To nieprawda, że ceramika nie jest elastyczna. Rozciąga się świetnie – od salonu, schodząc po ścianie, do kuchni i łazienki. Lubi drobiazgi i działania zakrojone na szeroką skalę…
Szeroka skala to inaczej wielka powierzchnia. Płyty gresowe za nią przepadają, bo wolą się integrować z otoczeniem, a nie tylko zamykać w łazience. Chyba że ta jest duża i chce być stylowa – wtedy pomogą jej zachować elegancki styl z liczbą fug ograniczoną do minimum. Takie są piaskowe i stonowane płytki ceramiczne łazienkowe z kolekcji Masa od Monolith Tubądzin i inne płyty od Monolith – wariacje na temat betonu i kamienia. Takie są duże podłużne płytki ceramiczne z Opoczna, które proponuje nam zestawienie różnokolorowych kamiennych deseni z motywami florystycznymi. Łączy je wielkoformatowość i inspiracja naturalnymi materiałami. Mamy tu piaskowiec…
…i marmur kanaryjski, który – w połączeniu z wanną wolno stojącą – pozwala stworzyć nie łazienkę, a salon kąpielowy:
Mamy też inspirację cementem (o płytkach z betonu architektonicznego pisaliśmy tu), który stanowi bezpieczne tło dla zdobień…
również tych mocnych:
Oraz bardzo wyrafinowane kamienne propozycje:
Łazienkowe inspiracje, czyli płytki niepokorne
Są wśród płytek ceramicznych te, które lubią się wymykać schematom. Przyjętym dla nich kształtom. Płaszczyznom. Które mają więcej kątów niż ich prostokątne i kwadratowe koleżanki. Mowa o heksagonach. Kolekcję Paris Madeleine zaprojektował dla Tubądzina Maciej Zień. Sześciokątny kształt aż się prosi, żeby wykorzystać go z lekką przekorą. Na przykład pozwolić spłynąć ze ściany prosto na „drewnianą”, a tak naprawdę ceramiczną podłogę marki Korzilliius.
Można go też potraktować nieco delikatniej i uzupełnić nim spokojną aranżację łazienki w beżach:
Trójwymiarowość i wyraźna struktura
Nawet stonowane wnętrza w tym roku będą wyraźniejsze – a raczej uwypuklone, bo nowy trend pozwala płytkom na skok w trzeci wymiar (zobacz płytki 3D, o których pisaliśmy tu). Mamy więc rzeźbienia, wyraźne wypukłości, sploty nawiązujące do tkanin i wiele innych zabaw strukturą. Na te zabawy pozwolił sobie np. Paradyż:
W kolekcjach Daikiri, Tenone i Tel Awiw znajdziemy trójwymiar, delikatność, drewniane akcenty i klimat śródziemnomorski (więcej strukturalnych płytek z Paradyża zobaczycie tu).
Ceramiczny splendor
Kolejny trend to bezkompromisowe rozwiązania „na bogato”. Płytki ceramiczne do łazienki proponowane przez Dunin ociekają przepychem, a jednak zaprojektowano je z zębem. Oczywiście złotym.
Biel i spółka
Biel w łazience zawsze się broni. I ta gładka, nieskazitelna, i ta z odciśniętą jakąś historią…
…potraktowana klasycznie okraszona czernią…
…ta z miękkim akcentem…
…i ta, o którą aż chce się oprzeć…
Mamy też połączenia bieli i czerni. Ten duet, od lat znany z modowych wybiegów, salonów i łazienek, ciągle potrafi zaskoczyć:
A Wy lubicie być zaskakiwani w łazience? Czy raczej stawiacie na nieprzyciągające wzroku rozwiązania?
Fot. i oprac. na podstawie mat. pras.: Tubądzin, Opoczno, Dunin