Aktualny motyw: Meble i Wnętrza z charakterem

czarny wektorowy logotyp KOMANDOR

MECENAS MOTYWU

Surowe wnętrza: beton nowocześnie

Płaszczyzna surowego betonu pełniąca we wnętrzu funkcję dekoracyjną? Co najmniej do połowy XX wieku było to nie do pomyślenia.

talerz ze śniadaniem na betonowej podłodze
Do nobilitacji tego materiału przyczynili się architekci związani z nurtem brutalizmu. Zaprojektowane przez nich monumentalne, masywne budynki z betonu celowo nie były pokrywane tynkiem i farbą. Ich twórcy chcieli, by pozostała widoczna barwa i struktura surowca, a czas dodawał jej patyny w postaci zacieków i pęknięć. Ten radykalny gest – zwrócenie uwagi na walory estetyczne betonu, a nie tylko jego funkcjonalność – utorował drogę temu materiałowi do naszych mieszkań.

podłoga betonowa w jadalni
Choć nie każdemu z nas rośnie serce na widok nieotynkowanego wieżowca z wielkiej płyty, to jednak wielu nie ma nic przeciwko gładkiej szarej podłodze w łazience zamiast banalnych kafelków. Niewykończony beton rodem z XX wieku kruszył się i niszczał pod wpływem czynników atmosferycznych, ale dziś istnieją nowoczesne technologie, które unieważniają ten problem.

polimer na betonowej posadzce
Jedną z nich jest powłoka polimerowo-cementowa, która umożliwia pokrycie różnorodnych powierzchni cienką warstwą zaprawy o wyglądzie i strukturze betonu. Materiał ten świetnie sprawdza się w przestrzeniach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach. Aby uzyskać efekt równej powierzchni, wystarczy nałożyć warstwę kilku milimetrów, więc nie grozi nam zupełnie niespodziewane zmniejszenie kubatury domu.

kolorowa polimerowa posadzka betonowa
podłoga betonowa w łazience

Zaprawa polimerowo-cementowa nadaje się do wykończenia łazienek, kuchni, tarasów, a nawet basenów z uwagi na dużą odporność na działanie wody, także tej pod wysokim ciśnieniem. Równie dobrze radzi sobie w obliczu skrajnych temperatur czy intensywnej eksploatacji mechanicznej. Jest łatwa do utrzymania w czystości, więc wizja godzin spędzonych na mozolnym szorowaniu fug między kafelkami już nie będzie nam spędzać snu z powiek. Powłoka może dokonać ekspansji na różne rodzaje powierzchni w naszym domu, gdyż nadaje się do pokrycia nie tylko ścian i podłóg, ale nawet szafek z uprzednio zagruntowanej płyty MDF.

betonowa podłoga w białej kuchni

Choć wszystko wskazuje na to, że beton w naturalnych odcieniach szarości i grafitu wciąż trzyma się mocno, to producenci zapraw polimerowo-cementowych dają nam szansę, by zaszaleć z mocnymi barwami. Powłokę w kolorze żółtym, niebieskim czy oliwkowo-zielonym znajdziemy w ofercie firmy Bautech.

czarny polimer na betonowej podłodze betonowy pokryty polimerem w przedpokoju

Oprac. na podst.:
bautech.pl
castorama.pl
Zdjęcia:
bautech.pl