Co jest najważniejsze w przestrzeniach hotelowych? Czego, jako goście, od nich oczekujemy i które są najpiękniejsze? Zabieramy Was w podróż z architekt Magdaleną Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend, która specjalnie dla MAGAZIF typuje najlepsze obiekty.
Możliwość szybkiego i taniego podróżowania, otwarte granice, cyfrowy nomadyzm… Wszystkie te czynniki wpływają na rozwój hoteli, a zarazem – są wyzwaniem dla architektów, projektujących te przestrzenie – jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych, uniwersalnych zasad, które warto stosować.
Jak w domu
Chyba największym komplementem, który można usłyszeć od gości hotelu są słowa, że czują się w nim jak w domu. Dlatego, projektując wnętrza, staramy się zadbać o miłe dodatki, odpowiedni dobór kolorów, przyjemne światło. Wszystkie te elementy wprowadzają przytulny klimat i pozwalają czuć się swobodnie, a to przecież najważniejsze.
Wyjście poza schemat
Czasy, w których hotele były projektowane według podobnego schematu i niemal się od siebie nie różniły, odeszły w niepamięć. Dziś liczy się pomysłowość, zainteresowanie gości i wszystko to, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Dlatego, projektując hotele, pozwólmy sobie na wykroczenie poza schemat, puśćmy wodze fantazji i nie bójmy się eksperymentów. Zestawienia różnych stylów, kolorów i motywów często przynoszą nieoczekiwanie pozytywny efekt.
S jak sztuka
Nie wyobrażamy sobie projektowania hoteli bez obecności sztuki. Bez względu na to, w jakiej wystąpi formie, zawsze jest czymś, co skłania do refleksji, staje się narzędziem ekspresji, nadającym charakter całej przestrzeni. Nasza pracownia w szczególności lubi murale – często zapraszamy do współpracy lokalnych twórców, dzięki czemu powstają unikatowe prace, dedykowane danemu miejscu.
Z myślą o planecie
Coraz częściej docierają do nas sygnały o tym, że poprzez nadmierny konsumpcjonizm, degradacja środowiska postępuje w zastraszającym tempie. Dlatego w naszych projektach – o ile mamy taką możliwość, nadajemy nowe życie starym przedmiotom. Tak było między innymi w przypadku Mercure Budapest Buda, w którym przeprowadziliśmy metamorfozę. Pozostawiliśmy stare balustrady i kratownice, odnowiliśmy fotele, a wszystko po to, aby w jak największym stopniu zminimalizować generowanie odpadów. Stare elementy połączyliśmy z nowoczesnym oświetleniem i zdecydowanymi kolorami, dzięki czemu powstało energetyczne i niebanalne wnętrze.
Opowieści towarzyszyły nam od zawsze, dlatego są wspaniałym narzędziem, które wprowadza do przestrzeni dodatkową wartość
Opowiedzieć historię
Storytelling to dziś jedno z najmodniejszych słów – nie tylko w dziedzinie biznesu czy marketingu, ale również architektury. Opowieści towarzyszyły nam od zawsze, dlatego są wspaniałym narzędziem, które wprowadza do przestrzeni dodatkową wartość. Tremend ma na koncie kilka projektów, z którymi wiąże się jakaś historia – Qubus Hotel Łódź nawiązuje do włókienniczej tradycji miasta, Ibis Styles Grudziądz pozwala przenieść się do świata królów i rycerzy, a Ibis Styles Budapest Center to raj dla cyklistów. Skąd czerpiemy inspiracje? Ze spacerów po danym mieście, z historii, miejscowych tradycji… Pomysły można znaleźć wszędzie – ważne, by dopasować je odpowiednio do charakteru obiektu i założeń konkretnej marki.
Jako moje top 5 hoteli wymieniam:
- Soho House (Amsterdam)

Soho House

Soho House

Soho House

Soho House
- Conversatorium Hotel (Amsterdam)

Conversatorium Hotel

Conversatorium Hotel

Conversatorium Hotel
- The London Edition (Londyn)

The London Edition

The London Edition

The London Edition

The London Edition
- Hoxton Hotel (Paryż)

Hoxton Hotel

Hoxton Hotel

Hoxton Hotel

Hoxton Hotel

Hoxton Hotel
- Hôtel Molitor (Paryż)

Hôtel Molitor

Hôtel Molitor

Hôtel Molitor

Hôtel Molitor
Który z nich podoba Wam się najbardziej?
Fot.: mat. prasowe Soho House, Conversatorium Hotel, The London Edition, Hoxton Hotel, Hôtel Molitor
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Zima

Venice Architecture Biennale 2025

Dudki PRL-u
