Aktualny motyw: Luksusowy taras na Lato

czarny logotyp Spensen mecenasa motywu Luksusowy taras na MAGAZIF.com

Mecenas Motywu

Czerwień we wnętrzach

Czerwień to kolor, który się lubi lub nie. Trudno być wobec niego obojętnym. Ale też oddziałuje on na nas chyba jak żaden inny. Czerwony element stroju czy wnętrza potrafi całkowicie odmienić jego charakter.

Kolory we wnętrzu nie tylko mają realny wpływ na nastrój człowieka, ale również potrafią wpływać na jego fizyczne odczucia

Red is good, czyli czerwone akcenty

Czerwień kojarzy się z ogniem, energią, miłością, namiętnością. Działa pobudzająco i stymulująco. We wnętrzach dominuje, dlatego należy ją stosować z umiarem. Najlepiej sprawdzają się czerwone akcenty w postaci sofy, fotela, lampy, zwłaszcza we wnętrzach użyteczności publicznej, na przykład restauracjach, pubach, klubach fitness. Powinno ich się natomiast unikać w miejscach wymagających spokoju, na przykład szpitalach.

– Kolory we wnętrzu nie tylko mają realny wpływ na nastrój człowieka, ale również potrafią wpływać na jego fizyczne odczucia. Kolor pomarańczowy powoduje wzrost apetytu, żółty wyostrza koncentrację, a czerwony podnosi ciśnienie krwi i motywuje do działania. Jednak w zbyt dużej dawce może przyczyniać się do poczucia rozdrażnienia, niepokoju, a w skrajnych sytuacjach wzbudzać agresję. Nie oznacza to jednak, że nie należy go stosować we wnętrzach – stwierdza Andrzej Czerwiński, architekt, partner Tektura Design.

Czerwony fotel RM58 Classic według projektu Romana Modzelewskiego, fot. Vzór

Czerwona sofa Vancouver Lite marki Profim, fot. Profim
We wnętrzach prywatnych możemy również aranżować przestrzeń sięgając po czerwień. Jednak mając na uwadze funkcję pomieszczenia, należy używać go z umiarem

Czerwone jak cegła, czyli różne odcienie

Ważna jest jednak nie tylko liczba czerwonych elementów we wnętrzu, lecz także, a może nawet przede wszystkim, ich odcień oraz sąsiedztwo innych kolorów.

We wnętrzach prywatnych możemy również aranżować przestrzeń, sięgając po czerwień. Jednak mając na uwadze funkcję pomieszczenia, należy używać go z umiarem. Możemy pokusić się o czerwone akcenty lub pomalować nim niewielkie płaszczyzny, detale. Używany z rozsądkiem, może zdecydowanie ocieplić wnętrze i nadać mu niecodziennego charakteru. Czerwona kanapa we właściwym otoczeniu jeszcze bardziej przyciągnie wzrok, a intensywna w barwie lodówka doskonale dopełni ekstrawagancką kuchnię utrzymaną w klimacie lat 50. W większych formatach wskazane byłoby operowanie stonowanymi odcieniami, na przykład kolorami ziemi o czerwonym odcieniu, kolorze cegły, burgundu lub marsala – zauważa Andrzej Czerwiński.

Projekt salonu z czerwoną ścianą aut. Tektura Design, fot. Tektura Design
Sofy Profim z kolekcji MyTurn we wnętrzu z ceglanymi ścianami, fot. Profim

Nieoczywiste połączenia

Poza wspomnianym trendem pojawia się też inny: zestawienie czerwieni, zwłaszcza jej ciemniejszych odcieni, z różem. Takie wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru i różni się od przestrzeni, w których jaskrawa czerwień kontrastuje z bielą, szarością czy czernią.

Jednym z najistotniejszych cech koloru na ścianie staje się jego właściwy odcień – najlepiej intensywny i nasycony, ale nie jaskrawy

W ogólnoświatowych trendach od dłuższego czasu daje się wyczuć pewną zmianę narracji w postrzeganiu kolorów. Świat architektury i designu nie lubi pustki – nieustannie się  zmienia i obiera nowe kierunki. Niejednokrotnie nowym kierunkiem jest inne podejście do dobrze nam znanych już rozwiązań. Analogicznie, jak w modzie – po latach spodnie “dzwony” przestają kojarzyć się z kiczem i dla osób, które chcą się wyróżnić, stają się kultowym, oryginalnym produktem. Podobnie jest z kolorowymi wnętrzami, które z czasem mają szansę zastąpić nasze minimalistyczne biało-szare salony. Kolory te jednak wracają w odświeżonej formie. Jedną z najistotniejszych cech koloru na ścianie staje się jego właściwy odcień – najlepiej intensywny i nasycony, ale nie jaskrawy. To właśnie intensywność i nasycenie mają szczególne znaczenie przy postrzeganiu czerwieni, która w jej naturalnej formie jest zwyczajnie męcząca i zbyt agresywna.

Fotel Nu Spin Profim, fot. Profim
Sofa marki Bolia zaprezentowana na targach Salone del Mobile w Mediolanie w 2018 roku, fot. Bolia

Neonove love

Czasami jednak wspomniana jaskrawość jest wskazana. Tak dzieje się w przypadku wracających do łask i na salony – . Czerwony neon, oczywiście w zależności od wzoru, sprawdzi się zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i retro. Oczywiście pod warunkiem, że cała przestrzeń zostanie skrupulatnie przemyślana i zaprojektowana z myślą o jej funkcji i użytkownikach, co potwierdza nasz rozmówca. – Właściwie użyta czerwień znajdzie swoje miejsce praktycznie wszędzie. Zarówno we wnętrzach komercyjnych, jak i prywatnych. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją świadomie i z odpowiednim umiarem. Z natury jest to kolor bardzo intensywny i niejednokrotnie, użyty z przesadą, może negatywnie wpłynąć zarówno na wystrój wnętrz, ale także na nasze samopoczucie – podsumowuje.

Neon DISCO firmy NeonOff, fot. NeonOff
Neon Caterpillar NeonOff, proj. Kamila Mróz, fot. NeonOff

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

projekt kawalerki od MRSatelier niebieska sofa na krótkcih drewnianych nogach na tle ceglanej ściany
Loft w wersji mikro na Księżym Młynie

Łódź to miasto kontrastów, co najlepiej obrazuje historyczny kompleks Księży Młyn. Na obszarze 1 km kw. znajduje się prestiżowa Łódzka Szkoła Filmowa, opuszczone fabryki, najdroższe apartamenty oraz kamienice pamiętające świetność zakładów Grohmana, które wciąż czekają na odrodzenie.

Aktualności

skórzany brązowy zestaw wypoczynkowy w salonie urządzonym w stylu klasycznym
#zostanwdomu: Gala Collezione

W czasach pandemii wiele marek stara się działać jak dotąd mimo tego, że sytuacja jest nadzwyczajna. Jedną z nich jest Gala Collezione. Co ma do przekazania w tym trudnym czasie? O tym pisze dla nas Izabela Stępień, specjalista ds. komunikacji marketingowej.

Aktualności

Maja Ganszyniec dyrektorką kreatywną Profim

Profim – jedna z największych polskich firm produkująca meble biurowe do siedzenia, obecna na rynku od blisko 30 lat, będąca częścią międzynarodowej Grupy Flokk – z początkiem marca powierzyła znanej projektantce Mai Ganszyniec funkcję dyrektorki kreatywnej.

Aktualności

jasne w wnętrze z wieloma łukami pomiędzy filarami z przestrzenią do odpoczynku
Konkurs Wnętrze Roku SAW – znamy zwycięzców I edycji

Dzięki konkursowi Wnętrze Roku, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, poznaliśmy najciekawsze i najbardziej ambitne wnętrza mieszkalne oraz komercyjne rodzimej sceny projektowej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 lutego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

sofy i narożniki

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

apartament od whitecastle na mokotowskiej biały salon z ciemną drewnianą podłogą i szafą narożną sofą
Paryski sznyt i stonowane barwy: apartament na Mokotowskiej

Miejsce jest wyjątkowe. Przed wojną kamienica projektu Mariana Lalewicza przy Mokotowskiej należała do jednych z najbardziej luksusowych. Dziś takich budynków w Warszawie jest jak na lekarstwo.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

ciemno niebieska sofa modułowa od Gala Collezione z barem skośnym
Sofa z barem – funkcjonalne rozwiązanie do nowoczesnego mieszkania

Sofy i narożniki z barem, to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Jest to rozwiązanie, które ma zarówno wymiar praktyczny, jak i estetyczny. Z jednej strony rozszerza funkcje mebla wypoczynkowego, z drugiej – odmienia tradycyjną linię sofy, dodając jej oryginalności i nowoczesności.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

w kreatywnym wnętrzu CLAY.WARSAW
CLAY.WARSAW: przestrzeń do kreowania

W postindustrialnej przestrzeni przedwojennego budynku przy ul. Burdzińskiego 5 w Warszawie powstało CLAY.WARSAW – wypełniona polskim designem przestrzeń, służąca twórczej realizacji pomysłów kreatywnych. Zajrzyjmy do środka.

Aktualności

Dobry Wzór 2019
Dobry Wzór 2019 – trwa wystawa pokonkursowa

Jury 26. edycji konkursu Dobry Wzór wybrało, spośród 115 finalistów, najlepsze produkty i usługi, które trafiły na wystawę pokonkursową i znalazły się w katalogu. Zobaczcie te, które – jak przypuszczamy – już wkrótce odmienią nasze wnętrza.