Bioekonomia, biodesign i nowe materiały. Nowości VANK na Architect@Work
Po raz pierwszy VANK bierze udział w spotkaniu dla architektów ARCHITECT@WORK. Ostatnie innowacje pokaże w Warszawie 30 i 31-go maja w EXPO XXI, kontynuując kampanię WELLBIOING, która promuje dobrostan akustyczny użytkowników i naturalne otoczenie we wnętrzach. Jest to też nowa opowieść o bioekonomii i zielonych biurach przyszłości. Własny materiał VANK_BIO można też zobaczyć na wystawie materiałów FROM GROUND TO FAÇADE pod kuratelą MaterialDriven.
VANK_BIO powstaje dzięki nowoczesnej technologii wykorzystującej biokompozyt bazujący na włóknach lnu i konopi. Rośliny te w fazie wzrostu pochłaniają CO2 z atmosfery i w procesie fotosyntezy przekształcają go na biomasę. Biodesign to więc produkty o dużo mniejszym śladzie węglowym niż inne wyposażenie biurowe czy domowe. Dodatkowo bazuje na szybkorosnących roślinach włóknistych, które są odnawialne w cyklu rocznym, nie wymagają̨ nawadniania i nawożenia, a dzięki naturalnemu pochodzeniu są bezpieczne i przyjazne dla człowieka. VANK_BIO jest trwały i dźwiękochłonny. Jako typowy materiał porowaty wykonany z włókien łykowych, zawiera zróżnicowane kanały i zagłębienia, które umożliwiają przenikanie fal dźwiękowych do struktury. Wykorzystanie zasobów odnawialnych jest ważnym środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych prowadzących do zmian klimatycznych – jednego z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego, społeczeństwa i gospodarki.
Panele akustyczne VANK_PANEL_BIO gwarantują minimalistyczny, naturalny wygląd wnętrza. To połączenie wartości prośrodowiskowych i potrzeb dobrostanu zdrowotnego każdego człowieka. Trójwymiarowa struktura paneli VANK zapewnia rozproszenie fal dźwiękowych i absorpcję na poziomie αW= 0,90 klasy A. Dzięki organicznej teksturze matowego materiału, kolorystyce i geometrycznym rytmie paneli we wnętrzu uzyskana jest harmonia. Panele mogą być zamawiane w dowolnej ilości na potrzeby wykończenia ścian lub tworzyć skonfigurowane, gotowe do powieszenia reliefy akustyczne o wymiarze 160x240cm lub 240x160cm. Aby uzyskać kolor we wnętrzu, można zastosować panele VANK_PANEL_rPET z recyklingu tapicerowane tkaniną.
Panele to podstawowy element multifunkcjonalnych boksów, które zmniejszają̨ smog akustyczny, sprzyjają koncentracji i kreatywności pracowników. Służąc osobom z neuroróżnorodnościami tworzą jasno określone strefy i miejsca wytchnienia. Jako producent VANK wyróżnia się na rynku biurowym – oprócz ekologicznych materiałów – tym, że mobilne pokoje wykończone są panelami 3D zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tym samym zapewnia jeszcze większy komfort akustyczny każdego użytkownika przestrzeni open-space. Specjalna warstwowa konstrukcja ścian boksu wykazuje wysoką izolacyjność akustyczną na poziomie RW= 45 dB. Solidność materiałów, jakość połączeń i precyzja montażu gwarantują zmniejszenie poziomu mowy na poziomie DS,A= 30.7 dB czyli klasy A.
Boksy służą do spotkań, wideokonferencji i szkoleń online, burzy mózgów, pracy indywidualnej w skupieniu, nagrywania webinariów i podcastów. Dzięki zestawom kołowym można je łatwo obracać lub przemieszczać w zależności od aktualnych potrzeb organizacji. Rozwiązania akustyczne znajdą zastosowanie nie tylko w biurach, lecz także w hotelach, urzędach, na lotniskach, w obiektach eventowych, przemysłowych i logistycznych.
Jedną z najbardziej istotnych zmian w ofercie marki VANK jest nieograniczona możliwość konfiguracji 5 wzorów paneli: DIAMOND, WAVE, FLAT, ELLIPSE i COLUMN. Wprowadzono większą̨ dowolność dopasowania do siebie boksów, ścianek mobilnych i kompozycji paneli ściennych. Projektant ma szeroki wachlarz możliwości, może bawić się, tworzyć – czyli robić, to co lubi najbardziej.
Jesienią w sprzedaży pojawi się nowa forma – VANK_CUBE_BIO. Pozwala on na zbudowanie ekologicznego miejsca pracy wszędzie, na dowolnej przestrzeni. Modułowy system bazuje na jednym elemencie – sześcianie i daje możliwość łatwej zmiany wnętrza zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Pojedynczy moduł wygląda jak pudełko, ale system może być biurkiem, stołem do spotkań, ladą, półką, regałem czy ścianką dzielącą przestrzeń. Dzięki lekkim blokom konstrukcyjnym można dowolnie kształtować przestrzeń, konfigurować i rekonfigurowań meble w nieskończoność. Kolekcja wspiera zespoły kreatywne i kulturę pracy kolektywnej, ale też pozwala na zabawę indywidualistom pracującym na odległość.