Osadzone w rzeczywistości. Meble biurowe, które mają realny wpływ na pracę
Aby stworzyć optymalne warunki do pracy, trzeba zadbać o detale. Oczywiście najważniejsze są meble – takie, które pracownik sam wyreguluje i które zapamiętają jego ustawienia. Przyjrzyjmy się bliżej wnętrzom, w których praca wre, i narzędziom, które czynią ją efektywną.
W nowoczesnym biurze strefy z wydzielonymi biurkami, które są przypisane do konkretnych pracowników, można zastąpić rozwiązaniem sprzyjającym dynamice pracy – czyli systemem typu hot desk. Tu biurko będzie tylko narzędziem, które przechodzi z rąk do rąk. Mimo że pracownik się do niego nie przywiązuje, dobrze, by ono go „zapamiętało”. Gdy wybierzemy biurko z elektryczną regulacją wysokości, takie jak MDD Drive, możemy skorzystać z ustawienia manualnego lub właśnie elektrycznego, za pomocą panelu sterowania, wyposażonego w pamięć. Umożliwi to zdefiniowanie własnych parametrów i szybki powrót do nich, gdy inny pracownik ustawi biurko zgodnie ze swoimi preferencjami. MDD Drive czy MDD Ogi umożliwiają pracę również w pozycji stojącej, podobnie jak np. biurko Polaris marki Kinnarps albo Stand Up od Mikomax.

Drive, MDD

Ogi, MDD

Polaris, Kinnarps

Biurka Stand Up R, Mikomax Smart Office
Pojedynczo i w tandemie
Nowoczesne regulowane biurka występują w wersji jedno- lub dwustanowiskowej. Praca w tandemie nie oznacza jednak wcale mniejszego komfortu ani konieczności pójścia na kompromis w kwestii ustawień blatu. Blaty są sterowane niezależnie, dlatego podwójne biurko typu sit and stand może być jednocześnie sit i stand, a nie raz wysokie, raz niskie. Spójrzmy, jak to wygląda.

Drive, MDD
Pracownicy będą się czuć komfortowo dzięki niskiej ściance akustycznej, która ich dzieli – można się za nią schować, ale w razie potrzeby nie przeszkadza w wymianie zdań.

Balance, Mikomax Smart Office
Ergonomia, na którą masz wpływ
Mimo zachęt fizjoterapeutów, by jak najczęściej wybierać do pracy pozycję stojącą, pracownicy nadal wiele czasu spędzają, siedząc przed monitorami, dlatego ich krzesła nie mogą być przypadkowe. Ergonomiczne rozwiązanie z możliwością regulacji w kilku miejscach proponuje np. MDD. Krzesło obrotowe Sava ma regulowane podłokietniki, ale także inne mechanizmy, które pozwolą dopasować je do potrzeb każdego, kto będzie z niego korzystał. Wspomniane podłokietniki reguluje się w trzech wymiarach, regulacji podlegają także położenie siedziska oraz wysokość podparcia odcinka lędźwiowego. Oparcie krzesła i zagłówek wykonane są z siatki Runner, która zwiększa komfort użytkowania dzięki swojej elastyczności.

Sava, MDD

Biuro z krzesłami Sava, MDD
Aktywne siedzenie
Obok foteli obrotowych w nowoczesnej przestrzeni biurowej znajdzie się też miejsce dla krzeseł. I to wcale nie tych, na których grzecznie czekają klienci w poczekalni. Nazwa kolekcji New school MDD przywodzi co prawda na myśl szkolną prostotę i sztywność, jednak w nowym wydaniu, jakie proponują projektanci Form Us With Love. Krzesła New School są zatem klasyczne, ale dostępne w wielu wariantach i kolorach, nieco podrasowane i wygodniejsze niż ich pierwowzór. Z kółkami i bez, z podłokietnikami i zagłówkami, występują w wielu wersjach kolorystycznych. Pozwalają na zaaranżowanie urozmaiconej przestrzeni, np. do pracy zespołowej.

Kolekcja New School, Form Us With Love dla MDD
Biura oparte na aktywności i wszelkie pomieszczenia, w których siada się na chwilę (np. kuchnia biurowa czy stół konferencyjny do szybkich narad), pokochają też różnego rodzaju stołki, np. te wysokie, czyli hokery. Stołki barowe świetnie sprawdzą się także w kawiarniach coworkingowych.

Stołek Core, Skandiform dla Kinnarps

Kinnarps dla KMD Poland

Krzesła New School, Form Us With Love dla MDD w The Nest

MDD Work Together w Bydgoszczy, krzesła New School, MDD
Współczesne meble biurowe muszą łatwo dostosowywać się do użytkowników o różnych potrzebach, a przy tym bez problemu dawać się łączyć w pary, a nawet większe układy
Kreowanie przestrzeni biurowej bywa bardziej wymagające niż w przypadku wnętrz prywatnych domów. Projektanci muszą przewidzieć, do czego pracownik będzie wykorzystywał mebel, poznać dokładnie specyfikę działania danej organizacji oraz styl pracy, a nawet sposób bycia jej pracowników. Współczesne meble biurowe muszą łatwo dostosowywać się do użytkowników o różnych potrzebach, a przy tym bez problemu dawać się łączyć w pary, a nawet większe układy, co widzimy w nowoczesnych realizacjach MDD, Kinnarps czy Mikomax. Wizja projektanta mebli i przestrzeni biurowych ma zatem realny wpływ na funkcjonowanie całej firmy i nie może być tylko odrealnionym, utopijnym projektem. Ma być realistyczna, osadzona w rzeczywistości i ma tę rzeczywistość ulepszać.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe MDD, Kinnarps, Mikomax Smart Office
Inne ciekawe eventy

Wystawa w Zamku Cieszyn

Wystawa Mies van der Rohe Awards 2024

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Gdańsk
