Spójne, eleganckie i przestronne. Kiedyś tylko salony kąpielowe, dziś mamy też salony kuchenne. Co proponują producenci nowoczesnych mebli i sprzętów kuchennych?
Skończyły się czasy, kiedy każdy element w kuchni był z innej bajki. Dzisiejsza bajka kuchenna ma spokojny klimat i nie jest przegadana. No, chyba że w ekstrawaganckim eklektycznym wydaniu, na jakie jednak niewielu się decyduje w obawie przed kiczem. Współczesne rozwiązania kuchenne korzystają z nowych technologii, takich jak te zastosowane w pochłaniaczu zapachów firmy Novy, który bezszelestnie wysuwa się z blatu, ale to nie znaczy, że całą produkcję oddajemy maszynom. Luksus wymaga misternej pracy, a do tej stworzone są ludzkie dłonie.
Luksusowe wykończenie mebli kuchennych
Za luksusowe uznamy zatem ręcznie wykańczane meble. Nawet jeżeli główny szlif pochodzi spod maszyny, końcowy efekt jest pozbawiony wad dzięki precyzyjnemu szlifowaniu papierem ściernym. Tak właśnie wykańcza się zagięty frezowany front modelu Z4 firmy Zajc – producenta, który swoje meble kuchenne pokazuje w showroomach w Poznaniu i Warszawie, a sprzedaje w Szwecji, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Z taką samą precyzją szlifowane są metalowe elementy organizerów z drewna dębowego, produkowanych na specjalne zamówienie. Drewno w kuchni to stały element kolekcji Zajc, czasem nawet bardziej wyeksponowany, tak jak w przypadku połączonego z nią stołu ze szczotkowanego dębu. Połączenie stołu i blatu w kuchni to kolejny znak naszych czasów.
Profesjonalna kuchnia w dobrym stylu
Na specjalne zamówienie meble kuchenne robi też słynna francuska firma Lacanche. Oczywiście wszystkie elementy montuje się tu ręcznie. Głównymi klientami przedsiębiorstwa wyróżnionego przez Francuskie Ministerstwo Gospodarki, Finansów i Przemysłu znakiem „Przedsiębiorstwo Żywego Dziedzictwa” są profesjonalni kucharze i restauracje. W Lacanche stal, stal nierdzewna, żeliwo i kolorowa emalia idą w parze z tradycyjną stylistyką – nawet linia Modern czerpie z klasyki. Kuchenki są większe, np. sześciopalnikowe, i wyposażone w przydatne dodatkowe urządzenia, jak pionowy piekarnik do podgrzewania w niskich temperaturach lub przechowywania talerzy, by można je było podawać ciepłe, czy szafa termiczna, frytownica i multicooker.
Dyskretna technologia w kuchni
Comitor proponuje nam wspomniany mały i niepozorny pochłaniacz Novy, który chowa się w blacie i wysuwa, by dyskretnie niwelować kuchenne zapachy. Nowoczesną płytę grzewczą Panorama z ośmiokątnymi polami grzewczymi (można je połączyć w dużą strefę podgrzewania) uzupełnia wieża wentylacyjna z regulowaną wysokością okapu, która nie wymaga ściany ani sufitu do instalacji. Wszystkie sprzęty są dyskretne, czyli nie tylko wyglądają stylowo, ale i pracują cicho. Tak jak otwierane elektronicznie szafki Z5 od Zajca, którym wystarczy delikatne dotknięcie frontu.
Ergonomia de luxe mebli kuchennych
Ergonomia kuchni to nie samo ustawienie sprzętów. Przemyślane i ekskluzywne w swej prostocie modele marki Verle Küchen wzbogacono o dolne szafki nietypowej wysokości – obok standardowych mierzących 720 mm znajdziemy te sięgające 792 mm. To zróżnicowanie daje większe możliwości aranżacyjne. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz wyżsi, więc standardy obowiązujące w czasach naszych rodziców nie sprzyjają pokoleniu naszych dzieci. Kuchnie Verle są wygodne dla całej rodziny, a nowe grubsze blaty czynią z nich eleganckie meble kuchenne – dzięki doskonałemu licowaniu urządzeń typu płyta grzewcza czy zlewozmywak z powierzchnią blatu. Przeczytaj więcej o blatach kuchennych w innym naszym wpisie
Fot. i oprac. na podstawie:
Materiały prasowe Zajc, Verle Küchen, Comitor, Lacanche