Spokoju i ukojenia szukamy na łonie natury, ale możemy je znaleźć również we własnym domu. Pierwszym miejscem, które ma zapewnić nam komfort, jest oczywiście sypialnia, bo to w niej spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby i to w niej regenerujemy się podczas snu. Aby ta regeneracja była jednak w pełni efektywna, musimy zadbać o właściwą aranżację sypialni. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.
Aranżacja sypialni – wnętrze i inspiracja naturą
Szukając pomysłów na urządzenie wnętrza sypialni, kierujmy się przede wszystkim jej funkcją – a więc pamiętajmy o zapewnieniu maksymalnego wyciszenia i zdrowego snu. Zainwestujmy w dobrej jakości rolety, na przykład w pełni zaciemniające, jeżeli ekspozycja sypialni na wschód powoduje, że już bladym świtem budzą nas ostre promienie słońca. Świetne będą też żaluzje drewniane, np. z bambusa. Zadbajmy o stonowane, nastrojowe oświetlenie i – co najważniejsze w przypadku przestrzeni do spania – o wygodne łóżko. To niech będzie wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna. Drewno we wnętrzu to pierwszy krok, który przybliża nas do natury i zwiększa poczucie komfortu. Dobry pomysł to użycie go też na podłodze.
W stronę zdrowia, czyli właściwe ustawienie łóżka
Feng-shui to starożytna chińska praktyka, według której aranżacja przestrzeni powinna być zgodna z prawami natury. Aby było to możliwe, we wnętrzach powinna zostać zapewniona równowaga wszystkich 5 żywiołów: ognia, wody, ziemi, metalu i drzewa. Meble i dodatki powinny być tak ustawione, żeby usprawnić przepływ życiodajnej energii chi. Łóżko w sypialni powinno przylegać do ściany swoim przodem, czyli zagłówkiem, i powinniśmy mieć z niego widok na resztę pomieszczenia, aby czuć się bezpiecznie. Niewskazane jest ustawianie go na wprost drzwi i w pobliżu okna. Warto zadbać także o to, by jego rama była drewniana, a nie metalowa, oraz aby reszta mebli w sypialni była zamknięta. Według feng-shui należy absolutnie pozbyć się z sypialni wszelkich urządzeń elektronicznych.
Pościel i tekstylia w sypialni – tylko naturalne tkaniny
Do produkcji pościeli wysokiej jakości wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały, takie jak bawełna organiczna czy len. Taka pościel jest bezpieczna dla alergików i czyni sypialnię komfortowym miejscem do snu. Nie można oczywiście zapomnieć o jedwabiu, dzięki któremu pościel jest luksusowa i bardzo delikatna w dotyku.
Inne tekstylia, takie jak narzuta na łóżko, ozdobne poduszki czy dywany też powinny być wykonane z naturalnej tkaniny, jeżeli zależy nam, by sypialnia wpisywała się w organiczny trend. Bawełna lub len doskonale sprawdzą się również jako materiał na zasłony. Naturalna tkanina pięknie będzie się prezentowała także na ścianie, szczególnie w sypialni w stylu boho. Mogą się na niej pojawić delikatne wzory lub coś bardziej wyrazistego, np. mandale.
Naturalny materac – najlepszy materiał na wypełnienie
Materac stanowi najważniejszy element w każdej sypialni i zazwyczaj wybieramy ten idealny o wiele dłużej niż wszystkie dodatki. Jeżeli chcemy, aby materac dobrze amortyzował nasze ciało i dopasowywał się do jego krzywizn oraz chronił przed zapadaniem się, wcale nie musimy wybierać tworzyw sztucznych, które mają takie właściwości, ale przy okazji nie są dobre dla zdrowia. Naturalne wypełnienie materaca z bawełny organicznej doskonale podpiera kręgosłup i pozwala na dobry, zdrowy sen bez obaw o szkodliwy wpływ substancji chemicznych używanych do produkcji materaców syntetycznych. Naturalne materace z bawełny organicznej i lnu produkuje się przy użyciu oleju rycynowego i sojowego, które mają właściwości przeciwzapalne i pomagają się zrelaksować, a także zachować odpowiednie właściwości piance, z której wykonano materac. Aby wyposażyć swoją sypialnię w naturalny materac, warto najpierw zajrzeć na stronę www, która wskaże, w którym sklepie możesz sam przetestować dany model i sprawdzić, jaki rodzaj będzie dla ciebie najwygodniejszy (materac w Siemianowicach Śląskich np. od Hilding Anders). Z materaców piankowych mamy bowiem do wyboru piankę wysokoelastyczną Naturalis, piankę wysokoelastyczną HR BIO i piankę termoelastyczną Visco Bio, ale oprócz wariantu z pianką, naturalne materace mogą być też hybrydowe, gdy zostaną wyposażone w sprężyny.
Zdrowy sen – organiczna sypialnia pełna inspiracji
W sypialni należy też zadbać o to, by dobrze nam się oddychało. Nie za wysoka temperatura powietrza i dobra wentylacja to jedno, ale przydadzą się również rośliny, które oczyszczają powietrze. Aranżacja organicznej sypialni wręcz domaga się dużej ilości zieleni – i tej miłej dla oka, kojącej zmysły, i tej, która czyni powietrze zdrowszym i lepiej nawilżonym. A jeżeli mowa o roślinach, trzeba wspomnieć o dekoracji wnętrza i zadbać również o dobry design – na rynku znajdziemy wazony i donice, np. w stylu japandi czy wabi-sabi, które doskonale wpisują się w ideę organicznych wnętrz, sprawiając, że nawet te minimalistyczne i nieco chłodne nabiorą przytulności. Ważne, by we wnętrzu panowała harmonia. Pamiętaj, że cała uwaga powinna skupiać się na łóżku, w którym królują miłe w dotyku tkaniny, które otulą poduszki i materace. Sprawdź koniecznie pościel – w tej wykonanej z naturalnych materiałów komfort snu jest zdecydowanie wyższy: pomyśl o materiałach takich jak bawełna organiczna, czy jedwab. Pamiętaj jednak, by całość prezentowała się spokojnie i harmonijnie. Innymi słowy, przestrzeń wokół łóżka ma być naturalnym tłem do odpoczynku – nic zatem dziwnego, że będziemy chcieli korzystać z sypialni także w dzień. Warto uwierzyć w naturę, która podsuwa najlepsze rozwiązania, i przy okazji trochę jej pomóc – wybierając produkty, które powstały z wykorzystaniem naturalnych surowców, pozyskiwanych w sposób zrównoważony.
Fot.: Pexels; oprac. na podst.:
mat. prasowe [permalink href="https://www.sennamaterace.pl" target="_blank" rel="follow"]sennamaterace.pl[/permalink]