Aktywne przestrzenie pracy: well-being w biurze i poza nim – co radzą eksperci?
Praca wypełnia większość naszego dnia. Pracujemy z biura, z domu, w trybie hybrydowym. Miejsc jej wykonywania przybywa. Każde z nich jest mniej lub bardziej komfortowe, co odbija się na naszym ciele i zdrowiu. Nie trzeba jednak wielu środków, by miejsce pracy zamienić w przestrzeń nam przyjazną.
Aktywna przestrzeń to zdrowie
Nasz organizm dla zachowania zdrowia i odczuwania komfortu potrzebuje ruchu i zmian pozycji. Dotyczy to stanowisk biurowych, a także home office czy zdalnej szkoły. Do tego, by stworzyć aktywną przestrzeń pracy lub nauki nie potrzeba wielu środków. Podstawa to siedzisko. Siedzenie nie musi oznaczać bezruchu, który powoduje napięcia i sztywności mięśni, złe krążenie krwi, zaburza metabolizm i grozi uszkodzeniem kręgosłupa i stawów. Żeby tego uniknąć należy sięgnąć po meble, które zachęcą, a nawet wymuszą na nas zmiany pozycji, czyli ruch.
Tego rodzaju rozwiązaniem jest aktywny stołek Banffy od NOTI, który zaprojektowały Yuliya Neronskaya i Klaudia Janikowska. Model ma minimalistyczne wzornictwo. Siedzisko i podstawa są identyczne, składają się z obręczy na nodze odchylającej się w każdym kierunku. Brak oparcia i zmiany kąta siedzenia sprawiają, że wszystkie stawy ciała, a w szczególności te kręgosłupa pozostają w stałym ruchu. Tym samym, aktywny stołek Banffy wpływa na poprawę krążenia. Jednocześnie klatka piersiowa i biodra pozostają otwarte, dzięki czemu lepiej oddychamy. W konsekwencji, ciało jest lepiej dotlenione, odżywione i rozluźnione. Brak napięć mięśniowych, bolesnych przykurczów i bólu, to również lepsze samopoczucie.
Sprytne patenty
Praca w ruchu to nie tylko aktywny stołek. Warto razem z laptopem trochę „powędrować” po przestrzeni pracy i popracować w zmiennych pozycjach: siedzącej na krześle, stojącej w trakcie rozmów, czy regeneracyjnej na kanapie. Ale o tym najlepiej opowiedzą eksperci współpracujący z NOTI, którzy na co dzień przeprowadzają szkolenia i warsztaty o tym, jak pracować w sposób zdrowy dla naszego ciała i dobry dla samopoczucia.
Porady ekspertów
Hubert Stablewski (sportowiec, trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i założyciel firmy HSR.life ) – 5 patentów na dobre stanowisko pracy:
- Stanowisko powinno umożliwiać przyjmowanie zróżnicowanych pozycji:
- mniej obciążających ciało (pasywnych)
- bardziej stymulujących (aktywnych)
- Wykorzystuj różne pozycje do pracy:
- 50% czasu pozycja niska: różnorodna siedząca
- 50% czasu pozycja wysoka: półstojąca, stojąca, w ruchu
- Regularnie, co 15 minut, zmieniaj pozycje w obszarze wszystkich segmentów ciała (głowa, barki, ręce, klatka piersiowa, tułów, miednica, kolana i stopy)
- Swobodnie przyjmuj otwartą i zrównoważoną postawę oraz tę bardziej zamkniętą
- Co 20-50 min. wykonuj ćwiczenia mobilizujące, wzmacniające i rozciągające, np.: stawanie na palcach, przysiady, wznosy ramion w górę, krążenia ramion, swobodne przeciąganie się i inne, które podpowiada Ci organizm.
Basia Smirnow-Kurp (fizjoterapeutka i trenerka. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego) -5 prostych ćwiczeń, przerywników pracy.
- Głowa. Złap lewą ręką z prawej strony głowy, wykonaj wdech i z wydechem powoli pochylaj głowę do ramienia. Wytrzymaj w skrajnej pozycji ok. 15-20 sec. Zmień ręce i kontynuuj rozciąganie w drugą stronę. Ćwiczenie powtórz co najmniej pięć razy w każdą stronę.
- Szyja. Usiądź prosto, ręce spleć za głową, wyprostuj plecy, oddal łokcie od siebie, weź wdech i dociśnij głowę do dłoni, aż poczujesz napięcie w karku, z wydechem zbliż brodę do klatki piersiowej, zaokrąglij plecy i złącz łokcie. Ćwiczenie powtarzaj od pięciu do dziesięciu razy.
- Nadgarstki. Wyprostuj rękę przed sobą, z wyprostowanym łokciem i dłonią skierowaną do góry. Drugą ręką delikatnie pociągnij dolną połowę palców, tak aby – bez zginania ręki w łokciu – pociągnąć nadgarstek w dół. Poczujesz umiarkowany dyskomfort, ale nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli odczuwasz ból, wykonujesz ćwiczenie zbyt intensywnie – złagodź nieco pociągnięcie w dół. Przytrzymaj rękę w tej pozycji przez co najmniej 30 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie na drugim nadgarstku.
- Nogi. Usiądź na krześle w małym rozkroku. Prawą nogę wyprostuj i oprzyj piętą o podłogę, lewą ugnij w kolanie i odchyl w bok. Oprzyj ręce o prawe udo. Lekko pochyl się ku prawej nodze: plecy proste, pracuje tylko miednica. Powinieneś odczuwać delikatne rozciąganie wewnętrznej części prawej nogi. Zrób zmianę.
- Pośladki. Połóż nogę na nogę tak, aby goleń jednej nogi był na kolanie drugiej nogi. Wyprostuj się siedząc i jednocześnie wykonaj głęboki wdech. Z wydechem powoli wykonuj skłon aż do skrajnej pozycji. Ćwiczenie powtórz pięć razy dla każdej nogi.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe NOTI