Energetyzujące kolory i porywające wzory. Luksus, blichtr i przepych w najlepszym wydaniu. Ekskluzywne tapety 3D nonszalancko moszczą się na ścianach naszych salonów, sypialń czy łazienek.
Duszne, przerysowane wnętrza kojarzone z minioną epoką? Nic z tych rzeczy. Współczesne tapety to nierzadko dzieła sztuki, które doskonale sprawdzają się w roli gwoździ programu naszych aranżacji.
Pośród rajskich ptaków i egzotycznych liści
Moda na tropiki niezaprzeczalnie ogarnęła wszystkich. Projektanci dają upust swojej wyobraźni, tworząc wyjątkowe kompozycje przeskalowanych roślin i zwierząt. Dżungla w wielkomiejskim apartamencie? Dlaczego nie! Bogactwo kolonialnego splendoru w kolekcji Borromee od Casamance, czy królujące niezmiennie rajskie ptaki z linii Histoires Naturelles Christiana Lacroix: wybór jest duży, a wzory i kolorystyka to prawdziwy wyraz joie de vivre.
Adamaszek współcześnie
Dla fanów ponadczasowego piękna mamy także klasyczne perełki inspirowane dawnymi tkaninami. Kojarzone z przepychem i luksusem wzory adamaszkowe niezmiennie nadają naszym wnętrzom blasku. Swoją interpretację tradycyjnego printu serwuje nam między innymi marka Carl Robinson, czy Cole And Son. Jak widać, klasyka nigdy nie wychodzi z mody.
Z placem św. Marka w tle
Kiedy do wnętrza utrzymanego w nowoczesnej estetyce wprowadzimy wzór rodem z renesansowych rycin, efekt nie może być zwyczajny. Tego, jak można bawić się stylem, uczy nas marka Cole and Son wraz ze swoją wyjątkową kolekcją tapet Fornasetti Senza Tempo.
Czysta geometria
Kubistyczne kompozycje, czy subtelny minimalizm? Proste wzory z pewnością zdynamizują przestrzeń. Geometryczne printy dobrze czują się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Drobny pattern lub przeskalowane koła i kwadraty marki Paper Mint czy Hooked on Walls mają sporo do zaoferowania w tym temacie.
Horror vacui czyli w obawie przed pustą przestrzenią
W morzu ekskluzywnych tapet 3D dostępnych na rynku nietrudno trafić też na niezwykle bogate kompozycje, z bogactwem motywów i ornamentów. Takie ekscentryczne ścienne obrazy proponuje nam choćby Matthew Williamson wraz ze swoją ostatnią serią tapet Deya, w której znajdziemy między innymi model Talavera. Dla tych, którym dalej mało, Cole and Son serwuje, inspirowaną kolorową i żywiołową architekturą South Beach, tapetę Miami.
W czerni i bieli
Jeśli nadmiar kolorów przyprawia Was o zawroty głowy, proponujemy klasyczne połączenie czerni i bieli. Redukcja kolorystyczna nie musi jednak oznaczać uspokojenia kompozycji, czego dowodem jest tapeta marki Artgeist. Alabaster Garden zdaje się być niezwykle plastyczną płaskorzeźbą o głębokim reliefie. Wśród monochromatycznych modeli znajdziemy także motywy szkiców i grafik, jak w serii Fresque od Paper Mint.
Jak widać, tapeta tapecie nierówna i to, co pokrywało niegdyś nasze ściany, nie ma wiele wspólnego z obecnymi propozycjami. Otulmy wobec tego wnętrze pięknymi obrazami, nadając im splendoru i blasku.
Fot.: Casamance, Christian Lacroix, Cole and Son, Artgeist, Paper Mint, Hooked on Walls, Harlequin, Matthew Williamson