Budownictwo z okresu PRL, bazujące na blokach z wielkiej płyty, pozostawiło nam spadek w postaci najmniejszych łazienek świata, w dodatku o dziwacznych planach. Podpowiadamy, jak pokonać przeciwności i sprawić, by mała łazienka w bloku była spełnieniem naszych marzeń.
Po pierwsze: projekt łazienki, czyli spodziewaj się niespodziewanego
Remont mieszkania w bloku przypomina bieg z przeszkodami. Możemy spodziewać się pionów kanalizacyjnych przeprowadzonych w niekorzystnych miejscach, gazet zamurowanych w ścianie czy innych mrożących krew w żyłach niespodzianek. Ponadto, przy małym metrażu każdy centymetr przestrzeni musi zostać dobrze wykorzystany, dlatego tak ważny jest etap uważnego planowania. Lokalizacja łazienki w domu jest ważna, choć jak dotąd, budownictwo wielorodzinne nie zapewniało więcej niż jednej łazienki w mieszkaniu dwupokojowym, która mieściła się zwykle w jednej z części korytarza. Jeśli i jego metraż był problematyczny, decydowano się na drzwi przesuwne.
Projekty łazienek, zwłaszcza małych, były, są i będą kluczowe. Warto przeanalizować dokładnie swoje potrzeby i nawyki, aby korzystanie z łazienki w przyszłości nie sprawiało nam kłopotu i abyśmy nie byli narażeni na ograniczenie swobodnego dostępu do poszczególnych elementów wyposażenia i sanitariatów, jakie w niej umieścimy. Wówczas odczujemy z aranżacji łazienki prawdziwą dumę. A jeśli w grę wchodzi mała łazienka w bloku, wiedzy, pomysłowości i kreatywności nie może nam braknąć
Zobacz też:
Wokół minimalizmu: schowaj, co zbędne
Inspiracje dotyczące małej łazienki w dużej mierze bazują na duchu minimalizmu. Nic dziwnego – w niewielkim wnętrzu nawet kilka maleńkich drobiazgów, mających odegrać rolę dekoracji, może wywołać niepotrzebny chaos. Nie trzeba nikogo przekonywać, że nastrój wnętrza, w którym przebywamy, jest niezwykle istotny dla naszej psychiki i samopoczucia, nawet jeśli chodzi o kilka metrów kwadratowych. W aranżacji małej łazienki najlepiej więc jest maksymalnie ograniczyć ilość ozdób, dodatków i bibelotów oraz zapewnić miejsce na wszelkie kosmetyki, przybory higieniczne, czy środki czystości, skrzętnie ukryte w postaci sprytnej zabudowy wnętrza. W tym wypadku czego oczy nie widzą, na to serce się raduje; zyska też i samo pomieszczenie. Świetnym pomysłem będzie wielofunkcyjny mebel, np. szafka łazienkowa z umywalką, lustrem, oświetleniem, gniazdem w środku i półkami o regulowanej wysokości. Gniazdko ukryte w szafce pozwoli uniknąć zostawiania sprzętów do higieny na wierzchu na czas ładowania, co zwykle stanowi problem, gdy musimy je podłączyć do klasycznego gniazdka w ścianie i postawić gdzieś na widoku. Takie combo zagwarantuje nam funkcjonalność na najwyższym poziomie bez rezygnowania ze spójności estetycznej. Komfort użytkowania małej łazienki w ogromnej mierze opiera się właśnie na tego typu przemyślanych rozwiązaniach.
O stylu i charakterze nowoczesnej małej łazienki w bloku często przesądza wybór glazury. To prawda, że dziś na rynku czekają na nas nieograniczone możliwości, jednak korzystajmy z nich roztropnie. Wbrew pozorom, przy niedużym metrażu bezpieczniej jest unikać dużych czy bardzo wyrazistych szalonych wzorów graficznych i mocnych deseni, barwnych połączeń, grubych faktur, kontrastowych fug, a także bardzo ciemnych barw na wszystkich ścianach. W małych łazienkach warto postawić za to na płytki wielkoformatowe w jasnych kolorach, np. na rozmyte szarości czy beże. Dodajmy do nich duże lustro – wówczas pięknie odbijają światło i optycznie powiększą przestrzeń łazienki. Innymi słowy, sprawdzą się jasne i stonowane odcienie ściennych płytek czy cienkie i gładkie powłoki polimerowo-cementowe imitujące beton.
Jeżeli przy okazji aranżacji nowoczesnej małej łazienki w bloku nie chcecie osiągnąć przygnębiającego „efekt akwarium”, połóżcie kafle na ścianach tylko do pewnej wysokości. Warto także rozważyć pokrycie jednej lub dwóch ścian kolorową farbą lub wodoodporną tapetą. Tu najlepiej postawić na chłodne barwy – mają one tajemną moc optycznego powiększania pomieszczenia, a to cecha w tym wypadku niezwykle istotna.
Aranżacje małej łazienki – jaki wzór płytek wybrać?
Jeśli jesteśmy właścicielami małej łazienki, a chcielibyśmy ożywić nasze wnętrze wzorami, powinniśmy postawić na sprawdzone rozwiązanie. Będzie nim połączenie dużych, gładkich płyt z mniejszymi płytkami we wzory, które uzupełnią aranżację. Wybór wzorzystych płytek na całą ścianę może skutkować optycznym zmniejszeniem przestrzeni. Zamiast tego ubierzmy nasze ściany w wąski pas płytek arabeskowych albo patchworkowych. W ten sposób aranżacja nabierze charakteru, a my nie stracimy przestrzeni.
Aranżacje małej łazienki – jakie kolory wybrać?
Każde małe pomieszczenie może zyskać, jeśli wybierzemy odpowiedni kolor ścian i wyposażenia. Zasada jest prosta – ciemne kolory zmniejszają przestrzeń, jasne powiększają ją optycznie. Podczas aranżacji małej łazienki unikajmy dużych płaszczyzn o ciemnych lub nasyconych barwach. Zamiast tego zdecydujmy się na kolory rozbielone i pastelowe. W małej łazience z pewnością sprawdzą się beże i jasne brązy. Dobrym wyborem będą też modne, szałwiowe albo oliwkowe odcienie zieleni. Ważne, by połączyć je ze złamaną bielą albo wanilią. Pamiętajmy także, że każda przestrzeń zdaje się być większa, jeśli wyposażymy ją w lustra oraz materiały transparentne.
Kabina prysznicowa czy wanna? Mała łazienka w bloku z wanną – to możliwe!
Jak dobrać sanitariaty do nowoczesnej małej łazienki w bloku? Tu najważniejsze jest rozważne planowanie. Nawet jeśli mówimy o małym wnętrzu, nie chodzi o to, by wybierać jak najmniejsze dostępne sanitariaty, a potem regularnie chlapać wodę na podłogę i swoje nogi podczas mycia twarzy nad mikroskopijną umywalką. Lepiej wszystko dokładnie wymierzyć i dobrać pasujące sprzęty standardowych gabarytów, co jest też gwarantem ich poprawnego działania – w końcu będziemy ich używać codziennie.
Mała łazienka nie musi automatycznie oznaczać rezygnacji z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, chyba, że faktycznie wolimy szybki prysznic aniżeli wylegiwanie się w wannie. Ta z resztą może zostać wyposażona w parawan nawannowy, nawet w małych pomieszczeniach zyskując funkcję prysznica. Innymi słowy, producenci oferują krótkie, ale za to głębokie wanny, a ponadto do wielu modeli można zainstalować szczelny parawan, który pozwoli na równoczesne korzystanie z prysznica. Takie dwa w jednym to dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, którzy w łazience chcą łączyć korzystanie z prysznica z wanną.
Mała łazienka w bloku: miska wc, umywalka i stawianie na wolną przestrzeń
Umywalka, miska wc, kabina prysznicowa (walk-in albo kabina narożna), a może opcja wstawienia wanny? Ileż dylematów czeka na nas na niewielkim metrażu! W końcu chciałoby się zyskać nieco dodatkowej przestrzeni mimo, że przed nami małe pomieszczenie.
Jak zgrać poszczególne elementy w małej łazience? W przypadku aranżacji małych pomieszczeń, wydzielić należy strefę kąpielową. Praktycznym rozwiązaniem, które może znaleźć się gdy przygotowujemy projekt łazienki jest właśnie kabina prysznicowa. Zwłaszcza w małej łazience, efekt przestronności spotęguje tafla szkła zdobiąca ścianki kabiny walk-in. To system, który także sprawdzi się, gdy chcemy wypełnić luki i wnęki w pomieszczeniu, a gwarantem jego poprawnego funkcjonowania w łazience jest montaż odpływu liniowego lub ściennego.
Jaka umywalka? Nawet mała łazienka nie wyklucza montażu takiej o standardowych rozmiarach. Potem, równie ważna jest: zabudowa – w dobrze zaplanowanej łazience uda się nawet postawić pralkę.
Jak powinna być miska WC w małej łazience? Najlepiej podwieszana, rzecz jasna. Miskę ustępową należy traktować jako kolejny, ważny element funkcjonalnej przestrzeni łazienki. Jedna z zasad urządzania małej łazienki mówi o tym, aby podłoga była maksymalnie odsłonięta i pozbawiona podziału – dotyczy to zarówno płytek, jak i sanitariatów. Wybieramy więc toalety wiszące, dzięki czemu zachowamy podłoże w nienaruszanym stanie i optycznie powiększymy przestrzeń łazienki. Oprócz wrażeń wizualnych, pozbędziemy się kłopotów z usuwaniem zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc
A co z łazienką na poddaszu?
Nie tylko mały metraż nie stanowi przeszkody w urządzaniu nowoczesnej łazienki, ale również takie „dodatki” architektoniczne jak skosy. W ofercie rynkowej dostępne są specjalne kabiny oraz drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową, przeznaczone właśnie do tego rodzaju „trudnych” pomieszczeń. Wykonywane najczęściej na zamówienie, z łatwością wpasują się w naszą łazienkę. Jeśli skosy są na tyle niskie, że trudno byłoby ustawić urządzenia pod którąkolwiek ze ścian, możemy pomyśleć o samonośnych stelażach, na których wsparta byłaby armatura. Wolnostojące urządzenia są idealne do dużych łazienek ze skosami, gdzie nie grozi nam efekt „przeładowania”.
Nowoczesna łazienka, czyli łazienkowe dekoracje w punkt
Warto pamiętać, że w bardzo niewielkim pomieszczeniu bez okien, jakim jest łazienka w bloku, wszystkie elementy dekoracyjne wysuną się na pierwszy plan. Dlatego lepiej zadbać, by w małej łazience tworzyły harmonijną, przemyślaną całość. O ile nie dążycie do widowiskowego efektu na granicy przesady, takie pomieszczenie to nie miejsce na eksperymenty z przytłaczającą ilością ozdób. Zdecydowanie lepiej jest postawić na dyskretne, choć idealnie wkomponowane w całość i pasujące do danej stylistyki dodatki. Dobrym pomysłem może być wprowadzenie roślin – jeśli nie żywych, to sztucznych i wówczas warto postawić na ich ciekawą oprawę.
Optycznemu powiększeniu pomieszczenia służyć może odpowiednio dobrane lustro, na przykład umieszczone na wprost wejścia. Świetny kontrapunkt dla kanciastej bryły kabiny prysznicowej będzie stanowić owalne lustro nad umywalką.
Małe łazienki – przechowywanie to wyzwanie
Jeżeli zmagamy się z małą ilością miejsca do przechowywania w mieszkaniu, warto pomyśleć o szafce wiszącej na kosmetyki i akcesoria, która nie zajmie wiele przestrzeni użytkowej w łazience. Alternatywnym rozwiązaniem może być szafka pod umywalką – warto wybrać model podwieszany, który da wrażenie lekkości.
Światła na małą łazienkę
Kropkę nad i wystroju łazienki w bloku stanowi dobre, rozproszone oświetlenie. Wygodną opcją jest umieszczenie źródła światła możliwie wysoko, np. lampy w formie plafonu lub listwy sufitowej.
Czy już wiesz, jak urządzić małą łazienkę w bloku?