Aktualny motyw: Okienne stylizacje

Logo anwis mecenas motywu

MECENAS MOTYWU

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Zachwyceni vintage i eklektyzmem, łączą to, co stare z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wejście do zajmowanych przez nich przestrzeni jest jak podróż w czasie. Dziś opowiadają nam, skąd wzięła się u nich miłość do wzorów popularnych w PRL-u i jak żyje się w takich wnętrzach. Zapraszamy do I części cyklu Miłośnicy vintage, gromadziciele historii.

W moim domu rodzinnym wszystko było przypadkowe. Meble, zastawa stołowa, całe wyposażenie – wszystko było kombinowane, zestawiane z różnych elementów, często do siebie niepasujących. Nie mogę więc powiedzieć, że miłość do vintage’u wyniosłam z domu – wspomina Ula – To przyszło z czasem. Z każdą kolejną herbatą, wypitą z pruszkowskiego kubka z lat 60., który zastaliśmy z narzeczonym w mieszkaniu po przeprowadzce. Z każdą jedną ładną rzeczą z PRL-u, którą przyniosłam ze sobą ze… śmietnika.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Wydaje jej się, że to właśnie ten brak konsekwencji we wnętrzach, w których się wychowała sprawił, że ta własna przestrzeń musiała być po prostu spójna.
Ula razem z Bartoszem prowadzą bloga . Wraz z dwoma adoptowanymi kotami mieszkają w Częstochowie na 64 m2 – w bloku z wielkiej płyty, jakich wiele na osiedlu, które powstało w latach 60. Śmieją się, że to zobowiązuje.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Kolekcje, które rosną

Podczas wspólnej kolekcjonerskiej podróży zbierali różne przedmioty. Były i wazony, i lampy biurkowe, a aktualnie Bart skupia się na powiększaniu zbiorów, na które składają się patery ścienne z Łysej Góry. Jest też i wspólne hobby: kolekcjonowanie kubków z nieistniejących już Zakładów Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. – Staramy się zebrać jak najwięcej wzorów w jak najróżniejszych kolorach. To pasja, która daje ogromną frajdę – ciągle okazuje się, że są kolejne odcienie szkliw, których jeszcze nie mamy! Warto zaznaczyć, że kolekcjonowanie wiąże się z konkretnymi kosztami, które w przypadku wyżej wymienionych kubków osiągają już trzycyfrowe ceny. Z jednej strony jest to dla nas niejako ograniczające, bo rośnie popyt, z drugiej jednak – jest to w jakiś przewrotny sposób satysfakcjonujące, bo świadczy o tym, że coraz więcej osób chce mieć w swoim otoczeniu przedmioty dobrze zaprojektowane, a i dzisiaj już – z racji upadłości niektórych zakładów – unikalne, nie do kupienia we współczesnej, masowej produkcji – mówi Ula.


Czytaj też kolejne części cyklu: oraz
Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Dom jak skansen

Ula przyznaje, że spotyka się z tym, że ludzie mówią, że jej dom jest zbyt dosłowny, przerysowany. Że to skansen. – Otoczyliśmy się jednak meblami i dodatkami, które są dobrze zaprojektowane, a co za tym idzie – ponadczasowe, zarówno w kwestii wyglądu, jak i ergonomii – mówi.

Co z tym recyklingiem

Początkowo próbowali odnawiać meble (głównie krzesła tapicerowane) na własną rękę. Praca z drewnem, szlifowanie, wykańczanie go woskiem, lakierem czy olejem w dalszym ciągu sprawiało im wiele przyjemności i satysfakcji, jednak w kwestii tapicerowania… polegli. – Udało nam się dokończyć kilka krzeseł, jednak – z perspektywy czasu – uważam, że efekt nie jest satysfakcjonujący. Widać, że to robota laika, dlatego zlecamy już wszelkie renowacje profesjonalistom. Osobom, które nie na darmo uczyły się rzemiosła latami. Naszym największym dotychczasowym zleceniem było oddanie do renowacji kanapy z jugosłowiańskiego zestawu wypoczynkowego „Atlantis” z lat 70. W tym celu wysłaliśmy ją aż do Warszawy do Pracowni Jest Dobrze i wiem z pierwszej ręki, że renowacja takich gabarytów pozostanie w pamięci na długo – wspomina Ula.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

W poszukiwaniu perełek

Jak wyglądają poszukiwania kolejnych egzemplarzy? Jeśli szukają czegoś konkretnego, to najczęśniej polują na serwisach sprzedażowych, jak OLX lub Allegro. – Jesteśmy też członkami różnych grup na Facebooku, na których można sprzedawać, kupować, szukać i wymieniać przedmioty. Bardzo często jednak trafiają do nas fanty znalezione przeze mnie na częstochowskich śmietnikach. Staram się zrobić w ciągu tygodnia kilka rundek, czasem dłuższych, czasem krótszych, podczas których zaglądam do wiat i kontenerów. Tym sposobem mamy w domu dużo ładnych (i nierzadko też cennych) rzeczy, które skończyłyby wywiezione przez śmieciarkę – zdradza Ula.
Radzą, że warto zaglądać też do lokalnych sklepów charytatywnych, do ciuchlandów, które mają sekcję z artykułami domowymi, warto dołączać do lokalnych grup oddażowych w swoich miejscowościach (zwłaszcza do lokalnej grupy Uwaga Śmieciarka Jedzie). Jak zacząć? Najlepiej od najprostszych rozwiązań – od przejrzenia zawartości strychów mam, babć i cioć, bo to tam często kryją się skarby. A i wici rozpuszczone po rodzinie i znajomych mogą zaowocować kolejnymi odkryciami.

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Co mają we wnętrzu? Ich kolekcja zawiera wiele perełek, m.in. fotele – prod. Interier Praha, z Czechosłowacji, Kanapę z zestawu „Atlantis” z Jugosławii. Znajdziemy też stolik typ T-46, (Obornickie Fabryki Mebli), a także komodę i witrynkę (prod. Jitona Sobeslav, proj. Hubert Nepozitek i Bohumil Landsman, Czechosłowacja).
Ceramika w ich domu to głównie Mirostowice oraz Tułowice. Obrazki na ścianach, ramki, wawelskie głowy, tułowicki wazon, jak i stolik – wszystko znaleźlione zostało na śmietniku.

Jakie mają plany? – Polujemy w dalszym ciągu na brakujące kolory kubków z Pruszkowa. Kiedyś wydawało mi się, że jest ich tylko sześć, dzisiaj już wiem, że jest ich kilkanaście – mówi Ula – Marzy nam się też wazon „Asteroid” projektu pana Jana Sylwestra Drosta dla Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Ale są to już tylko marzenia i zachcianki, bo wszystko, co potrzebne do życia, już mamy. W kształcie i kolorze takim, jaki chcieliśmy, zatem przesadą byłoby oczekiwać od życia jeszcze więcej!

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.I: Dom jak skansen i kubki z Pruszkowa

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe _Parametry

Cykl: Miłośnicy vintage

Czytaj więcej

ludzie

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz. IV
Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz. IV: Najważniejsza jest ciekawa opowieść

Przemysław Piotr Kłosowicz żyje z pisania, stąd jego zamiłowanie do ciekawych historii. A te można odnaleźć w meblach i  akcesoriach, które niejedno już przeżyły. Lub stworzyć je od nowa, we własnej wyobraźni. Zobaczmy, jak się mają przedmioty, które stały się bohaterami niejednej opowieści Przemka.

ludzie

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.III
Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.III: Misja ratunkowa dla mebli retro

Kasia Szyszko długo przekonywała się do stylistyki lat 60. i 70., którą znała z rodzinnego domu i do której nie chciała wracać. Aż tu nagle pojawiła się w jej życiu muszelka – krzesło, które skradło jej serce i odczarowało PRL w jej głowie.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Jak w haussmanowskiej kamienicy: 160-metrowe eklektyczne wnętrze we Wrocławiu

Przenosimy się dziś do Wrocławia, do wyjątkowego domu projektu architekt wnętrz Agnieszki Balickiej, właścicielki pracowni Balicka Design. Ton nadają tu pełne swobody dodatki w stylu boho oraz rysunek marmuru, idealnie odwzorowany na spiekach kwarcowych marki Laminam.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Basen, dziedziniec i znane marki: tak urządzono 400-metrowy dom w Poznaniu

Na poznańskim Fabianowie dom z dziedzińcami powstał na gęsto zabudowanych przedmieściach. Stosunkowo małą działka została w pełni wykorzystana pod względem parametrów urbanistycznych. Zobaczcie pięknie urządzony dom, mający 400 metrów kwadratowych!

mieszkania

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Eklektyczny miks form i kolorów. Tak mieszka Patryk Hardziej i Ada Zielińska.
Eklektyczny miks form i kolorów. Tak mieszkają Patryk Hardziej i Ada Zielińska

Prawie 150-metrowe mieszkanie znajduje się w zabytkowej gdańskiej kamienicy z początku XX w. Budynek został wybudowany w stylu neogotyckim. To właśnie tu mieszkają i pracują Patryk Hardziej i Ada Zielińska, duet jednych z najbardziej rozpoznawalnych ilustratorów w kraju.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Minimalistyczne mieszkanie z efektem kina
Minimalistyczne mieszkanie z efektem kina

W tym nowoczesnym, minimalistycznym mieszkaniu pomysłowe rozwiązania aranżacyjne dodają wnętrzom przytulności, gwarantując odpoczynek i relaks. 45-metrowe mieszkanie projektu Łukasza Magonia i Jakuba Lutaka z biura architektonicznego Pracownia14.

Aktualności

„Sweet 90” - w hołdzie dla Solpolu
„Sweet 90” – w hołdzie dla Solpolu

Lata 90. przyniosły Polakom powiew wielkich zmian, nadziei, wolności i odreagowania siermiężnego PRL-u. Zmiany te objawiały się we wszystkich dziedzinach życia, ale najbardziej spektakularnie w sztuce, szczególnie w sztukach projektowych. Projektanci z hanczar studio postanowili uczcić zdobycie przez zaprojektowane przez nich krzesło Honza marki ‘Take Me HOME’ tytułu MustHave 2022. Stworzyli specjalną wersji mebla, odwołującą się do estetyki tamtej dekady i jej słynnego reprezentanta…

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Wazon, proj. Zbigniew Horbowy
Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.II: Dama ze szklaną kurą

Dziewczyna ze szklaną kurą… i nie tylko. Zbiera stare szkło z czasów PRL-u i świetności zakładów takich jak Ząbkowice czy Ćmielów. Po znaleziska jest w stanie jechać na drugi koniec Polski. Oto II część cyklu Miłośnicy vintage, gromadziciele historii.

wnętrza mieszkalne

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Wnętrze pełne dobrego designu i ponadczasowych rozwiązań
Japońska architektura wnętrz na polskim gruncie: wyrafinowany design mieszkania w stolicy

W tej 58-metrowej przestrzeni każde pomieszczenie zostało zaprojektowane z dbałością o najmniejszy szczegół. Architekt Magdalena Daszkiewicz z pracowni PRZESTRZENIE zaprojektowała funkcjonalne oraz komfortowe mieszkanie, a wszystko to uzupełniają wyjątkowe materiały i ponadczasowy design.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Postaw na prostotę! Jak zaaranżować mieszkanie w duchu minimalizmu?
Postaw na prostotę! Jak zaaranżować mieszkanie w duchu minimalizmu? Radzi Jakub Szeląg z pracowni Decoroom

Niektórzy twierdzą, że minimalizm wyszedł z mody, inni – że wnętrza utrzymane w duchu minimalizmu są w najlepszym wypadku nudne, a w najgorszym – zimne i nieprzyjazne. Tymczasem dobrze przemyślany projekt pozwala doskonale uwydatnić piękno mebli i innych elementów aranżacyjnych.