Aktualny motyw: Systemy modułowe

MECENAS MOTYWU

Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu

Artykuł sponsorowany


Gdy zaczynamy planować budowę domu, o większości rzeczy możemy zdecydować, nie odchodząc od komputera. Na rynku pojawiło się nie tylko wiele gotowych projektów domów, ale i narzędzia, które pomogą nam wybrać odpowiednie rozwiązanie dla naszej rodziny.
Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu
Projekt domu Muna, Extradom – wizualizacja

Kiedyś gotowe projekty domów były raczej przewidywalne i sztampowe – można powiedzieć, że była to najtańsza opcja dla tych najmniej wymagających. Dziś wszystko się zmieniło, bo pracownie architektoniczne prześcigają się w projektowaniu coraz to okazalszych i ciekawszych domów, na których plany nie trzeba będzie czekać. To właśnie długi czas oczekiwania na indywidualny projekt odstraszał niejednego inwestora, który zapragnął szybko postawić swój wymarzony dom. W przypadku gotowych projektów ten czynnik przestał się liczyć. Doceniliśmy to szczególnie w czasach pandemii, gdy nagle więcej ludzi, uwięzionych w ciasnych mieszkaniach, pomyślało o kupnie ziemi albo zagospodarowaniu leżącej odłogiem działki.

Gotowe projekty domów takie, jak od Extradom, stały się w takiej sytuacji wybawieniem.

Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu
Projekt domu KA101 P, Extradom – wizualizacja

Niski koszt projektu domu

Projekty indywidualne domów są zdecydowanie droższe niż te wykonane przez pracownię bez udziału klienta. Jednak nawet decydując się na niedrogi projekt, który powstał bez naszego udziału, nie musimy obawiać się, że nie będzie on dopasowany do naszych potrzeb. Na rynku mamy tak ogromny wybór projektów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawę ułatwia fakt, że na stronach pracowni oferujących gotowe projekty możemy wybrać z listy nasze preferencje dotyczące zarówno konstrukcji domu, jak i wielu szczegółów. Oprócz liczby pomieszczeń i kondygnacji możemy zaznaczyć np. obecność piwnicy czy antresoli, liczbę stanowisk w garażu, liczbę łazienek z toaletami i bez, garderoby i spiżarnie.

Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu
Projekt domu D149, Extradom – wizualizacja

Zobacz również:


Gotowy projekt domu – od czego zacząć?

Oczywiście pierwszym kryterium, od którego zaczniemy selekcję wśród projektów, są odgórne wytyczne związane z lokalizacją naszej działki. Musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie są warunki zabudowy w naszej okolicy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To z tych miejsc, nawet jeśli jeszcze nie jesteśmy właścicielami danej działki, dowiemy się np., na jaki maksymalny metraż budynku możemy sobie pozwolić, w której części działki może stanąć dom, w jakiej odległości od drogi, a czasem nawet jakiego koloru dach i elewacja są akceptowalne. Warto wiedzieć to wszystko przez wyborem projektu domu. Kolejne oczywiste kryteria to rzecz jasna same wymiary działki, jej kształt i ekspozycja.

Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu
Projekt domu Hiacynt 4, extradom – wizualizacja

Kilka dodatkowych kryteriów

Biura projektowe ułatwiają nam dziś maksymalnie wybór projektu – doświadczeni architekci przewidzieli wszystko, czego mogliśmy sami wcześniej nie brać pod uwagę. I tak na stronie, na której oferta projektów może na początku przerazić swoim bogactwem, mamy takie filtry, jak: projekty na wąską działkę, na granicy działki, domy na skarpę/stok, z wejściem od południa, a nawet domy z kalenicą prostopadłą i równoległą (to też czasami jest odgórnie narzucone, więc warto to sprawdzić). Już wybór w ramach tych kilku dodatkowych kryteriów zawęzi nam znacznie ofertę – w ten sposób zbliżamy się wielkimi krokami do idealnego projektu dla nas. Dobrze przemyślane kryteria wyboru pozwalają zwrócić uwagę na wiele elementów, które moglibyśmy pominąć, zachłyśnięci efektowną kolorową wizualizacją projektu.

Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu
Projekt domu Atrakcyjny 1A, Extradom – wizualizacja

Projekt kupiony – i co dalej?

Każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji – i to będzie następny krok po jego zakupie. Bez adaptacji projektu nie otrzymamy pozwolenia na budowę, dlatego od tego zaczynamy. Pracę trzeba zlecić architektowi z uprawnieniami – koszt nie powinien być wysoki, ale warto sprawdzić cenniki różnych architektów z regionu. Możliwe też, że na tym etapie zdecydujemy się na korekty – niektóre gotowe projekty przewidują kilka opcji do wyboru lub możliwe modyfikacje. To, czy wymagana będzie dopłata, zależy od konkretnego projektu i jego autora. Dobra wiadomość jest taka, że wiele drobnych modyfikacji możemy ustalić już z kierownikiem budowy (np. dodatkowe ścianki działowe czy zmiana okien). Jeżeli chodzi o pompy ciepła i inne instalacje, to firmy, które się tym zajmują, w ramach usługi montażu oferują też darmowy projekt instalacji – nie będzie to zatem wymagało dodatkowych opłat na etapie adaptacji projektu.

Szybko, bezpiecznie i nowocześnie – gotowy projekt domu
Projekt domu HomeKoncept 92, Extradom – wizualizacja

Finansowanie

Jeżeli nie mamy odłożonej wystarczającej ilości gotówki na budowę domu, a wybieramy gotowy projekt, warto skorzystać z usług doradców kredytowych, którzy współpracują z daną pracownią. Świetnie znają oni specyfikę rynku oraz będą mogli zaproponować najkorzystniejszy kredyt hipoteczny w naszej sytuacji (zobacz szczegóły: ). Niezależni eksperci kredytowi wybierają najodpowiedniejszą ofertę kredytową spośród ofert wszystkich banków, gwarantując przy tym, że nie przekażą naszych danych osobowych pozostałym bankom, gdy zdecydujemy się już na wybór jednego.

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Extradom

domki letniskowe

Czytaj więcej

trendy

Nowoczesna stodoła: projekt domu typu stodoła
Nowoczesna stodoła: projekt domu typu stodoła – wokół zalet i wad

Nowoczesne domy stodoły posiadają charakterystyczne, duże przeszklenia oraz przestronne wnętrze. Domy typu stodoła sprawdzą się szczególnie w przypadku wąskich działek. Ich nowoczesna forma wyróżnia się na tle otoczenia

Inne

ile kosztuje domek drewniany letniskowy
Ile kosztuje gotowy drewniany domek letniskowy?

Wiele osób zmęczonych zgiełkiem miasta zastanawia się nad zakupem lub budową własnego drewnianego domku na działce. Można w nim wypocząć i spędzić czas w bliskim otoczeniu przyrody. Niestety w dalszym ciągu tego typu obiekty są traktowane jako luksus dla nielicznych. To mit, który zrodził się wiele lat temu. Ile kosztuje drewniany domek letniskowy? Okazuje się, że jest to opłacalna inwestycja.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Światło z natury. Tak urządzono przytulny i nowoczesny 330-metrowy dom
Światło z natury. Tak urządzono przytulny i nowoczesny 330-metrowy dom

Wyspa kuchenna ze wspaniałego kwarcytu, przez który od spodu sączy się złociste światło, wiele mówi o całym domu. Minimalistyczne formy okazują się tu bardzo przyjazne, proste rozwiązania – ogromnie efektowne, a z pozoru surowe materiały, faktury czy odcienie emanują ciepłem. Zajrzyjmy do wnętrz, w których Martyna Banaszczuk z prawdziwą maestrią pogodziła odległe wrażliwości dwojga właścicieli.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Nowoczesny dom w stylu boho
W stylu boho, z klimatem: 350-metrowy dom urzekający detalami

Dla Madde Studio był to pierwszy tak duży projekt, co dało architektom niezwykłą motywację do wypracowania spójnej koncepcji. Inwestorzy koncentrowali się na innych kwestiach. Rolą pracowni było połączenie tych charakterów. Zdecydowanie się udało.

Inne

Płytki do łazienki
Wybieramy płytki podłogowe do łazienki. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Łazienka to pomieszczenie, któremu poświęcamy zdecydowanie najwięcej uwagi podczas remontu lub wykończania mieszkania. I dobrze – ze względu na panujące tam specyficzne warunki, łazienkę należy prawidłowo wykończyć, zwracając uwagę na użyte do tego celu materiały, a w szczególności na płytki podłogowe. Przy ich wyborze i zakupie warto zwrócić uwagę na pięć kluczowych parametrów, opisujących poszczególne produkty – twardość płytek, ich antypoślizgowość, odporność na ścieranie i zabrudzenia oraz…

Inne

ogród przydomowy od czego zaczać i jak założyć magazif
Od czego zacząć tworzenie ogrodu?

Nawet mały ogród cieszy oko i stwarza niepowtarzalną przestrzeń do spotkań z rodziną i znajomymi lub po prostu leniwego relaksu po dniu ciężkiej pracy i stresu. Jak jednak zrealizować to marzenie? Co ma największe znaczenie na etapie projektowania oraz przeprowadzania pracy? Oto jak założyć ogród krok po kroku!