Jak zaprojektować i optycznie powiększyć małą łazienkę? Co musi znaleźć się w małej łazience? Jakie rozwiązania i elementy wyposażenia powinny się w niej znaleźć? Oto 10 rzeczy, które musisz uwzględnić zanim ruszysz z projektowaniem łazienki.
Ograniczenia małej przestrzeni: jak zaprojektować małą łazienkę?
Niewielki metraż krzyżuje plany niejednego właściciela łazienki w typowym mieszkaniu deweloperskim. Naszym dążeniem jest umieścić w łazience wszystko: od wc poprzez zabudowę, prysznic lub wannę i umywalkę.
Aby dobrze wykorzystać daną przestrzeń, warto zapoznać się z prostymi radami. Zastosowane w praktyce, ułatwią codzienne funkcjonowanie oraz wizualnie powiększą przestrzeń, sprawiając że nawet na kilku metrach stworzymy łazienkę marzeń.
Zobacz też:
Dobre oświetlenie niewielkiej przestrzeni: mała łazienka i gra światłem
Wizualne powiększenie przestrzeni (zwłaszcza gdy myślimy o małej łazience) to głównie gra światłem. W łazience najlepiej zastosować system oświetleniowy, który można dostosować do własnego projektu.
Dobrym rozwiązaniem jest kilka punktów świetlnych. Sprawdzi się to podczas subtelnego wydzielania stref w pomieszczeniu, np. neutralne światło będzie odpowiednie przy umywalce, gdzie wykonujemy rutynowe zabiegi pielęgnacyjne.
W okolicach prysznica lub wanny wystarczy światło mniej intensywne. – Tego rodzaju wygodę zapewnia system Loox LED ze specjalną oprawą MULTI-WHITE, który pozwoli na zmianę temperatury barwowej w zależności od potrzeb. Dodatkowo w takim pomieszczeniu warto też zwrócić uwagę na klasę szczelności IP44 chroniącej oświetlenie przed wilgocią – mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.
Białe płytki w dużym formacie, czyli jak sprytnie zaprojektować małą łazienkę
Dobrym pomysłem są wielkoformatowe płytki ścienne z połyskiem. Odbijające się od nich światło wzmocni wrażenie przestrzeni, a wykorzystanie dużych płytek z cienkimi i rzadko ułożonymi fugami stworzy wrażenie jednolitej powierzchni ściany.
Dodatkowo, w małych przestrzeniach zazwyczaj sprawdzają się jasne kolory ścian, które dobrze współgrają z łazienkowym światłem. Dają wrażenie optycznego powiększenia łazienki. Małe płytki mogą sprawdzić się nieco gorzej, choć dobrze wykonany projekt pozwoli na ich zastosowanie: to samo dotyczy kolorystyki – choć jasne barwy pomagają, można pozwolić sobie na ciemne kolory w postaci akcentu np. w strefie prysznicowej. Duży format zalecany jest także w przypadku podłogi.
Duże lustro i mała łazienka
Co odbija światło bardziej niż płytki? Duże lustro! Nie jest tajemnicą, że pozwala ono optycznie powiększyć przestrzeń, zatem jeśli musisz urządzić małą łazienkę, koniecznie uwzględnij w niej lustro lub lustra. Pamiętajmy, że mała łazienka, czy – mówiąc ogólniej – małe wnętrze wiele dzięki niemu zyska.
Schowaj, ile się da i zadbaj o estetykę małej łazienki
Podczas aranżacji małej łazienki należy pamiętać o zasadzie minimalizmu i wizualnego porządku, który zdecydowanie ułatwi korzystanie z tego pomieszczenia. Stąd przy wyborze mebli i miejsca do przechowywania w małej łazience należy wiele przemyśleć.
Popularnym rozwiązaniem dla przechowywania przedmiotów codziennego użytku są zabudowy łazienkowe z wysuwanymi szufladami. – Seria szuflad Matrix S Slim, z odchudzonymi bokami o grubości 13 mm, oferuje zwiększoną pojemność użytkową. System pozwala w maksymalny sposób wykorzystać miejsce w łazience – mówi Michał Kichler manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Zwróć uwagę, że szuflada posiada udźwig do 35 kg, co pozwala na przechowywanie środków czystości we wnętrzu takiej szafki. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi mała łazienka, ważne przy projektowaniu szuflad jest późniejsze wygodne korzystanie z ich zawartości, dlatego popatrzmy, na której ścianie umieścić tego typu meble, by wykorzystać w pełni i tak małą przestrzeń. Szafki mogą znaleźć się także pod umywalką. Opcją dla schowania środków do czyszczenia może być też otwierana zabudowa ulokowana tam, gdzie wanna.
Organizery: remedium dla małej łazienki i wrażenie porządku
Dodatkowym atutem szuflady niech będzie jej sprytne wyposażenie. Utrzymaniu porządku w zabudowie (szafkach i szufladach) w małym pomieszczeniu służą wkłady i sortowniki (choć prawdę mówiąc z zasady tej możemy czerpać profity gdy w chodzi też o inne wnętrze). Dzięki temu kosmetyki oraz inne produkty będą na swoim miejscu, a mała łazienka nie zostanie przytłoczona liczbą rzeczy codziennego użytku, jakie mamy na widoku.
Dobrym rozwiązaniem są również kosze na bieliznę wbudowane w szuflady oraz poziome uchwyty do szafek, które mogą sprawdzą się w roli wieszaka na ręcznik przy umywalce. Ważne, by każdy przedmiot miał swoje miejsce, które musimy przewidzieć przy urządzaniu tej przestrzeni.
Mała łazienka lubi wyraziste dodatki
W małych łazienkach warto pomyśleć o wyróżniających się dodatkach. W aktualnych trendach aranżacyjnych główną rolę odgrywają akcesoria łazienkowe w kolorze. Sprawdzą się tu mydelniczki, uchwyty lub nawet wieszaki na ręczniki, które odznaczają się na tle wnętrza, sprawiając, że aranżacje wnętrz stają się bardzie wyraziste. – Również doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie niewielkiego pomieszczenia są lustra, zwłaszcza te podświetlane, które spełniają funkcję dekoracyjną oraz pogłębiającą przestrzeń – mówi Michał Kichler.
Prysznic: oczywisty do małych łazienek
Urządzenie łazienki możemy rozpocząć od decyzji, czy chcemy mieć w niej wannę czy prysznic. W przestrzeni małej łazienki świetnie odnajdzie się prysznic, co uważamy za dość oczywisty wybór. Warto rozważyć zwłaszcza modele narożne, ale sprawdzi się też kabina w stylu walk-in, która nie przytłacza przestrzeni brodzikiem, wymaga jednak nowoczesnego odpływu. Także i tu przewidzenie miejsca ma znaczenie dla całości aranżacji.
Co z tą wanną?
Na rynku istnieje wiele modeli w różnych rozmiarach, dlatego można wkomponować wannę np. o asymetrycznym kształcie niemal w każdej wielkości pomieszczenie. Warto jednak pamiętać, że aby wanna była funkcjonalna, konieczne jest wybranie modelu o odpowiednich wymiarach. Zbyt mała nie zapewni oczekiwanego relaksu podczas kąpieli. Warto też rozważyć parawan nawannowy, który pozwoli cieszyć się opcją szybkiego odświeżenia, jakie daje prysznic. W końcu wybór zawsze jest naszym marzeniem!
Umywalka w aranżacji łazienki ma znaczenie
W małej łazience paradoksalnie umywalka nie musi być mała. Nawet w niewielkiej przestrzeni zadbajmy o to, by była komfortowa i abyśmy nie musili ustawicznie wycierać podłogi pod umywalką z wylatującej podczas mycia rąk wody.
Przestrzeń wykorzystana maksymalnie: rozwiązanie dla małych łazienek
Podczas urządzania małej przestrzeni, warto wiedzieć, że liczy się każdy centymetr. Mała łazienka jest więc pewnym kompromisem między wygodą i komfortem użytkowania a łatwością utrzymania porządku w ramach tego pomieszczenia.
Urządzenie małej łazienki może być proste. Wystarczy zastosować techniki, które wizualnie powiększają przestrzeń oraz użyć funkcjonalnych rozwiązań, które z pewnością zadowolą właścicieli najmniejszych wnętrz. Jeśli urządzasz małą łazienkę, koniecznie z nich skorzystaj, bo dobre rozwiązania przełożą się w tym wypadku na komfort użytkowania, tak jak w żadnym innym pomieszczeniu.
Fot. Hafele, Pexels