Aktualny motyw: Kolor roku we wnętrzach

Czerwień we wnętrzach

Czerwień to kolor, który się lubi lub nie. Trudno być wobec niego obojętnym. Ale też oddziałuje on na nas chyba jak żaden inny. Czerwony element stroju czy wnętrza potrafi całkowicie odmienić jego charakter.

Kolory we wnętrzu nie tylko mają realny wpływ na nastrój człowieka, ale również potrafią wpływać na jego fizyczne odczucia

Red is good, czyli czerwone akcenty

Czerwień kojarzy się z ogniem, energią, miłością, namiętnością. Działa pobudzająco i stymulująco. We wnętrzach dominuje, dlatego należy ją stosować z umiarem. Najlepiej sprawdzają się czerwone akcenty w postaci sofy, fotela, lampy, zwłaszcza we wnętrzach użyteczności publicznej, na przykład restauracjach, pubach, klubach fitness. Powinno ich się natomiast unikać w miejscach wymagających spokoju, na przykład szpitalach.

– Kolory we wnętrzu nie tylko mają realny wpływ na nastrój człowieka, ale również potrafią wpływać na jego fizyczne odczucia. Kolor pomarańczowy powoduje wzrost apetytu, żółty wyostrza koncentrację, a czerwony podnosi ciśnienie krwi i motywuje do działania. Jednak w zbyt dużej dawce może przyczyniać się do poczucia rozdrażnienia, niepokoju, a w skrajnych sytuacjach wzbudzać agresję. Nie oznacza to jednak, że nie należy go stosować we wnętrzach – stwierdza Andrzej Czerwiński, architekt, partner Tektura Design.

Czerwony fotel RM58 Classic według projektu Romana Modzelewskiego, fot. Vzór

Czerwona sofa Vancouver Lite marki Profim, fot. Profim
We wnętrzach prywatnych możemy również aranżować przestrzeń sięgając po czerwień. Jednak mając na uwadze funkcję pomieszczenia, należy używać go z umiarem

Czerwone jak cegła, czyli różne odcienie

Ważna jest jednak nie tylko liczba czerwonych elementów we wnętrzu, lecz także, a może nawet przede wszystkim, ich odcień oraz sąsiedztwo innych kolorów.

We wnętrzach prywatnych możemy również aranżować przestrzeń, sięgając po czerwień. Jednak mając na uwadze funkcję pomieszczenia, należy używać go z umiarem. Możemy pokusić się o czerwone akcenty lub pomalować nim niewielkie płaszczyzny, detale. Używany z rozsądkiem, może zdecydowanie ocieplić wnętrze i nadać mu niecodziennego charakteru. Czerwona kanapa we właściwym otoczeniu jeszcze bardziej przyciągnie wzrok, a intensywna w barwie lodówka doskonale dopełni ekstrawagancką kuchnię utrzymaną w klimacie lat 50. W większych formatach wskazane byłoby operowanie stonowanymi odcieniami, na przykład kolorami ziemi o czerwonym odcieniu, kolorze cegły, burgundu lub marsala – zauważa Andrzej Czerwiński.

Projekt salonu z czerwoną ścianą aut. Tektura Design, fot. Tektura Design
Sofy Profim z kolekcji MyTurn we wnętrzu z ceglanymi ścianami, fot. Profim

Nieoczywiste połączenia

Poza wspomnianym trendem pojawia się też inny: zestawienie czerwieni, zwłaszcza jej ciemniejszych odcieni, z różem. Takie wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru i różni się od przestrzeni, w których jaskrawa czerwień kontrastuje z bielą, szarością czy czernią.

Jednym z najistotniejszych cech koloru na ścianie staje się jego właściwy odcień – najlepiej intensywny i nasycony, ale nie jaskrawy

W ogólnoświatowych trendach od dłuższego czasu daje się wyczuć pewną zmianę narracji w postrzeganiu kolorów. Świat architektury i designu nie lubi pustki – nieustannie się  zmienia i obiera nowe kierunki. Niejednokrotnie nowym kierunkiem jest inne podejście do dobrze nam znanych już rozwiązań. Analogicznie, jak w modzie – po latach spodnie “dzwony” przestają kojarzyć się z kiczem i dla osób, które chcą się wyróżnić, stają się kultowym, oryginalnym produktem. Podobnie jest z kolorowymi wnętrzami, które z czasem mają szansę zastąpić nasze minimalistyczne biało-szare salony. Kolory te jednak wracają w odświeżonej formie. Jedną z najistotniejszych cech koloru na ścianie staje się jego właściwy odcień – najlepiej intensywny i nasycony, ale nie jaskrawy. To właśnie intensywność i nasycenie mają szczególne znaczenie przy postrzeganiu czerwieni, która w jej naturalnej formie jest zwyczajnie męcząca i zbyt agresywna.

Fotel Nu Spin Profim, fot. Profim
Sofa marki Bolia zaprezentowana na targach Salone del Mobile w Mediolanie w 2018 roku, fot. Bolia

Neonove love

Czasami jednak wspomniana jaskrawość jest wskazana. Tak dzieje się w przypadku wracających do łask i na salony – . Czerwony neon, oczywiście w zależności od wzoru, sprawdzi się zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i retro. Oczywiście pod warunkiem, że cała przestrzeń zostanie skrupulatnie przemyślana i zaprojektowana z myślą o jej funkcji i użytkownikach, co potwierdza nasz rozmówca. – Właściwie użyta czerwień znajdzie swoje miejsce praktycznie wszędzie. Zarówno we wnętrzach komercyjnych, jak i prywatnych. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją świadomie i z odpowiednim umiarem. Z natury jest to kolor bardzo intensywny i niejednokrotnie, użyty z przesadą, może negatywnie wpłynąć zarówno na wystrój wnętrz, ale także na nasze samopoczucie – podsumowuje.

Neon DISCO firmy NeonOff, fot. NeonOff
Neon Caterpillar NeonOff, proj. Kamila Mróz, fot. NeonOff

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

szare wnętrze z białymi kanapami oraz fotelami
Relaks w miękkich objęciach: meble w tkaninie teddy

Lubimy się do nich przytulać, ponieważ są niebywale miękkie, patrzymy na nie z uwielbieniem, bo są nieprzyzwoicie eleganckie: meble teddy stały się prawdziwym hitem we wnętrzach.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

narożnik ze skóry w kolorze taupe i brązowym od gala collezione
W dobrym guście: skórzane meble do salonu

Jest jak dobre wino, bo wraz z upływem czasu nabiera szlachetności. Jej „kariera” w meblarskiej branży sięga czasów tak dawnych, że nikt jeszcze wtedy nie myślał o produkcji tkanin syntetycznych. Jest synonimem luksusu oraz dobrego smaku. Skóra naturalna – bo o niej mowa – to doskonały wybór, jeśli zależy nam na naprawdę spektakularnej metamorfozie wnętrza. Warto po nią sięgnąć, by stworzyć ponadczasową przestrzeń z klasą.

Aktualności

Profim dołącza do domu marek Flokk
Profim dołącza do domu marek Flokk

Od stycznia Profim umacnia swoją markę pod skrzydłami spółki Flokk. Dla producenta mebli z Turku, oznacza to nie tylko zmianę nazwy firmy, ale również nowe możliwości rozwoju i współpracę z pozostałymi członkami grupy.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

duże loftowe wnętrze z szeroką kanapą z kolorem roku
Barwny tandem we wnętrzach. Inspiracje w odcieniach Pantone

Poczucie stabilizacji i spora dawka optymizmu, tego zdaniem Instytutu Pantone będziemy potrzebowali w 2021 roku i trudno się z tym nie zgodzić. W osiągnięciu życiowej równowagi może nam pomóc aranżacja wnętrza w odcieniach żółtego i szarości.

sofy i narożniki

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

czerwona wąska kanapa w małym mieszkaniu
Kompaktowe sofy do małych mieszkań

Wiosenny lockdown oraz ograniczenia wprowadzane w trakcie rozwoju epidemii sprawiły, że z dnia na dzień zmuszeni zostaliśmy do zmiany naszego trybu życia. Wiele osób zaczęło pracować zdalnie, dzieci uczą się online, ograniczyliśmy spotkania ze znajomymi na mieście, przenosząc swoje codzienne aktywności do świata wirtualnego.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

długa kolorowa sofa z podziała oraz różnokolorowymi poduszkami
Sofy modułowe, które wyszły z biur: nowości 2020

Niby jeden mebel, a tak naprawdę kilka połączonych siedzisk, które ustawimy w dowolny sposób. Modułowe meble najpierw szturmem wkroczyły do przestrzeni biur, ale dziś sprawdzą się także w prywatnych wnętrzach. Zwłaszcza jeśli są sofami. Zobacz kilka propozycji, które ujrzały światło dzienne w 2020 roku.

Aktualności

stoisko polskie na high point market 2020 polski showroom w stanach
Polski showroom na High Point Market – startują największe targi meblowe w USA

W dniach 13-21 października 2020 r. odbywają się największe targi meblowe w USA – w High Point w Karolinie Północnej. To szczególnie ważna edycja dla polskiego przemysłu meblowego, ponieważ po raz pierwszy na odwiedzających czeka narodowy showroom z ofertą 7 polskich marek.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

w kreatywnym wnętrzu CLAY.WARSAW
CLAY.WARSAW: przestrzeń do kreowania

W postindustrialnej przestrzeni przedwojennego budynku przy ul. Burdzińskiego 5 w Warszawie powstało CLAY.WARSAW – wypełniona polskim designem przestrzeń, służąca twórczej realizacji pomysłów kreatywnych. Zajrzyjmy do środka.