Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Zachwyceni vintage i eklektyzmem, łączą to, co stare z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wejście do zajmowanych przez nich przestrzeni jest jak podróż w czasie. Dziś opowiadają nam, skąd wzięła się u nich miłość do wzorów popularnych w PRL-u i jak żyje się w takich wnętrzach. Zapraszamy do I części cyklu Miłośnicy vintage, gromadziciele historii.

W moim domu rodzinnym wszystko było przypadkowe. Meble, zastawa stołowa, całe wyposażenie – wszystko było kombinowane, zestawiane z różnych elementów, często do siebie niepasujących. Nie mogę więc powiedzieć, że miłość do vintage’u wyniosłam z domu – wspomina Ula – To przyszło z czasem. Z każdą kolejną herbatą, wypitą z pruszkowskiego kubka z lat 60., który zastaliśmy z narzeczonym w mieszkaniu po przeprowadzce. Z każdą jedną ładną rzeczą z PRL-u, którą przyniosłam ze sobą ze… śmietnika.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Wydaje jej się, że to właśnie ten brak konsekwencji we wnętrzach, w których się wychowała sprawił, że ta własna przestrzeń musiała być po prostu spójna.
Ula razem z Bartoszem prowadzą bloga . Wraz z dwoma adoptowanymi kotami mieszkają w Częstochowie na 64 m2 – w bloku z wielkiej płyty, jakich wiele na osiedlu, które powstało w latach 60. Śmieją się, że to zobowiązuje.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Kolekcje, które rosną

Podczas wspólnej kolekcjonerskiej podróży zbierali różne przedmioty. Były i wazony, i lampy biurkowe, a aktualnie Bart skupia się na powiększaniu zbiorów, na które składają się patery ścienne z Łysej Góry. Jest też i wspólne hobby: kolekcjonowanie kubków z nieistniejących już Zakładów Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. – Staramy się zebrać jak najwięcej wzorów w jak najróżniejszych kolorach. To pasja, która daje ogromną frajdę – ciągle okazuje się, że są kolejne odcienie szkliw, których jeszcze nie mamy! Warto zaznaczyć, że kolekcjonowanie wiąże się z konkretnymi kosztami, które w przypadku wyżej wymienionych kubków osiągają już trzycyfrowe ceny. Z jednej strony jest to dla nas niejako ograniczające, bo rośnie popyt, z drugiej jednak – jest to w jakiś przewrotny sposób satysfakcjonujące, bo świadczy o tym, że coraz więcej osób chce mieć w swoim otoczeniu przedmioty dobrze zaprojektowane, a i dzisiaj już – z racji upadłości niektórych zakładów – unikalne, nie do kupienia we współczesnej, masowej produkcji – mówi Ula.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Dom jak skansen

Ula przyznaje, że spotyka się z tym, że ludzie mówią, że jej dom jest zbyt dosłowny, przerysowany. Że to skansen. – Otoczyliśmy się jednak meblami i dodatkami, które są dobrze zaprojektowane, a co za tym idzie – ponadczasowe, zarówno w kwestii wyglądu, jak i ergonomii – mówi.

Co z tym recyklingiem

Początkowo próbowali odnawiać meble (głównie krzesła tapicerowane) na własną rękę. Praca z drewnem, szlifowanie, wykańczanie go woskiem, lakierem czy olejem w dalszym ciągu sprawiało im wiele przyjemności i satysfakcji, jednak w kwestii tapicerowania… polegli. – Udało nam się dokończyć kilka krzeseł, jednak – z perspektywy czasu – uważam, że efekt nie jest satysfakcjonujący. Widać, że to robota laika, dlatego zlecamy już wszelkie renowacje profesjonalistom. Osobom, które nie na darmo uczyły się rzemiosła latami. Naszym największym dotychczasowym zleceniem było oddanie do renowacji kanapy z jugosłowiańskiego zestawu wypoczynkowego „Atlantis” z lat 70. W tym celu wysłaliśmy ją aż do Warszawy do Pracowni Jest Dobrze i wiem z pierwszej ręki, że renowacja takich gabarytów pozostanie w pamięci na długo – wspomina Ula.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

W poszukiwaniu perełek

Jak wyglądają poszukiwania kolejnych egzemplarzy? Jeśli szukają czegoś konkretnego, to najczęśniej polują na serwisach sprzedażowych, jak OLX lub Allegro. – Jesteśmy też członkami różnych grup na Facebooku, na których można sprzedawać, kupować, szukać i wymieniać przedmioty. Bardzo często jednak trafiają do nas fanty znalezione przeze mnie na częstochowskich śmietnikach. Staram się zrobić w ciągu tygodnia kilka rundek, czasem dłuższych, czasem krótszych, podczas których zaglądam do wiat i kontenerów. Tym sposobem mamy w domu dużo ładnych (i nierzadko też cennych) rzeczy, które skończyłyby wywiezione przez śmieciarkę – zdradza Ula.
Radzą, że warto zaglądać też do lokalnych sklepów charytatywnych, do ciuchlandów, które mają sekcję z artykułami domowymi, warto dołączać do lokalnych grup oddażowych w swoich miejscowościach (zwłaszcza do lokalnej grupy Uwaga Śmieciarka Jedzie). Jak zacząć? Najlepiej od najprostszych rozwiązań – od przejrzenia zawartości strychów mam, babć i cioć, bo to tam często kryją się skarby. A i wici rozpuszczone po rodzinie i znajomych mogą zaowocować kolejnymi odkryciami.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Co mają we wnętrzu? Ich kolekcja zawiera wiele perełek, m.in. fotele – prod. Interier Praha, z Czechosłowacji, Kanapę z zestawu „Atlantis” z Jugosławii. Znajdziemy też stolik typ T-46, (Obornickie Fabryki Mebli), a także komodę i witrynkę (prod. Jitona Sobeslav, proj. Hubert Nepozitek i Bohumil Landsman, Czechosłowacja).
Ceramika w ich domu to głównie Mirostowice oraz Tułowice. Obrazki na ścianach, ramki, wawelskie głowy, tułowicki wazon, jak i stolik – wszystko znaleźlione zostało na śmietniku.

Jakie mają plany? – Polujemy w dalszym ciągu na brakujące kolory kubków z Pruszkowa. Kiedyś wydawało mi się, że jest ich tylko sześć, dzisiaj już wiem, że jest ich kilkanaście – mówi Ula – Marzy nam się też wazon „Asteroid” projektu pana Jana Sylwestra Drosta dla Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Ale są to już tylko marzenia i zachcianki, bo wszystko, co potrzebne do życia, już mamy. W kształcie i kolorze takim, jaki chcieliśmy, zatem przesadą byłoby oczekiwać od życia jeszcze więcej!

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe _Parametry

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Wychodząc od sztuki. Graficzne wnętrza domu własnego pary architektów
Wychodząc od sztuki. Graficzne wnętrza domu własnego pary architektów

Najtrudniej stworzyć coś dla siebie – mówi zgodnie wielu projektantów. Ale Patrycja Śliż i Jakub Flisiak z Pracowni Architektury The Wall niełatwe zadanie przebudowy stuletniego domu
na potrzeby powiększającej się rodziny zrealizowali z ogromnym sukcesem. Wiele inspiracji znaleźli w szczególnie ważnej dla nich sztuce, twórczo czerpali także z tradycji Bauhausu. Efektem prac jest jasne, minimalistyczne wnętrze z wyrafinowanymi akcentami koloru.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Naturalna harmonia z ceglastym akcentem w domu pod Opolem
Harmonia i odcienie cegły: boho i nowoczesność w domu pod Opolem

Dom z ogrodem w Górkach pod Opolem to rodzinny azyl małżeństwa z trójką synów. W tej przestrzeni znalazło się miejsce nie tylko na przestronny salon, sypialnię czy pokoje dziecięce, ale również na siłownię, bawialnię, a nawet saunę. W projekcie dominują beże, biele, szarości oraz ocieplające wnętrze akcenty drewniane, ale nie zabrakło tu też nieco odważniejszej barwy.

mieszkania

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Pełne sztuki i historii poddasze na Warszawskiej starówce
Pełne sztuki i historii mieszkanie na poddaszu

Dobra współpraca z inwestorem to jeden z warunków powstania udanego projektu. Przekonał się o tym po raz kolejny Piotr Łucyan z pracowni Art’Up Interiors, kiedy przyjął zlecenie zaprojektowania wnętrz mieszkania w zabytkowej warszawskiej kamienicy. 70m2, prestiżowa lokalizacja, swoboda tworzenia… Dlaczego więc to wnętrze było wyzwaniem? Przez liczne skosy – to one sprawiły, że zanim architekt i inwestor znaleźli idealny układ funkcjonalny mieszkania, powstało aż 7 jego…

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Baza na weekend – mieszkanie dla fanów Łodzi

Niespełna 60m2 powierzchni stanowi lokum dla pary lekarzy, mieszkających na stałe w Sieradzu. Małżeństwo chętnie spędza weekendy w Łodzi, korzystając z bogatej oferty kulturalnej tego miasta. Sprzyja temu lokalizacja mieszkania w nowej inwestycji, położonej tuż przy Manufakturze – post fabrycznym centrum handlowo-usługowym.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

zestawienie zdjęcia Romana Modzelewskiego na fotelu RM58 obok czerwonego fotela w nowej aranżacji
Ikony designu. Fotel RM58 Romana Modzelewskiego

Choć powstał w PRL-u, to jego forma pozostaje niezwykle nowoczesna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych foteli polskiego wzornictwa. Projekt unikatowy w skali światowej. Co takiego ma w sobie fotel RM58 Romana Modzelewskiego?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotel 366 Józefa Chierowskiego - kultowy mebel PRL-u
Ikony designu. Fotel 366 Józefa Chierowskiego – kultowy mebel PRL-u

Mały, kompaktowych rozmiarów fotel, który kilka dekad temu podbijał salony to jeden z tych mebli, które dziś przeżywają renesans. Model 366 projektu Józefa Chierowskiego to chyba najbardziej znana ikona polskiego wzornictwa. Poznaj jego historię.

wnętrza mieszkalne

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Powiew orientu: jadalnia w stylu marokańskim w 4 krokach
Powiew orientu: jadalnia w stylu marokańskim w 4 krokach

Magiczne place, kolorowe stragany, bajkowe riady: Maroko jest niezwykle eteryczne i mistyczne, dlatego jest popularnym kierunkiem podróży. W jadalni urządzonej w stylu marokańskim bez wątpienia każda kolacja staje się ucztą. Dzięki czterem krokom odmienisz to pomieszczenie i doprawisz je szczyptą Maroka.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

W naturalnych barwach: trzypiętrowy dom nad morzem
W naturalnych barwach: trzypiętrowy dom nad morzem

Życzeniem inwestora było jasne, przestronne wnętrze, z nutą ekstrawagancji a jednocześnie przytulne i nieprzytłaczające. Ciekawy układ przestrzenny, gra światła i cienia, gra koloru z bielą to wszystko łączy się i tworzy całość, której architekci z Zakładu Usług Projektowo-Architektonicznych poszukiwali wraz z klientem.