Dom, który kształtem przypomina robaka lub gąsienicę. To Dom Robak – Wormhouse. Czy to architektoniczna ekstrawagancja czy racjonalna, choć niekonwencjonalna budowla? Na jakim etapie jest dziś projekt, który otrzymał wyróżnienie w konkursie German Design Award 2018?
Dom Robak jest spełnieniem marzeń inwestora o domu dla 4-osobowej rodziny, która chce żyć wygodnie, blisko natury i w zgodzie z naturą. Powstaje we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim, według projektu znanego architekta Piotra Kuczii – zwolennika projektowania przyjaznego środowisku, energooszczędnego i ekologicznego; dwukrotnego zdobywcy GRAND PRIX w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego i dwukrotnego finalisty konkursu architektonicznego „Życie w Architekturze”.
Przy projektowaniu tego szczególnego domu kluczowe były takie parametry jak: niski budżet na budowę oraz nietypowa, bo wąska i długa, działka budowlana. To one stanowiły główne wyzwanie dla projektanta. W efekcie jednak powstała wielka architektura, a Dom Robak zdobył wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w konkursie German Design Award 2018.
Architektura przyszłości
Budowa takiego domu jak Wormhouse pokazuje, że w jednym projekcie można połączyć wiele czynników, a współczesna technologia i materiały umożliwiają realizację najśmielszych planów. O tym, jak powstawał ten projekt opowiada Marek Muszyński z firmy Pfleiderer. – Dziś materiały budowlane mają tak wszechstronne zastosowanie, że jedynym ograniczeniem w ich użytkowaniu wydaje się być nasza wyobraźnia. Wysoka wytrzymałość na zginanie i rozciąganie poprzeczne zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym oraz odporność na wilgoć sprawiają, że np. płyta wiórowa może być wykorzystywana na każdym etapie budowy i remontu. Świetnie sprawdza się jako element konstrukcyjny dachu i jako ściana w łazience – podkreśla Muszyński. Nadaje się też do budowy: elementów konstrukcyjnych w środowisku wilgotnym, domów szkieletowych, poszycia dachów, poszycia stropów, podłóg i ścian. Co więcej jest materiałem, który można eksponować. Odpowiednio zabezpieczona – na przykład lakierem jachtowym – może być ścianą w łazience. I takie ściany powstały m.in. w łazience domu w Zabłociu.
Inne ciekawe rozwiązania, jakie znajdują się w tym budynku, to na przykład podgrzewana wanna, czy toaleta na parterze, której wszystkie wewnętrzne ściany są tablicami – zrobione zostały z płyty MDF Pfleiderer, pokrytej powłoką melaminową, umożliwiającą pisanie po niej kredą.
Dom w duchu zero waste
Niezwykle pomysłowe są również przedmioty, które zrobiono z odpadów płyt, jakie zostały po wycięciu żeber i obudowy frontu budynku. Z pozornie nieprzydatnych resztek powstały stylowe meble: podwieszane łóżko i fotel-hoker. Materiał został wykorzystany do ostatniego kawałka. Nic się nie zmarnowało.
Takie działanie to doskonały przykład realizacji ekologicznej w duchu zero waste, ale także sposób na ograniczenie wydatków.
– Lepsze wykorzystanie materiału służy optymalizacji kosztów. Płyta wiórowa jest produkowana w optymalnym rozmiarze, dlatego rzadko trzeba ją docinać. Przy budowie Domu Robaka odpadów z płyty także było mało. Te nieliczne części, które zostały, posłużyły jako materiał do budowy mebli do domu – dodaje Marek Muszyński.
Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2020 roku. Przekonamy się wówczas, jaki jest ostateczny kształt tego fascynującego projektu.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Pfleiderer