Aktualny motyw: Woda

Geberit logo

MECENAS MOTYWU

Loggia – o czym mowa w praktyce?

Artykuł sponsorowany


We współczesnym budownictwie coraz częściej możemy obserwować rozwiązanie, jakim jest loggia. Często jest ona mylona z balkonem, jednak nie jest tym samym. Daje nam też wiele możliwości aranżacyjnych. O czym mowa? Podpowiadamy.

Czym jest loggia?

W architekturze renesansu i manieryzmu była pomieszczeniem usytuowanym wzdłuż elewacji i zakończonym kolumnami lub ciągiem arkad. Miała chronić przed deszczem, słońcem i zapewniać wygodne miejsce do odpoczynku i podziwiania pięknych widoków. Można je było obserwować przede wszystkim we Włoszech. Loggia powróciła w XX wieku i popularność zyskała głównie w Polsce, Rosji i innych krajach bloku wschodniego. Jej zadaniem było doświetlenia mieszkania, urozmaicenie bryły budynku i zapewnienie miejsca do wypoczynku. Loggia to wnęka, która powstała przez załamanie i cofnięcie części zewnętrznej ściany w głąb budynku. Jest otwarta na zewnątrz, ale może być również zabudowana. Jest oddzielona od wnętrza mieszkania oknem i drzwiami.

Loggia - o czym mowa w praktyce?

Jaka jest różnica między loggią a balkonem?

Mimo że wiele osób stosuje pojęcie balkon, taras i loggia wymiennie, to są to zupełnie różne rozwiązania architektoniczne. Loggia to wnęka ograniczona z obu stron, cofnięta w bryłę budynku. Z kolei balkon jest to element, który wystaje poza główną bryłę budynku. Jest zwykle otoczony z 3 stron balustradą. Bardziej wyeksponowany i odkryty, a przez to dużo trudniej w nim o prywatność. Jest też narażony na działanie czynników atmosferycznych. Balkony zazwyczaj są niewielkie i wąskie. Taras z kolei jest to otwarta część budynku umiejscowiona na zewnątrz nieruchomości, która wychodzi na ogród. Taras jest więc charakterystycznym elementem parteru, ponieważ jest projektowany na poziomie gruntu. Cechuje się zazwyczaj dużo większą powierzchnią. Loggia z kolei ma większy metraż od balkonu ze względu na swoją konstrukcję.

Jaka jest różnica między loggią otwartą a zamkniętą?

Zamknięta loggia może pełnić wręcz funkcję dodatkowego pomieszczenia, z którego możemy korzystać bez względu na warunki atmosferyczne. Wykorzystując szklane panele, zapewniamy sobie dopływ światła słonecznego, a jednocześnie ochronę przed deszczem, hałasem i smogiem. Jej zaletą jest również to, że ogranicza straty ciepła w mieszkaniu. Ma jednak też swoje minusy — szklane panele trzeba myć, a wykonanie takiej zabudowy wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Loggia otwarta pełni taką samą funkcję jak balkon czy taras. Oznacza to, że w ciepłe dni jest miejscem wypoczynku, a jesienią i zimą ze względu na panujące warunki atmosferyczne jest rzadziej wykorzystywana bądź używana tylko w celu przechowywania na przykład sprzętów takich jak rower. Więcej porad i ciekawostek znajdziemy na: .

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe morele.net

Sprawdź również

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

duży elegancki salon z dużą narożną szarą sofą
Co potrafią architekci, czyli projekt i aranżacja wnętrz od A do Z

Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii architektury wnętrz – nasze domy przechodzą metamorfozę, stają się swego rodzaju wizytówką, która odzwierciedla naszą osobowość i upodobania. Szczególnie widoczne jest to w przypadku realizacji, w których budżet nie stanowi problemu, a zatrudniony architekt może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Wnętrza publiczne

Od niebieskiej kuchni w nietypowej wnęce po sztukę i rośliny: mieszkanie we Wrocławiu
Od niebieskiej kuchni w nietypowej wnęce po sztukę i rośliny: mieszkanie we Wrocławiu

W 66-metrowym mieszkaniu, które znajduje się we Wrocławiu niestandardowy jest nie tylko rozkład, ale i zastosowana kolorystyka. Niebieska kuchnia to mocny akcent tej aranżacji. Niebieskie fronty połączone z lastryko idealnie stanowią wyraźny kontrast dla naturalnej całości. Wszak nie brak tu też roślin, drewna i wikliny.