Jedna z trzech pełni: mieszkanie w centrum Krakowa

Projekt „P'' to element większej całości: jedna z trzech aranżacji mieszkań w starej krakowskiej kamienicy, znajdującej się w centrum miasta. W wiekowym budynku architekci z pracowni artystycznej IN postawili na zabawę z przeszłością i tchnęli nowe życie w miejsce pełne historii.

Mieszkanie liczy ok 70 m2 i zostało zaprojektowane na wynajem. Architekci z IN pragnęli przede wszystkim znacząco odwołać się do historii budynku i lat, w których powstał. Zrobili to jednak nie poprzez dosłowne nawiązania, ale raczej współczesne wykorzystanie elementów retro. Ważnym wyznacznikiem był tu dobór odpowiedniej palety kolorystycznej, obejmującej przygaszone beże, róże i błękity, a także odcienie drewna i lastryko, które pojawiły się w nawiązaniu do oryginalnego budulca kamienicy.

jasna kuchnia z jadalnia z beżową zabudową z czarnym owalnym drewnianym stołem

Forma podbija historię

Istotnym elementem było znalezienie odpowiedniej formy dla obiektu. Budynek posiadał już niesamowity belkowy sufit, który został wykorzystany jako integralna forma wnętrza, a jako „element autentyczny” gra pierwsze skrzypce w przestrzeni salonowo – kuchennej. Wykorzystanie jego surowości pozwoliło projektantom na stworzenie miejsca współczesnego, nawiązującego do surowych materiałów, ale także i do historii i wyglądu samej kamienicy, która w latach świetności cechowała się raczej umiarkowaną ozdobnością. W głównej przestrzeni pojawiło się kilka niebanalnych form od polskich projektantów: stół Sesame od TheGoodLiving, czy kilka figlarnych form od Ikera, a także meble retro wykonane przez znakomitych „Pastform Furniture”. Wszystkie przedmioty, które znalazły się we wnętrzu, a także sposób jego wykończenia miały przybrać jak najbardziej płynną formą, bez zbyt kanciastych kształtów. Ich kolorystyka: ciepłe orzechowe drewno, zgaszone róże oraz mocniejsze wpadające w szarość błękity, wpasowują się w łagodny chevron na podłodze oraz wielkoformatowe lastryko.

jasny salon zbeżową sofą jako tło dla dwóch jasno niebieskich foteli

jasna kuchnia z kremową zabudową

jasny przedpokój z drewnianą ławką obok wysokiego lustra w złotej cienkiej ramce

Stłumione barwy i odbicia

Architekci wykorzystali zastany układ pomieszczeń, starając się jednak w subtelny sposób oddzielić strefę prywatną (sypialnie) od pozostałej części mieszkania. Udało się to za pomocą stworzenia nieco ekscentrycznych drzwi, prowadzących do sypialni, które z obu stron wykończone zostały lustrami pociętymi w symetryczne formy. Dodatkowo lustra te podkreślają piękno sufitu, sprawiając, że odbija się w nich cała przestrzeń. Na ścianach oraz cokołach malują się geometryczne plamy, nawiązujące do starych lamperii i sztukaterii, jednak posiadają one dosyć ubogą, surową formę wyrażoną kolorem i bardzo delikatnym detalem. Kolor w tej przestrzeni przeplata się na wszystkich płaszczyznach już od korytarza, jest on wszechobecny jednak mocno wyważony i nienarzucający swojej obecności. Barwa pojawia się także we wspomnianym drewnie, od głębokiego ciepłego odcienia po jasne czeczotowe wykończenia oryginalnych mebli.

duże lustro w grubej ramie z białego kamienia

jasna sypialnia z drewniana podłogą z dużym lustrem

jasna sypialnia z lustrzanymi drzwiami

jasny zagłówek w dużym łóżku w ciemnej ramce

Współczesna dusza

Wnętrze jest klasyczne, jednak z bardzo widocznymi nowoczesnymi elementami, czasem wręcz zabawnymi i budzącymi zastanowienie. Pracownia IN postawiła na lekką formę, nieco nieszablonową i otwartą na nietuzinkowe kształty, formy i połączenia, a to wszystko w rytmie klasycznych, czasem modernistycznych podziałów. W prostej i nieco figlarnej formie.

jasno szara łazienka z podwieszaną drewnianą szafką pod umywalką

Bio projektu:
Projekt: IN pracownia artystyczna
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 70 m2

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe IN pracownia artystyczna

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama