Uważaj, jeśli kupisz pochłaniacz wilgoci albo przepłacisz, wybierając osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera, to na pewno poczujesz się oszukany. Problem rozwiązuje ranking prawdziwych 12 osuszaczy powietrza, który wyróżnia najbardziej opłacalne modele.
Osuszacz powietrza do suszenia prania, sypialni i mokrych ścian po remoncie
Wydajne modele, np. Fersk Torr 30, Vaco VC3504 albo Warmtec ODT-35 mogą w ciągu doby odprowadzić z powietrza nawet do 30 litrów wody. Takie osuszacze powietrza szybko osuszą nawet duże i silnie zawilgocone pomieszczenia (60-70 m²). Z tymi mniejszymi poradzą sobie w mgnieniu oka. A Ty zapomnisz o długo schnącym praniu, zaparowanych oknach i wilgotnych ścianach.
Te i inne modele znajdziesz w przygotowanym przez ekspertów rankingu osuszaczy powietrza, pod tym adresem: https://ranking-oczyszczaczy.pl/osuszacze-powietrza/
Wybierz dla siebie najlepszy osuszacz powietrza do suszenia prania.
Kondensacyjny (ze sprężarką) osuszacz powietrza, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu z nadmierną wilgotnością powietrza.Osuszacz powietrza do suszenia prania, będzie dobry też do:
- łazienki;
- sypialni;
- piwnicy i garażu;
- strychu i poddasza;
- salonu i pokoju dziennego;
- remontowanych i świeżo malowanych pomieszczeń;
- wcześniej zalanych pomieszczeń;
Osuszacz powietrza to urządzenie do suszenia prania, które skróci cały proces nawet o kilka godzin. Niezbędny w słabo wentylowanych łazienkach, w których często nie ma również okna – czyli wszędzie tam, gdzie z łatwością może pojawić się pleśń.
Pochłaniacz wilgoci i tanie osuszacze z Allegro przegrywają z mokrym praniem
Pochłaniacz wilgoci to nie osuszacz. Tanie, niewielkie pudełko z higroskopijnym wkładem, z minimalną wydajnością osuszania, która nie pozwala pozbyć się wilgoci, nie wspiera też suszenia prania ani mokrych ścian. Tańsze, zwykle do 300 zł, osuszacze to bardzo często osuszacze powietrza z ogniwem Peltiera. Nie są duże, pobierają niewiele mocy, a ich wydajność zwykle nie przekracza 1 l na dzień. To zdecydowanie za mało.
Dlaczego? Żeby to zrozumieć, warto zastanowić się, ile niewidocznych gołym okiem cząsteczek wody jest w zawilgoconym pokoju, w którym chcemy wysuszyć pranie. Zobrazuje to przykładowa sytuacja.
Dlaczego pochłaniacz wilgoci nie działa. Nie spodziewasz się, że tyle wody jest w Twoim pokoju
Załóżmy, że w niewielkim pokoju (40 m³) są 22°C. Wiemy, że w tej części mieszkania występuje problem z wysokim poziomem wilgotności. Dodatkowo w pokoju regularnie ustawia się suszarkę z mokrym praniem.
W tym pokoju poziom wilgotności względnej to około 75% i będzie rósł, w związku z odparowywaniem wody z prania. Przez kolejne kilka godzin wilgotność w ogóle nie spadnie poniżej tego wysokiego poziomu. W takich warunkach 1 m³ powietrza w danym momencie zawiera około 15 g wody, to około 0,6 l wody w niewielkim pokoju.
Wróćmy zatem do wspomnianego wcześniej osuszacza powietrza z ogniwem Peltiera. 600 mililitrów to często więcej niż rzeczywista dobowa wydajność osuszacza z ogniwem Peltiera. Wydajność w karcie produktu to wartość maksymalna, podawana dla warunków otoczenia 30°C i 80% wilgotności, czyli jest zwykle zawyżona. Zatem wydajność jest za mała, by osiągnąć optymalną wilgotność w pomieszczeniu (około 50%) i przyspieszyć suszenie prania.
Kondensacyjny osuszacz powietrza, na przykład o wydajności 30 litrów na dobę (1,25 l na godzinę) poradzi sobie z mokrym praniem i dużą wilgotnością. Jego rzeczywista wydajność w podanej przez nas sytuacji nadal będzie wystarczająca (około 0,75 l na godzinę) i pozwoli obniżyć wilgotność w pokoju, mimo wywieszonego prania.
Wilgoć i pleśń w łazience. Zarodniki pleśni gnieżdżą się w ręcznikach, pralce i praniu. Zatrzyma je osuszacz z filtrem HEPA
Wilgotność w łazience wzrasta gwałtownie po każdym prysznicu i kąpieli. Dodatkowo mnóstwo wilgoci powstaje podczas suszenia prania. Dlatego osuszacz powietrza do suszenia prania nadaje się idealnie. W zawilgoconych mieszkaniach ubrania schną zbyt długo, dlatego później nieprzyjemnie pachną.
O wiele bardziej niebezpieczne od niemiłych zapachów są natomiast zarodniki pleśni. Ciemny nalot w narożach pokoi oraz za meblami to problem wielu mieszkań w Polsce, szczególnie w słabo wentylowanych i słabo izolowanych budynkach mieszkalnych, magazynach i piwnicach.
Unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów pleśniowych, mogą wywoływać silne reakcje alergiczne oraz choroby układu oddechowego. Pomóc może osuszacz powietrza z oczyszczaczem, czyli taki, który ma filtr HEPA (np. modele Fersk Torr albo Welltec).
Filtr HEPA zatrzymuje szkodliwe zanieczyszczenia, w tym zarodniki pleśni, wirusy, bakterie, alergeny i roztocza kurzu.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ranking-oczyszczaczy.pl
Artykuł sponsorowany