„To idealne mieszkania dla mnie” – dla każdego to zdanie oznacza zupełnie coś innego. Dla jednych są to minimalistyczne przestrzenie wypełnione ciszą, w otoczeniu chłodnych kolorów – inni szukają eklektycznych miejsc wypełnionych wspomnieniami i rzeczami, które przywołają wspomnienia, są też tacy, którzy szukają światła i powietrza.

Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki. Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki.

To miejsce na samym początku wyglądało zupełnie inaczej, pozbawione światła i oddechu wymagało otwarcia przestrzeni i wprowadzenia większej ilości światła. Choć odbyło się to kosztem kilkudziesięciu metrów użytkowych — opłacało się, bo dzięki temu mieszkanie jest idealnie doświetlone i ciepłe, wydaje się też być dużo bardziej przestronne – komentuje Karolina Janczy z Janczy Studio.

Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki. Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki.

Właściciel mieszkania nie ukrywa, że jest uzależniony od doświadczania i przeżywania kultury spisanej na kartkach papieru lub zamkniętej w rzeźbie czy też pamiątce. Jego trzecią pasją jest muzyka, szczególnie filmowa dlatego, kiedy tylko ma wolną chwilę, nie odmawia sobie dalekich podroży w celu kolekcjonowania nowych muzycznych doświadczeń. W domu chce czuć się bezpiecznie, jak u siebie, i dlatego bardzo zależało mu na stworzeniu przestrzeni, która jest częścią dorosłego życia, ale też przywołuje wspomnienia i radość z dziecięcych lat.

Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki.

Kiedy spotkaliśmy się z klientem i zapytaliśmy, co jest dla niego ważne, pokazał nam kolekcję książek, które posiada. Zależało mu, aby w tej przestrzeni znalazło się dla nich miejsce. Drugą rzeczą było znalezienie sztuki, która nie tylko będzie pasowała do wnętrza, ale też osobowości i stylu klienta. Trudno było znaleźć nam „to coś” z czym klient związałby się od razu w Polsce, dlatego wybraliśmy się na poszukiwania do Mediolanu. Odwiedziliśmy kilka galerii, z którymi współpracujemy i jak zawsze nasze ulubione miejsce, czyli Art Gallery Robertaebasta założoną w roku 1967 przez Roberta Tagliavini. Tu znaleźliśmy dokładnie to, czego szukaliśmy – wyjątkowy samolot, który jest alegorią dzieciństwa, symbolem powietrza i ruchu, i też wyjątkową dekoracją, która idealnie sprawdziła się we wnętrzu. – dodaje Karolina Janczy.

Klientowi bardziej niż na prestiżu zależało na jakościowym wyposażeniu, które jest gwarancją użytkowania na długie lata. Apartament składa się z dwóch kondygnacji. Pierwsza to osiemdziesięciometrowa przestrzeń skonstruowana w reżimie wielofunkcyjnej układanki. Kuchnia w naturalny sposób przemienia się w bibliotekę, biblioteka odbija się w taflach okien tak jakby zbiory nie miały końca. Drugi poziom mieszkania kryje strefę prywatną i gościnną. Podzielony apartament schodami tworzy dwie jakby odbite w lustrze powierzchnie.

Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki. Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki.

Na górnym poziomie usunęliśmy większość murowanych ścian zastępując je przeszkleniami, które mogą być raz przezierne, a raz uniemożliwiać jakikolwiek podgląd. Zabieg ten pozwolił doświetlić i otworzyć formalnie poszatkowaną pomieszczeniami przestrzeń. Pomysł zbudowany jakby na bazie wirtualnego podziału światła i szkła. Na podniebnej kondygnacji zaprojektowaliśmy 2 sypialnie, 2 łazienki, gabinet, garderobę i pomieszczenie gospodarcze – dodaje projektantka.

Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki. Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki. Jego świat – przestrzeń stworzona z pasji do książek, podróży i sztuki.

W apartamencie na krakowskim Kazimierzu nie mogło zabraknąć marek z najwyższej półki jak B&B Italia, Gesii, Vitra, Hastens i inni.

Sprowadzaliśmy meble z wielu bardzo ciekawych showromów i galerii Mediolanu, Wiednia i Berlina. Nie zabrakło również świetnych prac polskich rzeźbiarzy i projektantów. Meble w kuchni, bibliotece, gabinecie i łazienkach zaprojektowane są przez nas, a zrealizowane z polską marką ernestrust. Udało nam się nawet zaskoczyć kilka razy właściciela, tworząc nowe rozwiązania i meble. Intuicyjne rolety, niewidoczne, wbudowane w ściany głośniki, sterowanie ogrzewaniem czy strefową muzyką to rozwiązania, które sprawdzają się w codziennym życiu. – dodaje Karolina Janczy.

Bio projektu

    • Projekt: Janczy Studio
    • Lokalizacja: Kraków, Kazimierz
    • Powierzchnia: 160 m2
    • Zdjęcia: Przemysław Kuciński

Galeria zdjęć

Fot.: Przemysław Kuciński;
oprac. na podst.:  mat. prasowe Janczy Studio