W tym artykule krótko omówimy najważniejsze wydarzenia roku 2022 i przyglądniemy się zapowiadanym wydarzeniom na rok 2023 oraz ocenimy ich wpływ na fotowoltaikę. Przejdźmy do rzeczy!
Net billing zastępuje net metering
Wprowadzenie: Instalacja fotowoltaiczna w pierwszej kolejności zasila urządzenia w domu. Reszta energii zostaje oddana do sieci energetycznej. Każda instalacja fotowoltaiczna produkuje nadwyżki, nawet mimo stosowania magazynów energii, stąd sposób rozliczania tych nadwyżek jest bardzo ważny.
Zmiana: Mikroinstalacje prosumenckie przyłączone po 1 kwietnia 2022 roku nie są już rozliczane na zasadzie systemu opustów (net-metering), w którym można w ciągu roku odebrać 70-80% energii wprowadzonej do systemu. Zastąpi to net-billing, w którym sprzedajesz energię po rynkowej cenie sprzedaży, a jej wartość jest odejmowana od kosztu energii czynnej w rozliczeniu rocznym – przy czym dalej ponosisz większość opłat dystrybucyjnych i stałych.
Ocena: Ponieważ cena sprzedaży powinna być (obecnie nie jest, ale o tym dalej…) wyraźnie niższa niż cena kupna, stary system rozliczeń był bardziej korzystny. Jednakże różnica nie jest znowu tak duża. Fotowoltaika w 2022 nadal się opłaca.
Dokładne omówienie tego znajduje się w artykule poświęconym zagadnieniu, jakim jest fotowoltaika 2022.
Gwałtowny wzrost cen energii i paliw
Wprowadzenie: Instalacja fotowoltaiczna tym więcej zarabia, tym bardziej jest opłacalna, im wyższa jest cena kupna i sprzedaży energii elektrycznej.
Zmiana: W 2022 obserwujemy jeden z największych przyrostów cen sprzedaży energii elektrycznej w historii. Powodów jest kilka, ale zdecydowanie najważniejszym jest wojna w Ukrainie.
Wskutek decyzji politycznych wzrost cen nie dotyka gospodarstw domowych bezpośrednio, tzn. ceny kupna prądu nie rosną tak jak powinny z gospodarczego punktu widzenia, lecz jest to rozwiązanie tymczasowe. Obecnie elektrownie tracą pieniądze na produkcji prądu, bo cena sprzedaży prądu jest większa niż cena kupna! Jednak taka sytuacja po prostu nie może trwać, stąd od 2023 zapowiadane są ogromne podwyżki cen energii.
Ocena: To zmiana bardzo niekorzystna dla ludzi, ale niezwykle zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Z obecnymi cenami opłacają się nawet magazyny energii!
Dodatkowo ze względu na wspomnianą różnicę między ceną sprzedaży a ceną energii, prosumentom obecnie bardziej opłaca się sprzedać prąd, niż zużyć na własne potrzeby. Szalona sytuacja, ale też bardzo opłacalna.
Zapowiedzi na rok 2023 – limit
Wprowadzenie: Rząd musi podwyższyć ceny prądu, lecz ciężar tego ma spaść bardziej na rodziny z wysokim zużyciem energii – co stanowi dodatkową motywację do inwestycji w fotowoltaikę.
Zmiana: Od 2023 roku ceny prądu mają być uwolnione powyżej limitu 2000 kWh rocznie (2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami i 3000 kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników). Do limitu gospodarstwa domowe mają gwarantowaną cenę z 2022 roku.
Ocena: Fotowoltaika i magazyn energii w pierwszej kolejności zredukują ilość energii powyżej limitu, stąd nawet niewielka instalacja PV może mieć sporo obniżyć rachunki. Pozytywnie wpłynie to na opłacalność fotowoltaiki.
Podsumowując, fotowoltaika to najlepszy sposób na radzenie sobie z obecnymi wyzwaniami w energetyce. Najważniejszą kwestią dla żywotności fotowoltaiki jest poprawne wykonanie. Na stronie https://fotowoltaikaonline.pl/ znajdziesz wielu instalatorów z Twojej okolicy wraz z komentarzami byłych klientów.
Artykuł sponsorowany