Duże otwarte przestrzenie, ogromne okna i wysoko zawieszone sufity, a to wszystko doprawione postindustrialnym klimatem. Zaprojektowanie funkcjonalnego i przytulnego mieszkania w takim wnętrzu, a zarazem zachowanie jego charakteru to nie lada wyzwanie.
Doceń postindustrialne elementy: belki, kable, surową fakturę ścian, ale nie bój się wyrazistych akcentów
– Czy zauważyłeś, że w tych fikuśnych domach zaprojektowanych przez projektantów wszystko jest tak czyste i proste? Ośmielają się oni używać tylko bieli, czerni i szarości. Nawet nie ryzykują zawieszania obrazów na ścianach, a jeśli już – są to małe abstrakcje. Nie musimy redukować naszego otoczenia do czegoś tak nudnego, skoro mamy tyle ekscytujących możliwości – zauważył Finn Juhl, jeden z najbardziej znanych duńskich architektów i autor ponadczasowych projektów (tutaj możesz przeczytać o jego fotelach, które jako designerskie dodatki świetnie sprawdzą się w stylu loftowym)
Doceń postindustrialne elementy: belki, kable, surową fakturę ścian, ale nie bój się wyrazistych akcentów [– podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu loft] – duże jasne powierzchnie ścian aż proszą się o kolekcję obrazów, plakatów czy fotografii.
Beton i cegła świetnie współgrają z drewnem, a każdy designerski dodatek ma szansę zaistnieć w loftowej przestrzeni. Zasłony i dywany ocieplą wnętrza, które z powodu pokaźnych rozmiarów dość ciężko jest ogrzać, a dodatkowo zredukują echo.
Zaaranżowanie przestrzeni w lofcie w taki sposób, aby zapewnić wystarczająco dużo schowków i szafek nie jest łatwym zadaniem, bo brak ścian działowych to brak zakamarków, w które można wmontować szafki czy regały.
A skoro już mowa o antresolach – kto z nas o niej nie marzył? W wysokie pomieszczenia loftów często można wkomponować antresole, które urozmaicą wnętrze i dadzą nam więcej przestrzeni. W dodatku pomieszczenia na antresoli zazwyczaj nie są tak wysokie jak reszta mieszkania, więc jeśli marzy nam się przytulna sypialnia w lofcie, to antresola jest świetnym rozwiązaniem.
Zdjęcia loftów wywołują w Tobie zachwyt i tęsknotę, ale sądzisz, że nie masz wystarczająco dużo przestrzeni? Styl loftowy, a właściwie pewne jego elementy mogą się sprawdzić w mieszkaniu w kamienicy, a nawet w bloku. W końcu Michałowi i Marcie Racom z Raca Architekci udało się stworzyć spójne mieszkanie w stylu loftowym na 41 m2!
Fot. i oprac. na podst.:
Finn Juhl, Sotheby’s International Realty, Studio A&W, Tomasz Jasiński, mode:lina, OFD architects, Alicja Szmal, Raca Architekci, Curbed SF, Home DSGN