W porównaniu ze swymi kamiennymi czy betonowymi odpowiednikami reprezentują wagę piórkową. I to może okazać się ich największym atutem. Z łatwością wpasują się w ciasne czy nieustawne wnętrze, ale potrafią też zwrócić na siebie uwagę.
Schody modułowe czy zaprojektowane na miarę?
Jeżeli nasz dom jest na razie tylko śmiałą wizją nakreśloną na kartce papieru, to najlepszy moment, by od podstaw zaprojektować drewniane schody o oryginalnej formie. Możemy wówczas dokonać wyboru, czy będą proste, zabiegowe (z zakrętami) czy kręcone, a także określić dogodną dla nas szerokość i wysokość stopni (nie powinny być węższe niż 80 cm). Wówczas optymalnie wykorzystamy miejsce dostępnie w domu.
Bywa jednak, że stoimy przed faktem dokonanym i usiłujemy jak najlepiej wkomponować schody w przestrzenie istniejącego budynku. Szybkim i bezbolesnym rozwiązaniem jest zakup schodów modułowych na konstrukcji drewnianej, które składają się z gotowych elementów połączonych śrubami i można je łatwo dostosować do określonej wysokości stropu.
Schody dębowe, jesionowe, a może z drewna egzotycznego?
Stopnie solidnych schodów dębowych bez problemu zniosą codzienne wytrwałe dreptanie stóp, dzięki bardzo wysokiej twardości i odporności na ścieranie. W czołówce trwałych i popularnych schody z jesionu, który bez trudu dopasujemy do kolorystyki wnętrza, gdyż na polskim rynku znaleźć go można aż w 16 odcieniach. Na podium mieści się również buk – jasny i elegancki, ale za to wymagający regularnego lakierowania.
Ponadto bez trudu wykonamy schody z ciemniejącego z wiekiem orzecha włoskiego, szlachetnego klonu, miękkiej wiśni czy brzozy. A kto marzy o ekscentrycznej, ale wciąż naturalnej kolorystyce, może postawić na importowane z Ameryki Południowej egzotyczne gatunki – żółte lub czerwone.
Schody okrągłe lub proste czyli zabawa z formą
Imponująca wszechstronność drewna jako tworzywa pozwala na wykonanie z niego elementów prostych i wygiętych, masywnych i delikatnych, drobnych i bardzo dużych. Jeżeli borykamy się z brakiem przestrzeni lub światła, świetnym wyborem będą schody ażurowe, które nie mają podstopni i dzięki temu prezentują się bardzo lekko. Jednym z ich wariantów są jednobiegowe schody drabiniaste o bardzo delikatnej konstrukcji – zajmują one mało miejsca, więc sprawdzą się jako schody na poddasze lub antresolę.
Aby uzyskać efekt minimalistycznej, ale ocieplającej wnętrze formy możemy też uciec się do niewinnego optycznego oszustwa i ułożyć nowoczesne schody dywanowe, w których drewno połączone jest w sposób niewidoczny gołym okiem.
Na niewielkim metrażu bezkonkurencyjne okażą się schody kręcone ze stalowym lub aluminiowym słupem nośnym, które nie tylko stanowią wyrazisty element dekoracyjny, ale mogą mieć jedynie 2m średnicy.
Oryginalne pomysły na drewniane schody
Możliwości jest o wiele więcej niż tylko te, które znajdziemy w katalogach, a współpraca ze stolarzem pozwala na wykonanie skrojonych na miarę marzeń schodów z drewna w domu jednorodzinnym. Od spektakularnych giętych schodów w pałacowym stylu aż po minimalistyczne stopnie umocowane w ścianie, które sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu.
W otwartych przestrzeniach dobrym pomysłem jest oddzielenie schodów z drewna ażurowym bocznym ekranem lub wykorzystanie tego miejsca na regały.
Jeśli szukasz inspiracji na schody, ale z innych materiałów to przeczytaj nasz artykuł o schodach kamiennych.