Sielsko-anielsko, czyli kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim to namiastka południa Francji, jaką możemy podarować sobie w naszych domach. Jasna i naturalna, przywodzi na myśl przyjemne poranki w rodzinnym gronie. Zobaczcie, jak zaaranżować kuchnię rodem z okolic Marsylii.

Budzisz się rano, a Twoim oczom ukazuje się rozciągające się pole lawendy. W powietrzu unosi się przyjemny zapach wypiekanych croissantów. Schodzisz po schodach na dół, a przez kuchenne okno do środka dostaje się zapowiadające późniejszy skwar, ciepłe już powietrze. Tak mógłby wyglądać każdy poranek, gdyby przenieść się na południe Francji, do pięknej Prowansji, ubranej w lawendę i gałązki oliwek. A gdyby tak pozostać w naszej słowiańskiej ojczyźnie, ale podarować sobie nieco południowego ciepła i przytulności na co dzień? 

kremowa kuchnia w stylu prowansalskim z drewnianym blatem kuchenym

Meble kuchenne Malaga, Kampra

W kuchni prowansalskiej czas zdaje się stać w miejscu

Styl prowansalski w kuchni to sprawdzona alternatywa dla tych, których znudziły gładkie fronty na wysoki połysk i minimalistyczne, proste formy. Tutaj cały urok tkwi w powrocie do klasyki – w kuchni prowansalskiej czas zdaje się stać w miejscu. Jasna paleta kolorów i nieco romantyczna dekoracyjność budują wrażenie miejsca, w którym chcemy spędzać czas, zarówno na gotowaniu, jak i na kieliszku wina w gronie najbliższych.

biała duża kuchnia w stylu prowansalskim z białym frontami szafek i małą wyspą kuchenną z drewnianymi blatami

Meble kuchenne Bella, Gama Meble

Prowansja w kuchni nie tylko na talerzu

Kuchnia w stylu prowansalskim lubi ubierać się w biel, ciepłe szarości i beże. Uzupełnieniem często stają się silnie kojarzone z południem Francji dojrzałe fiolety i przygaszone zielenie. Szczególnie charakterystyczne dla prowansalskich kuchni są bielenia. Dotyczy to zarówno kuchennych frontów, jak i ścian. Pomalowane jakby od niechcenia, dają efekt przytulnego wnętrza sprzed lat. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie dekoracyjnych tynków czy glinek florenckich.

biała kuchnia w stylu prowansalskim z białym frontami niektórymi jak tło dla stołu drewnianym blatem

Biała kuchnia w stylu prowansalskim, Meble Wach

W kuchni prowansalskiej stawiamy na drewno. Im bardziej naturalne ono będzie, tym bardziej autentyczny efekt uzyskamy. Na podłodze połóżmy drewniane deski, jako blat kuchenny niech posłuży nam lite drewno o naturalnym wybarwieniu. Fronty, jeśli nie bielone, mogą być fornirowane. Ważne, aby zbudować efekt ciepłego i przytulnego wnętrza, a właśnie z tym drewno radzi sobie doskonale. Oprócz niego w kuchniach na południu Francji spotkać możemy także naturalny kamień oraz rudą terakotę. Położone na podłodze mają one chronić przed upałem.

Meble z dawnych lat

Meble w stylu prowansalskim kojarzą się przede wszystkim z klasycznym frezowaniem oraz ażurami. Szafki nierzadko wyposażone są w przeszklone fronty, zza których widzimy piękne elementy porcelanowej zastawy. W takiej aranżacji meble kuchenne zdają się nawiązywać nieco do stylu rustykalnego, jednak w zdecydowanie bardziej eleganckim wydaniu.

biała kuchnia z litego drewna od Boutique Pierrot w stylu prowansalskim

Kuchnia z litego drewna, Boutique Pierrot

Zabudowa kuchenna nigdy nie będzie stanowiła tutaj monolitycznej bryły. Wręcz przeciwnie – jest ona rozczłonkowana, każda szafka stanowi jakby oddzielny, dostawiony element. Fronty, oprócz klasycznego frezowania, zdobią także uchwyty. Mosiężna, kamienne, a może z kutego żelaza – w każdym wypadku stanowią kropkę nad i zabudowy w stylu prowansalskim. Tak zaaranżowana kuchnia wydaje się dekoracyjna, jednak nie przesadnie – ważne jest, aby utrzymać wnętrze w spokojnym i harmonijnym duchu.

biała kuchnia w stylu prowansalskim z płytkami w kształcie cegiełki z drewnianym blatem i czarnym wyciągiem oraz kuchnią

Kuchnia prowansalska, Meble Wach

biała kuchnia w stylu prowansalskim od Nobilia z szarym blatem obok dużego okna z widokiem na ogród

Kuchnia Chalet 881, Nobilia

Wisienka na torcie czyli ozdoby i dodatki

Ostateczne wrażenie każdej aranżacji budują rzecz jasna wprowadzone do wnętrza dodatki. Nie inaczej będzie w przypadku prowansalskiej kuchni – to właśnie te sielskie, romantyczne bibeloty i ozdoby sprawiają, że nasza kuchnia stanie się przytulna i ciepła. Motywy florystyczne, szczególnie kwiaty lawendy czy gałązki oliwek, są tutaj szczególnie mile widziane. Na parapecie pojawić się mogą postarzane doniczki, wypełnione pachnącymi ziołami, zaś w oknach niech zawisną wzorzyste zasłonki. Prowansja lubuje się w kracie i pasach – biel z beżem, szarością czy pastelowym fioletem to idealne połączenie dla kuchennych tekstyliów. Obowiązują tutaj bawełna i len o wyraźnym splocie, ale i żakard czy kreton.

kuchnia w stylu prowansalskim z białymi frontami ścianami z ceglanymi wstawkami z ciemnym drewnianym blatem z siedziskiem przy dużym oknie na końcu blatu kuchennego

Meble kuchenne Older, proj. Daria Jurczyk-Ziółkowska

Kuchnia prowansalska inaczej

Chociaż styl prowansalski silnie zaznacza swoją obecność we wnętrzu, nie znaczy to, że nie możemy się nim bawić i łączyć go z innymi estetykami. Wbrew pozorom południowa, sielska klasyka dobrze prezentuje się zarówno przetransponowana na nowoczesną modłę, jak i w wydaniu rustykalnym czy boho. W końcu o to chodzi w sztuce projektowania, aby silić się na nieoczywiste i kreatywne rozwiązania.

przestronna biała kuchnia w stylu prowansalskim z kremowymi szafkami z wyspą pod skosem pod drewnianymi starymi filarami na tle wejścia do salonu

Kuchnia Agnere, proj. Armando Ferriani

kuchnia w stylu prowansalskim z kamienną ścianą i z biało niebieskimi małymi płytkami nad drewnianym blatem z desek wykończoych

Kuchnia w stylu prowansalskim w połączeniu z boho, Urbana Interiors

Styl prowansalski nierzadko wiąże się także z kolekcją elementów wyposażenia w zupełnie różnych stylistykach. W takiej kuchni, oprócz wiekowych mebli o klasycznym frezowaniu i ażurach, znajdujemy także wyposażenie ogrodowe, a jeszcze dalej przysiąść możemy na starym fotelu w stylu Ludwika XVI.

nowoczesna biała kuchnia z fakturowanymi białymi płytkami nad drewnianym blatem kuchennym na tle siedziska pod dwoma wąskimi oknami

Połączenie stylu nowoczesnego z prowansalskim, proj. NA NO WO Architekci

duża kuchnia w stylu prowansalskim z kremowymi frontami szafek z wyspą z dwoma krzesłami przy drewnianym blacie ze srebrnymi dodatkami powieszonymi na ścianie

Kuchnia prowansalska z nowoczesnymi elementami, proj. Armando Ferriani

nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim z białym frontami z drewnianym blatem pod ścianą z płytkami w stylu drewna obok niebieskiej ściany z dużym oknem z widokiem na morze

Kuchnia Lora, Gama Meble

Jasno, ciepło i przytulnie – właśnie tak powinno być w kuchni rodem z południa Francji. Jak widać, wystarczy kilka stylistycznych tricków, aby tę stylistykę oddać w naszych wnętrzach. Poczujmy się, jakbyśmy wrócili wspomnieniami do dzieciństwa. Wyobraźmy sobie słońce, zapach świeżych ziół i lawendy, a niech w uszach dźwięczy nam muzyka cykad. Czyż wizja ta nie jest kusząca?

Fot.: Kama, Gama Meble, Meble Wach, Boutique Pierrot, Nobilia, Daria Jurczyk-Ziółkowska, Armando Ferriani, Urbana Interiors, NA NO WO Architekci

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

autor MAGAZIF Wiola Imiolczyk

Redaktor portalu Magazif.com. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Architektura Wnętrz oraz Historia Sztuki. Trwale związana z designem, przez lata projektowała produkty dekoracyjne, później zajęła się aranżacją showroomów marek. Bacznie śledzi trendy obowiązujące we wnętrzach i wzornictwie, odwiedzając regularnie najważniejsze wydarzenia branżowe, jak Salone del Mobile Milano czy Light+Building Grankfurt. Autorka tekstów inspiracyjnych i poradników na temat projektów wnętrz oraz wywiadów z kluczowymi postaciami ze świata architektury i pięknych produktów do wnętrz. Prywatnie miłośniczka zieleni i wspinania sportowego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama