Wystarczy wyjechać z największych aglomeracji Zagłębia, by dać odpocząć oczom i umysłowi. W Brzezinach koło Żarnowca powstał wakacyjny dom autorstwa Studia Decor, którego nadmorski klimat sprawia, że we wnętrzu chce się przebywać przez cały rok, a nie tylko okazjonalnie latem. Partnerem realizacji jest ogólnopolska sieć salonów z wyposażeniem wnętrza Dekorian Home.
Relaks na Śląsku?
Brzeziny to wieś położona wśród lasów nad Pilicą, która do niedawna miała charakter typowo rolniczy. Dziś coraz więcej osób docenia jej położenie w trójkącie Częstochowa-Kielce-Dąbrowa Górnicza i stawia tu domy wakacyjne. Projektantce Beacie Stankowskiej-Hadi ze Studio Decor udało się w jednym z nich stworzyć klimat jak z nadmorskiej willi z motywem przewodnim z palety niebieskości. Morski kolor został połączony tu z bielą, a żeby urozmaicić wnętrze, dodano naturalne akcenty w postaci przepięknej tapety w plamy ochry oraz ciemną drewnianą podłogę.
Subtelna gra światłem
Reszta to gra światłem, szczególnie istotna właśnie w domu, który ma służyć wypoczynkowi. Projekt udowadnia, że klimatyczne światło nie musi wiązać się z ciężkimi lampami, które łatwo strącić i zajmują dużo miejsca. W sypialni rolę głównego źródła światła pełnią zaskakująco kompaktowe reflektorki Kaspa Barlo zamocowane tuż pod sufitem. Wygodne czytanie po obu stronach łóżka umożliwiają drobne kinkiety Kaspa Pirius (dostępne w salonach Dekorian Home). Dyskretne lampki pozwalają wybrzmieć morskiej oprawie łóżka, okien i bardzo oryginalnej tapecie ściennej.
Tapeta, która odmienia całe wnętrze
Zebra czy pejzaż? A może czysta abstrakcja? To pytanie zadaje sobie każdy, kto wkracza do sypialni w domu wakacyjnym zaprojektowanym przez Studio Decor. Projektantka świadomie wybrała nieoczywistą, winylową tapetę, która nadaje charakter całemu wnętrzu. – Jestem miłośniczką tapet, a ten projekt pozwolił mi na zastosowanie ich nawet w łazience. Sprawdzają się one szczególnie przy projektach właśnie w stylu klasycznym. Nadają ścianom przyjemną, elegancką fakturę. Mogą też nieoczekiwanie wprowadzić kolor – dzieli się radą Beata Stankowska-Hadi.
Kuchnia, która ewoluuje z roku na rok
Kolorystyka sypialni zostaje kontynuowana w kuchni. Tu głównym elementem wyposażenia są jasne szafki w tradycyjnym stylu. Uzupełniają je na ścianach płytki w odcieniu kości słoniowej oraz farba od kanadyjskiej marki Para Paints dostępnej w Dekorian Home. Na jasnym tle udało się umieścić nowoczesne sprzęty w taki sposób, by nie zwracały na siebie uwagi. Kolor wprowadzono za to na roletach, co daje nieograniczone możliwości rearanżacji na przyszłość – wystarczy je wymienić wraz ze zmianą koncepcji. W końcu na Śląsku walory praktyczne od zawsze mają znaczenie.
Dom za miastem? Kominek, miękkie dywany, drewno
Pierwsze skojarzenie jakie przywodzi nam na myśl dom za miastem to kominek, drewniana podłoga i miękkie dywany oraz wygodna kanapa. Wszystkie te elementy odnajdziemy w centralnym miejscu domu – salonie. Tak przytulnie zaaranżowane pomieszczenie zachęca do odwiedzin również zimą. Lekkości w otoczeniu mięsistych tkanin nadaje ażurowa lampa, która zawisła w centralnym punkcie pokoju.
Całkowity minimalizm panuje za to w łazience. Szklane tafle, biel i czarne dekory są praktyczne i zagrają wśród dowolnych dodatków. Oryginalnym elementem jest butelkowozielony klosz, dodający klimatu wieczorami. Rzadko spotykane jest zestawienie spieków kwarcowych i tapety na ścianach w tym pomieszczeniu. Tapeta w łazience – to się sprawdza, pod warunkiem, że jest wodoodporna i wysokiej jakości. – Pod jedną z dwuipółmetrowych płyt na ścianach ukrywa się wysoki front szafki na kosmetyki. Dodatkowo taśma LED w kabinie daje wiele możliwości zabawy ze światłem. – zwraca uwagę autorka projektu. Piękny blat z zielonkawymi żyłkami pasuje do frontów szafki pod umywalkę i powtarza barwę złoto-zielonego klosza. Udało się też znaleźć rolety z identycznym, jak na podłodze, motywem dekoracyjnym, co dodatkowo wprowadza do projektu harmonię.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Studio Dekor, Dekorian Home