraz nawiązać kontakt z artystami i galeriami biorącymi w nich udział. Można też kupić dobre dzieło sztuki w cenie do 5 tys. zł. MAGAZIF jako patron medialny wydarzenia zaprasza zarówno do Konesera, jak i na targi wszystkich, którzy chcą upiększyć swoje wnętrza dobrą sztuką!
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Targi Sztuki Dostępnej