Lepsza łazienka, lepsze życie

Geberit logo

MECENAS MOTYWU

Czerwień we wnętrzach

Czerwień to kolor, który się lubi lub nie. Trudno być wobec niego obojętnym. Ale też oddziałuje on na nas chyba jak żaden inny. Czerwony element stroju czy wnętrza potrafi całkowicie odmienić jego charakter.

Kolory we wnętrzu nie tylko mają realny wpływ na nastrój człowieka, ale również potrafią wpływać na jego fizyczne odczucia

Red is good, czyli czerwone akcenty

Czerwień kojarzy się z ogniem, energią, miłością, namiętnością. Działa pobudzająco i stymulująco. We wnętrzach dominuje, dlatego należy ją stosować z umiarem. Najlepiej sprawdzają się czerwone akcenty w postaci sofy, fotela, lampy, zwłaszcza we wnętrzach użyteczności publicznej, na przykład restauracjach, pubach, klubach fitness. Powinno ich się natomiast unikać w miejscach wymagających spokoju, na przykład szpitalach.

– Kolory we wnętrzu nie tylko mają realny wpływ na nastrój człowieka, ale również potrafią wpływać na jego fizyczne odczucia. Kolor pomarańczowy powoduje wzrost apetytu, żółty wyostrza koncentrację, a czerwony podnosi ciśnienie krwi i motywuje do działania. Jednak w zbyt dużej dawce może przyczyniać się do poczucia rozdrażnienia, niepokoju, a w skrajnych sytuacjach wzbudzać agresję. Nie oznacza to jednak, że nie należy go stosować we wnętrzach – stwierdza Andrzej Czerwiński, architekt, partner Tektura Design.

Czerwony fotel RM58 Classic według projektu Romana Modzelewskiego, fot. Vzór

Czerwona sofa Vancouver Lite marki Profim, fot. Profim
We wnętrzach prywatnych możemy również aranżować przestrzeń sięgając po czerwień. Jednak mając na uwadze funkcję pomieszczenia, należy używać go z umiarem

Czerwone jak cegła, czyli różne odcienie

Ważna jest jednak nie tylko liczba czerwonych elementów we wnętrzu, lecz także, a może nawet przede wszystkim, ich odcień oraz sąsiedztwo innych kolorów.

We wnętrzach prywatnych możemy również aranżować przestrzeń, sięgając po czerwień. Jednak mając na uwadze funkcję pomieszczenia, należy używać go z umiarem. Możemy pokusić się o czerwone akcenty lub pomalować nim niewielkie płaszczyzny, detale. Używany z rozsądkiem, może zdecydowanie ocieplić wnętrze i nadać mu niecodziennego charakteru. Czerwona kanapa we właściwym otoczeniu jeszcze bardziej przyciągnie wzrok, a intensywna w barwie lodówka doskonale dopełni ekstrawagancką kuchnię utrzymaną w klimacie lat 50. W większych formatach wskazane byłoby operowanie stonowanymi odcieniami, na przykład kolorami ziemi o czerwonym odcieniu, kolorze cegły, burgundu lub marsala – zauważa Andrzej Czerwiński.

Projekt salonu z czerwoną ścianą aut. Tektura Design, fot. Tektura Design
Sofy Profim z kolekcji MyTurn we wnętrzu z ceglanymi ścianami, fot. Profim

Nieoczywiste połączenia

Poza wspomnianym trendem pojawia się też inny: zestawienie czerwieni, zwłaszcza jej ciemniejszych odcieni, z różem. Takie wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru i różni się od przestrzeni, w których jaskrawa czerwień kontrastuje z bielą, szarością czy czernią.

Jednym z najistotniejszych cech koloru na ścianie staje się jego właściwy odcień – najlepiej intensywny i nasycony, ale nie jaskrawy

W ogólnoświatowych trendach od dłuższego czasu daje się wyczuć pewną zmianę narracji w postrzeganiu kolorów. Świat architektury i designu nie lubi pustki – nieustannie się  zmienia i obiera nowe kierunki. Niejednokrotnie nowym kierunkiem jest inne podejście do dobrze nam znanych już rozwiązań. Analogicznie, jak w modzie – po latach spodnie “dzwony” przestają kojarzyć się z kiczem i dla osób, które chcą się wyróżnić, stają się kultowym, oryginalnym produktem. Podobnie jest z kolorowymi wnętrzami, które z czasem mają szansę zastąpić nasze minimalistyczne biało-szare salony. Kolory te jednak wracają w odświeżonej formie. Jedną z najistotniejszych cech koloru na ścianie staje się jego właściwy odcień – najlepiej intensywny i nasycony, ale nie jaskrawy. To właśnie intensywność i nasycenie mają szczególne znaczenie przy postrzeganiu czerwieni, która w jej naturalnej formie jest zwyczajnie męcząca i zbyt agresywna.

Fotel Nu Spin Profim, fot. Profim
Sofa marki Bolia zaprezentowana na targach Salone del Mobile w Mediolanie w 2018 roku, fot. Bolia

Neonove love

Czasami jednak wspomniana jaskrawość jest wskazana. Tak dzieje się w przypadku wracających do łask i na salony – . Czerwony neon, oczywiście w zależności od wzoru, sprawdzi się zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i retro. Oczywiście pod warunkiem, że cała przestrzeń zostanie skrupulatnie przemyślana i zaprojektowana z myślą o jej funkcji i użytkownikach, co potwierdza nasz rozmówca. – Właściwie użyta czerwień znajdzie swoje miejsce praktycznie wszędzie. Zarówno we wnętrzach komercyjnych, jak i prywatnych. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją świadomie i z odpowiednim umiarem. Z natury jest to kolor bardzo intensywny i niejednokrotnie, użyty z przesadą, może negatywnie wpłynąć zarówno na wystrój wnętrz, ale także na nasze samopoczucie – podsumowuje.

Neon DISCO firmy NeonOff, fot. NeonOff
Neon Caterpillar NeonOff, proj. Kamila Mróz, fot. NeonOff

Wnętrza publiczne

Od niebieskiej kuchni w nietypowej wnęce po sztukę i rośliny: mieszkanie we Wrocławiu
Od niebieskiej kuchni w nietypowej wnęce po sztukę i rośliny: mieszkanie we Wrocławiu

W 66-metrowym mieszkaniu, które znajduje się we Wrocławiu niestandardowy jest nie tylko rozkład, ale i zastosowana kolorystyka. Niebieska kuchnia to mocny akcent tej aranżacji. Niebieskie fronty połączone z lastryko idealnie stanowią wyraźny kontrast dla naturalnej całości. Wszak nie brak tu też roślin, drewna i wikliny.

Aktualności

supersalone 2021 ikona salon i strefa living
supersalone 2021: salon / strefa living – relacja wideo z targów w Mediolanie

Jak targi w Mediolanie, to i meble! Zobaczcie najlepsze i najciekawsze propozycje na naszej przebieżce wideo – jak urządzić salon, który stanie się funkcjonalnym miejscem do życia?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?
Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Siedząc w skupieniu po osiem i więcej godzin – zanurzeni w internetowych zasobach i kontaktując się z całym światem – zdajemy się nie zauważać, co się w tym czasie dzieje w naszym organizmie. Do pierwszego bólu, który potem zwykle nas już nie opuszcza. Wybierając fotel obrotowy myślimy o tym, żeby był wygodny i niedrogi, a to za mało. Fotel nie może być tylko jakiś. Musi być ergonomiczny.

Aktualności

Jubileusz Profim - młodość, energia i doświadczenie
Jubileusz Profim – młodość, energia i doświadczenie

Profim od 30 lat oferuje Polakom doskonałej jakości meble biurowe. Marka przeszła długą drogę, od niewielkiej firmy znajdującej się w środku Wielkopolski, w miejscowości Turek, do dużego gracza na europejskim rynku wyposażenia wnętrz komercyjnych. Trzydzieści lat tradycji, polskich wartości i pełnej pasji pracy ludzi zaowocowało dołączeniem Profim do grupy Flokk, lidera rynku północnoeuropejskiego w zakresie wzornictwa, rozwoju i produkcji mebli biurowych.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotel Chic Lounge od Profim: ikony designu
Fotel Chic Lounge od Profim: ikony designu

Kultowy fotel Chic Lounge powstał w 2018 roku na podstawie projektu znakomitego francuskiego designera Christophe’a Pillet. To już trzeci, po Chic oraz Chic Air, model stworzony przez projektanta specjalnie dla marki Profim. Po kilku latach od wejścia na rynek mebel wciąż cieszy się popularnością i uznaniem. Nagradzany na międzynarodowych konkursach Red Dot Award w kategorii Produkt Design 2019 i German Design Award 2020 w kategorii „Excellent Product Design”, zaskakuje przemyślaną formą i…

sofy i narożniki

Czytaj więcej

ludzie

bz0181 Wywiad z Tomkiem Ryglikiem nobonobo
Tomek Rygalik: Projektujemy procesy, z których wynika forma

Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, wykładowca akademicki, opowiada o przebiegu unikalnej inicjatywy „Przyszłość sofy tapicerowanej”, która jest wynikiem współpracy polskiej marki Nobonobo z Wydziałem Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Jasna sofa: genialna baza do wnętrz
Jasna sofa: genialna baza do wnętrz

Jasna kanapa w salonie, najlepiej z geometrycznych modułów. Jej różne warianty mają w ofercie kultowe marki z całego świata, również te, które zobaczymy na supersalone. Jednym słowem – jasne sofy nie wychodzą z mody i nadal stanowią trafiony projektowo wybór.

Aktualności

stoisko polskie na high point market 2020 polski showroom w stanach
Polski showroom na High Point Market – startują największe targi meblowe w USA

W dniach 13-21 października 2020 r. odbywają się największe targi meblowe w USA – w High Point w Karolinie Północnej. To szczególnie ważna edycja dla polskiego przemysłu meblowego, ponieważ po raz pierwszy na odwiedzających czeka narodowy showroom z ofertą 7 polskich marek.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

w kreatywnym wnętrzu CLAY.WARSAW
CLAY.WARSAW: przestrzeń do kreowania

W postindustrialnej przestrzeni przedwojennego budynku przy ul. Burdzińskiego 5 w Warszawie powstało CLAY.WARSAW – wypełniona polskim designem przestrzeń, służąca twórczej realizacji pomysłów kreatywnych. Zajrzyjmy do środka.