Wtajemniczenie wyższego stopnia: schody z kamienia, marmuru, granitu i nie tylko
Choć kamień bywa obciążeniem, również dla naszego portfela, wybór tego materiału z pewnością okaże się długoterminowo opłacalną inwestycją. Podpowiadamy, na jaki rodzaj postawić i jak unikać ryzyka.
Spinają ze sobą strefę prywatną z publiczną i stanowią główną wertykalną oś domu. Schody powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne, ale ich rola w kształtowaniu charakteru wnętrza jest nie do przecenienia. Mimo że kamień wydaje się być tworzywem przytłaczającym i trochę opornym, w istocie może posłużyć do wykonania bardzo różnorodnych form: od klasycznych schodów w stylu pałacowym wykończonych wałkami i balustradą z tralkami aż po minimalistyczne, uproszczone geometryczne formy. Do wyboru mamy wiele opcji: schody z granitu, marmuru, a nawet… schody szklane!
Dzięki nowoczesnym technikom cięcia możliwe jest wykonanie cienkich stopni, które umieszczone na metalowej konstrukcji nie będą robić wrażenia ciężkich. Intrygujące efekty wizualne da połączenie kamienia z drewnem, szkłem czy stalą. Do wyboru mamy szereg wykończeń, które mogą całkowicie odmienić oblicze schodów kamiennych, np. szczotkowanie, które nada im chropowatą fakturę lub groszkowanie, czyniące je matowymi i porowatymi.
Zalety i wady kamiennych schodów
Schody z kamienia są właściwie niezniszczalne i przetrwają stulecia, o czym możemy przekonać się, gdy podczas wakacyjnych podróży stąpamy po średniowiecznych kamiennych klatkach schodowych. Zmatowione czy porysowane stopnie z łatwością przywrócimy do stanu początkowego za pomocą delikatnego polerowania.
Ale warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty ich codziennego użytkowania. Mocno wypolerowane kamienne schody mogą okazać się bardzo śliskie, zatem warto zabezpieczyć je za pomocą pasków antypoślizgowych. Ponadto kamień nie magazynuje ciepła i zwykle pozostaje zimny, co może ucieszyć w upały, ale i przyprawić o dreszcze zimą.
Schody marmurowe: gładkość i błysk
Jeżeli marzymy o efekcie wysokiego połysku, schody z marmuru nas nie zawiodą – dają się naprawdę mocno wypolerować. Choć de facto chłodne, dzięki swej kolorystyce schody marmurowe wizualnie ocieplają wnętrze. Matowieją nieco łatwiej niż schody granitowe i mogą się przebarwiać. Niech zadrży nam ręka ze ściereczką z detergentem, gdyż marmury źle znoszą mocne środki czystości i wszelkie kwasy. Jednak dzięki swojej strukturze schody marmurowe nie zdradzają obecności plam i zabrudzeń i to z pewnością trzeba im zaliczyć jako duży plus.
Solidne i trwałe schody z granitu
Nad granitem możemy znęcać się bez wyrzutów sumienia, gdyż wyjątkowo trudno go uszkodzić i wprost proporcjonalnie łatwo utrzymać w czystości – wystarczy szmatka z wodą. Schody granitowe uwodzą bogatą kolorystyką: od ciemnych odcieni w gęste, drobne wzory po delikatne beżowe warianty. Chętniej niż marmurowe poddają się zaawansowanym formom wykończenia, jak płomieniowanie czy szczotkowanie. Poza tym spójrzcie – schody granitowe we wnętrzach potrafią zrobić naprawdę spore wrażenie.
W kontrze: schody szklane
Jeżeli kamień na schody to dla was zbyt ciężki kaliber, rozważcie coś równie wytrzymałego, ale o wiele lżejszego wizualnie – schody z hartowanego szkła. Wydają się dosłownie unosić w powietrzu i interesująco pracują ze światłem oraz otaczającymi je kolorami we wnętrzu. Oczywiście schody szklane zrobią najlepsze wrażenie tylko wtedy, gdy będą idealnie czyste, dlatego niekoniecznie sprawdzą się w domach, gdzie są dzieci, lub w miejscach użyteczności publicznej, gdzie będzie po nich chodziło wiele osób. Wszędzie indziej trzeba się przygotować na ich częste „pucowanie”. Ale z pewnością są warte wysiłku.
Schody szklane, schody marmurowe… Wybór jest duży (i solidny!). Jeśli jednak schody granitowe czy inne kamienne stopnie to dla Was zbyt ciężki temat, przeczytajcie nasz artykuł o schodach z drewna.
Zdjęcia:
homedsgn.com [zdj.: 1]
potierstone.be [zdj.: 2]
sarahakwisombe.com [zdj.: 4]
archdaily.com [zdj.: 6]
cdkstone.com.au [zdj.: 7]
inspirationde.com [zdj.: 8]
fernandamarques.com.br [zdj.: 9]