Aktualny motyw: Barwy i odcienie we wnętrzach

MECENAS MOTYWU

Mamy produkty, które się nie starzeją – wywiad z Kamilem Maślanką

O jubileuszowej edycji kultowego fotela, bestsellerach marki, najnowszych trendach oraz nowej kolekcji rozmawiamy z Kamilem Maślanką, współwłaścicielem i członkiem zarządu w BoConcept.

Jaki był zeszły rok dla marki BoConcept?
To już kolejny rok, w którym zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń, ponieważ w całym świecie meblarskim sporo się działo. Duży w tym udział mają oczywiście polscy projektanci, jednak znaczący jest też wkład firm zagranicznych – jak BoConcept – które świetnie odnajdują się na polskim rynku, podobnie jak inne marki skandynawskie. Polacy lubią design „z północy” i między innymi dzięki temu możemy się rozwijać.

mężczyzna z mikrofonem Kamil Maślanka podczas prezentacji obok kobiety w niebieskiej sukience
Kamil Maślanka podczas urodzin marki BoConcept, której jest współwłaścicielem
stojący mężczyzna z mikrofonem pośród innych siedzących wielu osób
Kamil Maślanka w trakcie Business Network Individual, jednego ze spotkań, które zostało zorganizowane w salonie BoConcept

Jakie trendy na rynku meblarskim będą według Ciebie dominowały w 2019 roku?
Myślę, że przede wszystkim pojawi się dużo indywidualności, a nowe twarze to powiew świeżości w branży, co z kolei napędza rynek meblarski – przez kilka ostatnich lat ewidentnie się on rozwijał. W takich warunkach marki, w tym oczywiście BoConcept, także mają szansę na rozwój. Firmy swoimi działaniami wzajemnie się motywują, podnoszą sobie poprzeczkę.

Chodzi o to, by budować bardziej bezpośredni, zindywidualizowany kontakt

W 2018 roku zrealizowaliśmy bardzo ciekawy projekt – otworzyliśmy w Warszawie i jest to jeden z najmniejszych na świecie salonów BoConcept. Zajmujemy tam niecałe 30m2. Na takiej przestrzeni relacje z klientami są zupełnie inne. Myślę, że powstawanie tego typu sklepów też stanie się istotnym trendem w branży wnętrzarskiej. Duże marki będą otwierać w centrach miast małe salony, by łatwiej dotrzeć do klientów, być bliżej nich, żeby jeszcze szybciej i dokładniej odpowiadać na ich potrzeby. Jednym słowem chodzi o to, by budować bardziej bezpośredni, zindywidualizowany kontakt.

Podsumowując, powiedziałbym, że trendy, które się nam rysują, to: indywidualizacja kontaktów z klientem, funkcjonalność produktów i dalszy rozwój nowych technologii, co także ma duży wpływ na design. Myślę, że to będą główne kierunki rozwoju rynku wnętrzarskiego.

minimalistyczne wnętrze jadalni z czarnym stołem i pomarańczowymi krzesłami
Meble BoConcept
ciemno niebieska sofa na tle fioletowych zasłon
Meble BoConcept

Niedawno obchodziliśmy 10-lecie kultowego już fotela Imola. Jak wiadomo, występował on w kilku wersjach. Czy masz swoją ulubioną?
Tak, najbardziej podobała mi się pierwsza wersja. Myślę, że projektanci BoConcept doszli do takiego samego wniosku. Wystarczy spojrzeć na wypuszczony z okazji fotel czarno-czarny – jak ja go nazywam – czyli w miękkim, czarnym aksamicie, z matowoczarną szkieletową ramą podstawy. Widać, że stanowi on nawiązanie do klasycznego modelu fotela Imola, pierwszego, który trafił do sprzedaży. Dodam, że w limitowanej urodzinowej edycji znalazło się jedynie 600 foteli.

czarny fotel Imola z wygiętym siedziskiem i oparciem
Wersja fotela Imola, która powstała z okazji jego dziesięciolecia

Mówimy o trendach, a czy możesz wskazać produkty BoConcept, które im nie ulegają, a i tak pozostają cały czas na topie?
Myślę, że fotel Imola jest takim przykładem. Firmy, w tym BoConcept, dają produktom 3-letnią karencję. Po tym czasie sprawdzamy, jak produkt został odebrany przez rynek, czy klienci go kupują. Jeśli się nie przyjął, szuka się dla niego zastępstwa. My możemy mówić o sukcesie, gdyż fotel Imola jest od 10 lat w sprzedaży. Mamy tu pewien paradoks, bo z jednej strony jest to już mebel kultowy, a z drugiej – klienci wciąż odbierają go jako nowoczesny, ciekawy, na czasie.

Klienci potrafią do nas wracać po ten sam produkt, ponieważ go uwielbiają

Mamy też sofy, które sprzedajemy od 20 lat i klienci potrafią do nas wracać po ten sam produkt, ponieważ go uwielbiają, m.in. za to, że jest modułowy i że mogą go dostosować do swoich potrzeb, czyli stale spełnia oczekiwania. Są zatem meble, które – tak jak np. sofa Indivi – stanowią hit sprzedażowy od 20 lat, kiedy zostały zaprojektowane.

Wspomnę także o systemach regałowych, które nie różnią się wiele od tych stworzonych przed 66 laty przez założyciela BoConcept i – poza zastosowanymi w nich nowoczesnymi technologiami – ich forma zostaje taka sama: prosta, modułowa.

brązowa sofa w białym wnętrzu
Sofa Indivi, BoConcept

Na zakończenie chciałabym zapytać, jakie nowości zobaczymy wkrótce?
Przynajmniej od dwóch lat marka BoConcept kieruje się zasadą podobną do działania firm odzieżowych – nowości są wprowadzane mniej więcej cztery razy w roku.

Obecnie mamy kolekcję wiosenną, a wraz z nią do zaoferowania wiele nowości.

Jestem zakochany w tej kolekcji, uważam, że jest świetna i liczę na to, że klienci odbiorą ją w podobny sposób. Przede wszystkim postawiliśmy na umeblowanie dodatkowe, np. ławy, konsole, lustra. Są one bardzo często traktowane jak dodatki, ale przecież wypełniają wnętrza, nadają im świeżość i charakter, a jednocześnie mają przystępne ceny – można zatem odmienić mieszkanie bez wydawania fortuny. Myślę, że to ciekawy pomysł, żeby właśnie na wiosnę przeprowadzać tylko delikatny retusz wnętrza, a nie generalną wymianę wyposażenia.

czarne wnętrze z półką z książkami i niebieską sofą
Meble BoConcept

Fot.: BoConcept

Wnętrza publiczne

W Warszawie powstał pierwszy Dom Ronalda McDonalda
W Warszawie powstał pierwszy Dom Ronalda McDonalda

Na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Księcia Trojdena 2B powstało wyjątkowe miejsce, w którym zamieszkają rodziny długo hospitalizowanych małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Dom będzie na wyciągnięcie ręki i w 100% bezpłatny.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

minimalistyczna przestrzeń z prostą bryłą szarej kanapy przy lampie na trójnogu
Japandi: połączenie skandynawskiego minimalizmu i japońskiej estetyki

Kiedy skandynawski minimalizm łączy się z japońskim duchem, powstaje nowy trend, który podbija wnętrza i śmiało się w nich mości. To japandi. Co to takiego i jak w prosty sposób wprowadzić go do wnętrza?

Kamil Maślanka

Czytaj więcej

Wideo

zdjęcie gości na 5. urodzinach BoConcept
Jubileusz w towarzystwie fotela Imola – relacja wideo z urodzin BoConcept

Warszawski salon BoConcept w przedświątecznym nastroju urządził swoje 5. urodziny, łącząc je z aż trzema innymi jubileuszami, w tym 10-leciem fotela Imola, którego specjalna artystyczna odsłona niewątpliwie była najjaśniejszą gwiazdą imprezy.

Aktualności

Mateusz Suda podczas urodzin 2019 BoConcept
Poczwórna okazja do świętowania

Do warszawskiego salonu BoConcept 13 grudnia przybyło mnóstwo gości, aby wspólnie z duńską marką świętować jej poczwórny jubileusz. Nie zabrakło również redakcji MAGAZIF.